НовиниУкраїна

ВСУ направив до КСУ подання стосовно недопустимості звуження гарантій суддів

25.01.2016 / 10:10
3753
+A
-a

ВСУ направив до КСУ подання стосовно недопустимості звуження гарантій суддів

22 січня відбулося чергове засідання Пленуму Верховного Суду України під головуванням Голови Верховного Суду України Ярослава Романюка, на якому було прийнято рішення звернутися до Конституційного Суду України з черговими конституційними поданнями.

Доповідаючи з першого питання, суддя Верховного Суду України Олександр Прокопенко обґрунтував правові підстави щодо необхідності перевірки на конституційність пункту 11 Прикінцевих положень Закону України від 25 грудня 2015 року № 928-VIII "Про Державний бюджет України на 2016 рік" у частині визначення порядку застосування норм і положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" статтям 1, 3, 6, частині першій статті 8 та частині першій статті 129 Конституції України.

Пунктом 11 Прикінцевих положень Закону України №928-VІІІ "Про Державний бюджет України" установлено, що норми і положення Закону України від 7 липня 2010 року №2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" застосовується в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету та бюджету Фонду соціального страхування України.

Таким чином, законодавчий орган - Верховна Рада України - надала вищому органу в системі органів виконавчої влади - Кабінету Міністрів України - право визначати, зокрема і скорочувати, обсяг фінансування видатків на утримання окремої самостійної гілки влади – судової.

Означена норма законодавства, на переконання суддів Верховного Суду України, суперечить конституційно визначеному постулату, яким державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, а також порушує гарантії незалежності суддів при здійсненні ними правосуддя та нівелює принцип правової визначеності, що витікає із закріпленого в Конституції України принципу верховенства права,

"Невтручання однієї влади у діяльність іншої, забезпечення реального верховенства права та незалежності судів і суддів є загальновизнаними і базовими стандартами усіх європейських демократій. І неприпустимо вдавати, що таких порушень не існує в Україні, тим паче, що вони набувають системного характеру", - наголосив Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк.

Пленум Верховного Суду України, заслухавши доповідь заступника Голови Верховного Суду Марини Кліменко, вирішив звернутися до Конституційного Суду України і з конституційним поданням щодо відповідності (конституційності) положень абзаців першого, другого, четвертого та шостого частини п’ятої статті 141 Закону України від 7 липня 2010 року № 2453-VІ "Про судоустрій і статус суддів" стосовно звуження гарантій матеріального забезпечення та соціального захисту суддів у відставці положенням статті 8, частини першої статті 21, частин першої та п’ятої статті 126, статей 150 та 152 Конституції України.

Чому Верховний Суд України уже вкотре наголошує на неприпустимості звуження гарантій матеріального забезпечення та соціального захисту суддів у відставці? Тому що, за словамиГолови Верховного Суду України Ярослава Романюка, такі гарантії – не привілей і не пільга, а засадничі основи незалежності для працюючого судді, його упевненість у тому, що держава потурбувалася про нього і забезпечила йому гідну старість, уберігаючи, таким чином, від можливих спокус під час здійснення правосуддя.

Обидва конституційні подання наразі опрацьовуються Секретаріатом КСУ для прийняття рішення щодо відкриття конституційних проваджень.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика