18 жовтня 2016 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на своєму засіданні постановою № 1841 прийняла Порядок забезпечення стандартів якості послуг з електропостачання.
Порядок запроваджує загальні та гарантовані стандарти якості надання послуг, встановлює процедуру надання та розміри компенсацій споживачам за недотримання гарантованих стандартів.
До гарантованих показників (стандартів) якості надання послуг з електропостачання відносяться:
1) видача електророзподільним підприємством договору про приєднання та технічних умов від дня подання заяви замовника:
у строк 5 робочих днів (стандартне приєднання);
без необхідності їх узгодження з власником (користувачем) магістральних інженерних мереж у строк 15 робочих днів (приєднання, яке не є стандартним);
у разі необхідності їх узгодження з власником (користувачем) магістральних інженерних мереж у строк 30 робочих днів (приєднання, яке не є стандартним);
2) підключення електророзподільним підприємством електроустановки замовника до електричних мереж (стандартне приєднання) з дня отримання від замовника відповідної заяви:
без потреби припинення електропостачання інших споживачів у строк 5 робочих днів;
у разі потреби припинення електропостачання інших споживачів у строк 10 робочих днів;
3) підключення електророзподільним підприємством електроустановки замовника до електричних мереж (приєднання, яке не є стандартним) з дня отримання від замовника відповідної заяви:
без потреби припинення електропостачання інших споживачів у строк 5 робочих днів;
у разі потреби припинення електропостачання інших споживачів у строк 10 робочих днів;
4) підключення електророзподільним підприємством електроустановок споживача після відключення (крім населення) у строк 5 робочих днів з дня надання споживачем документів, що підтверджують усунення ним порушень;
5) відновлення електророзподільним підприємством електропостачання споживача після усунення порушень і оплати споживачем заборгованості, витрат на повторне підключення та збитків (крім відключення через заборгованість), завданих енергопостачальнику з дня надання споживачем документів, що підтверджують усунення ним порушень або оплату заборгованості (для населення):
у містах у строк 3 робочих днів;
у сільській місцевості у строк 5 робочих днів;
6) відновлення електропостачання після перерви в електропостачанні протягом 24 годин;
7) надання енергопостачальником на розгляд проекту договору про постачання електричної енергії з дня надання замовником документів, передбачених пунктом 5.4 глави 5 ПКЕЕ:
для споживачів (крім населення) із приєднаною потужністю до 150 кВт у строк 7 робочих днів;
для споживачів (крім населення) із приєднаною потужністю 150 кВт та більше у строк 14 робочих днів;
8) технічна перевірка розрахункових засобів обліку (крім населення) у строк 20 днів з дня надання споживачем підтверджуючих документів про оплату вартості послуг з перевірки розрахункових засобів обліку;
9) розгляд енергопостачальником письмового звернення споживача у строк до одного місяця з дня надходження звернення;
10) проведення експертизи приладу обліку (для населення) у строк 20 днів з дня отримання від споживача заяви та підтверджуючих документів про оплату вартості робіт з проведення перевірки приладу обліку.
У випадку недотримання цих стандартів енергопостачальник або електророзподільне підприємство сплачує споживачу компенсацію – від 50 до 200 грн, в залежності від послуги.
Компенсація сплачується шляхом врахування суми відповідної компенсації як авансової плати за спожиту електричну енергію на наступний розрахунковий період, а в разі недотримання гарантованих стандартів під час приєднання до електричних мереж – в перший розрахунковий період після укладення договору про постачання або користування електричною енергією.
У разі несплати компенсації наступного місяця, її сума подвоюється та має бути врахована при розрахунках у найближчому розрахунковому періоді.
У випадку виявлення несплати компенсації під час перевірки, її сума зростає у п’ять разів.
Додамо, Постанова направлена на державну реєстрацію в Міністерство юстиції України та вступає в дію після офіційного оприлюднення.
«Це дуже важливе рішення, яке Комісія прийняла ще до введення в дію Закону про Регулятора. Зазначу, що через необхідність погодження та державну реєстрацію витрачається додатково щонайменше 2-3 місяці. Приймання Закону про Регулятора дозволить досягти функціональної незалежності та оперативності для прийняття рішень, спрямованих на даних споживачів», – зазначив Голова НКРЕКП Дмитро Вовк.