На розгляд парламентського Комітету з питань бюджет направлено Проект Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо безпеки дорожнього руху» № 5185 від 26 вересня 2016 року.
Як зазначено у пояснювальній записці до законопроекту, майже 88% ДТП з тяжкими наслідками відбуваються через недотримання водіями безпечної швидкості руху. Однією з головних причин погіршення ситуації на дорогах є відсутність системного контролю з боку Національної поліції над учасниками дорожнього руху відносно виконання ним ПДР. «Внесені понад рік тому зміни до законодавства, метою яких було впровадження в країни системи фіксації правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі, досі залишаються без реалізації. Держава не має коштів для такого впровадження (понад 1 млрд $), а інвестор вимагає наявності в Україні прозорих та ясних джерел повернення інвестицій», – ідеться у поясненні.
Автори законопроекту зазначають, що метою прийняття документу є:
забезпечення системного контролю над учасниками дорожнього руху шляхом впровадження системи фіксації правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі;
законодавче формування джерел повернення інвестицій, вкладених у впровадження в Україні системи фіксації правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі;
запровадження в Україні cучасного європейського принципу, за яким правопорушники у сфері дорожнього руху та його безпеки фінансують його безпеку за рахунок сплачених штрафів;
збільшення надходжень до спеціального фонду державного бюджету та місцевих бюджетів з метою їх спрямування на вдосконалення регулювання відносин в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, в тому числі заходів з впровадження, розбудови, відновлення та обслуговування системи фіксації правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі.
Зокрема, пропонується, аби 30% від адміністративних штрафів (пені) за порушення правил дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, спрямовувалися у спеціальний фонд Державного бюджету України в частині доходів. Ці кошти, відповідно, мають спрямовуватися на фінансування заходів з впровадження, розбудови, відновлення та обслуговування системи відеофіксації правопорушень.
70% від адмінштрафів пропонується скеровувати до спеціального фонду місцевих бюджетів і відповідно витрачати їх на аналогічні потреби.
Нагадаємо, у червні Управління безпеки дорожнього руху Департаменту превентивної діяльності Національної поліції України підготувало проект постанови Кабінету Міністрів України «Про функціонування системи фіксації правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі» та Порядку функціонування системи фіксації правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі.
Зокрема, передбачається, що на відео фіксуватимуться такі порушення Правил дорожнього руху:
перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів;
проїзд на заборонний сигнал світлофора;
порушення правил зупинки і стоянки;
порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів;
порушення установленої для транспортних засобів заборони виїзду на смугу зустрічного руху;
порушення правил руху через залізничний переїзд.
порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.
Встановлення відеофіксаторів передбачено як в населених пунктах, так і поза ними. Дізнатися про місця встановлення стаціонарних технічних засобів можна буде на офіційному веб-сайті Національної поліції, у засобах масової інформації, а також шляхом установлення відповідних дорожніх знаків.
Також за новими правила власник транспортного засобу або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, якщо протягом 14 днів з моменту отримання постанови про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, особа, яка фактично керувала транспортним засобом на момент учинення вказаного правопорушення, звернеться особисто або за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку до уповноваженого підрозділу Національної поліції.
Якщо ж право володіння та користування транспортним засобом було передано іншій особі за договором найму (оренди), лізингу, прокату або іншій підставі відповідно до закону чи договору, адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, несе особа, яка володіє та користується таким транспортним засобом за умови наявності в уповноваженому підрозділі Національної поліції даних про таку особу.
Додамо, система автоматичної відеофіксації в тестовому режимі у Києві запрацювала 1 липня 2016 року. У МВС сподіваються, що повноцінно система почне працювати в країні у 2017 році.