НовиниУкраїна

Вищий антикорупційний суд: результати відбору суддів та особливості запуску нового судового органу

16.05.2019 / 10:25
1060
+A
-a

 Вищий антикорупційний суд: результати відбору суддів та особливості запуску нового судового органу

Як повідомляло «Українське право» раніше, на початку квітня цього року Президент України Петро Порошенко підписав укази про призначення 38 суддів Вищого антикорупційного суду (ВАС) та Апеляційної палати ВАС. Запуск повноцінної роботи цього судового органу та початок прийняття ВАС перших справ запланований на вересень 2019 року.

15 травня 2019 року за підтримки Трансперенсі Інтернешнл Україна та за участі представників ВККСУ та ГРМЕ та суддів ВАС було проведено експертну дискусію з приводу результатів відбору суддів ВАС та проблем і викликів майбутньої діяльності цього суду у справах топ-корупції в сучасних умовах.

РЕЗУЛЬТАТИ ВІДБОРУ СУДДІВ ДО ВАС ТА ПОРЯДОК ЗАПУСКУ ЙОГО ДІЯЛЬНОСТІ

Розпочав захід Олександр Піскун, представник USAID, який наголосив на готовності програми й надалі сприяти громадянському суспільству України у боротьбі з корупцією.

Поміж іншим, програма надавала експертну підтримку як на етапі розробки профільного Закону «Про ВАС», так і під час конкурсного відбору суддів цього органу. Натомість пан Піскун повідомив, що створення ВАС супроводжувалось і продовжує супроводжуватись значним спротивом з боку влади.

Сергій Козьяков, в свою чергу, який був запрошений на захід як голова ВККСУ, повідомив, що нещодавно прийнятою та оприлюдненою сьогодні ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва за результатами розгляду заяви про забезпечення одного з позовів було прийнято рішення щодо негайного зупинення його можливості здійснювати надалі повноваження члена ВККСУ.

Таким чином, пан Козьяков розпочав свою доповідь, пояснюючи з проблемами якого виду та рівня, довелось зіткнутись ВККСУ у зв'язку з проведенням відбору суддів до ВАСУ. В подальшому доповідач зазначив, що причиною низки судових справ проти нього та його колег стала колізія з приводу строку дії повноважень члена ВККСУ, та наголосив, що подібні судові рішення в подальшому можуть навіть призвести до визнання результатів конкурсу недійсними.

Одночасно з цим Сергій Козьяков повідомив, що результати конкурсу до ВАС визнані у світі, зокрема, низкою міжнародних експертів, як найбільш прозорий та відкритий.

IMG_7173.JPG

Як представник ДСА України, тобто органу, який покликаний забезпечувати організаційні умови здійснення судової влади, Тетяна Опанасюк присвятила свою доповідь особливостям запуску діяльності ВАС.

Водночас, доповідач наголосила, що ДСА уже було здійснено низку заходів щодо організаційного та кадрового за езпечення діяльності ВАС: призначено виконуючого обов'язки керівника апарату суду, зареєстровано суд як юридичну особу, затверджено тимчасову структуру суду, проведено переговори та зустрічі з приводу майбутніх приміщень суду тощо.

Також пані Опанасюк повідомила, що тимчасове розміщення ВАС у колишніх приміщеннях Печерського районного суду міста Києва, пов'язане із незадовільним станом переданих приміщень, які будуть основними для суду.

Що стосується структури штату майбутнього суду, то станом на зараз заплановано на 27 суддів ВАС - 189 працівників апарату і на 12 суддів Апеляційної палати ВАС - 84 працівники апарату.

Ека Ткешелашвілі, голова Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні EUACI, зазначила, що створення ВАС є важливим етапом у антикорупційній боротьбі українського громадянського суспільства, оскільки робота цього суду дасть змогу відобразити якість роботи й інших антикорупційних органів - НАБУ та САП.

Водночас експерт наголосила на безперецедентій скоординованості ВККСУ із іншими учасниками відбору, що було викликом як для української сторони (ВККСУ), так і міжнародних донорів.

Директор Міжнародної організації з розвитку права в Україні Леван Дучідзе розповів про позитивні результати створення ВАС та поділився проблемами, з якими довелось та доведеться зіткнутись відповідним інституціям. Попереду ще доведеться вчинити левову частину дій задля можливості вчасного початку роботи суду у вересні цього року, що є досить оптимістичним строком, на думку спікера.

Так, пан Дучідзе наголосив, що відбір суддів - це лише один з етапів реального та ефективного запуску роботи цього суду поряд із необхідністю створення внутрішньої інфраструктури та кооперації всередині ВАС та забезпечення реалізації низки організаційних питань ДСА.

В свою чергу Сергій Дрозач, керівник Секретаріату ГРМЕ, розповів про конкурсний відбір з боку координатора міжнародних експертів.

Так, доповідач зазначив, що, в першу чергу, ГРМЕ зіткнулась із прогалинами та невизначеністю профільного закону на предмет порядку діяльності ГРМЕ в окремих ситуаціях. Вирішення цього питання було знайдено в ході дискусій та консультацій з профільними державними органами та міжнародними донорами.

Проблеми також виникали і у зв'язку з необхідністю досить оперативно співпрацювати експертам, які є громадянами іноземних держав, із різних систем права та які не володіють українською мовою та знаннями про державний устрій в нашій державі, однак, водночас, це не стало завадою для запровадження та імплементації нових методів роботи під час відбору суддів до ВАС.

Загалом, учасники дискусії зазначили, що результат конкурсу до ВАС можна вважати певною «success story». На цьому наголосила і представниця громадськості виконавча директорка Фундації DEJURE Ірина Шиба. «Водночас однозначну оцінку результатам цього конкурсу ми зможемо дати вже після повноцінного запуску роботи ВАС», - підсумувала пані Шиба. Саме даному питанню і була присвячена друга частина заходу.

СПРАВЕДЛИВЕ ТА НЕЗАЛЕЖНЕ СУДОЧИНСТВО У СПРАВАХ ТОП-КОРУПЦІЇ

Другий блок заходу розпочав Артем Ситник, директор НАБУ, який зазначив, що, незважаючи на довгу процедуру створення ВАС, потенційний запуск його роботи у вересні 2019 року є дуже очікуваним та бажаним, в тому числі й для органів досудового розслідування.

Він зазначив, що наразі нагальною проблемою є те, щоб судді ВАС, які прийматимуть законні та обгрунтовані судові рішення, в подальшому не були «покарані» за це. Для прикладу, очільник НАБУ навів деякі ситуації з недавньої практики, коли подібні випадки виникали із суддями нижчих інстанцій.

Заступник керівника САП Володимир Кривенко також повідомив про позитивні очікування прокуратури з приводу запуску нової інституції та сподівається на неупереджений та уважний розгляд як позиції сторони публічного обвинувачення, так і сторони захисту.

Прокурор також звернув увагу на виклики, які очікують суддів ВАС в майбутньому: це як значні обсяги справ, які надійдуть на розгляд ВАС в перший день роботи, так і велике навантаження шести слідчих суддів, які працюватимуть у складі ВАС, і, до того ж, пристальна увага громадськості та завищені очікування населення до запуску роботи ВАС.

З боку судді ВАС очікування з приводу запуску роботи нового суду висловила і Катерина Широка. Суддя наголосила, що, в першу чергу, ефективна робота даного органу потребує не лише підтримки суспільства, а й розуміння реальних можливостей та меж розгляду судом, отриманих справ.

На запитання з приводу можливого тиску на суддів, пані Широка зазначила, що «була така умова відбору, що судді зможуть протистояти тиску з боку корупціонерів», тому вона впевнена в успішній майбутній роботі суду.

Колишній адвокат, а нині суддя ВАС Маркіян Галабала також взяв участь в дискусії та наголосив, що Антикорупційний суд є невід'ємною частиною судової гілки влади. Пан Галабала також наголосив на єдності та сталості судової практики як одній із цілей діяльності ВАС в майбутньому, що не допускатиме манімупуляції правовими позиціями, залежно від складу суду, який розглядає справу.

Окрему увагу суддя приділив обсягу справ, які підлягатимуть розгляду у ВАС, та зауважив, що розширене тлумачення законодавчих норм щодо підсудності можуть призвести до неефективного та тривалого судового розгляду у зв'язку із значною навантаженістю суддів.

Загалом учасники заходу висловили позитивне враження від проведеного ВККСУ та ГРМЕ конкурсу відбору суддів до ВАС. Водночас деякі експерти поставили під сумнів можливість максимально ефективного та належного здійснення правосуддя за відсутності належного організаційного забезпечення суду, що потребує відповідного реагування з боку ДСА та інших державних органів.

В будь-якому разі саме здійснення неупередженого, справедливого і незалежного судочинства суддями ВАС дасть змогу в повній мірі дати оцінку ефективності діяльності НАБУ та САП та визначити рівень успішності проведеної антикорупційної реформи.

Зозуля Наталія, «Українське право»
КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Березень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика