НовиниУкраїна

Як діяти з кредитом після розлучення, - пояснення суду

26.11.2018 / 18:18
1561
+A
-a

Як діяти з кредитом після розлучення, - пояснення суду

Суд Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області пояснив, як бути з кредитом на житло після розлучення подружжя.

Після одруження молода подружня пара часто не має де жити і одним із варіантів для покращення житлових умов вибирає придбання житла в кредит. Добре, коли невдовзі чоловік з дружиною виплатили кредит та стали повноцінними власниками свого родинного гніздечка. А як бути тим, хто вирішив розлучитись, а кредит так і не виплачено?

При укладенні кредитного договору одним з подружжя письмову згоду на його укладення надає і інший з подружжя. При цьому житло, на придбання якого отримано кредит, передається у заставу банку, про що складається іпотечний договір. Таким чином банк, як іпотекодержатель, до моменту повного погашення кредиту, зберігає право на задоволення своїх вимог за рахунок цього житла, у випадку невиконання чи неналежного виконання договірних зобов’язань за кредитним договором. Зазвичай, кредитний договір укладається одним із подружжя в інтересах сім’ї, а тому створює обов’язки щодо повернення кредиту і для другого з подружжя. Цей обов’язок подружжя здійснює як солідарні боржники.  Якщо ж договір, укладений одним із подружжя, яким майно використане не для задоволення потреб сім’ї, а на інші потреби, то такий договір не створює обов’язків для другого з подружжя.

 Відповідно до статті 60 Сімейного кодексу України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

До складу майна, що підлягає поділу, входить загальне майно, наявне у подружжя на час поділу, і те, що знаходиться у третіх осіб. Тому участь у судовій справі про поділ майна подружжя, яке не повністю сплатило кредит, має приймати банк, який є іпотекодержателем придбаного житла.

У відповідності до статті 70 СК України у разі поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. Отже при поділі майна враховуються також борги подружжя та правовідносини за зобов'язаннями, що виникли в інтересах сім'ї.

Питання поділу спільного майна подружжя з урахуванням їх боргових зобов’язань вирішуються у декілька способів. Так, можливий поділ спільного майна подружжя з присудженням більшої частини в майні тому з подружжя, який уклав кредитний договір, з урахуванням того розміру зобов’язань, що підлягає виконанню за цим договором.  Отже суд, у відповідності до частини другої  статті 70 Сімейного кодексу України, може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, що мають істотне значення. У свою чергу, частка іншого з подружжя в спільному майні підлягає зменшенню. Іншим варіантом може бути внесення змін до кредитного договору, зокрема в його суб’єктивний склад, з визначенням обох з подружжя сторонами договору та покладення на них відповідних обов’язків.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика