НовиниУкраїна

Як орендувати землю у держави?

11.02.2019 / 14:22
1271
+A
-a

Як орендувати землю у держави?

Питання обігу землі в Україні є надзвичайно дискусійним та актуальним в сьогоднішніх реаліях.

17 вересня 2018 року ДП «СЕТАМ» запустив роботу платформи OpenMarketLand та провів за цей час понад 300 успішних електронних аукціонів передачі прав оренди на землю на загальну суму більш ніж 32,3 млн. грн. Таким чином, з моменту запуску даного сервісу процедура оренди землі стала відкритішою та прозорішою.

Нещодавно на Gov Tech Meetup дане питання знайшло своє обговорення за участю запрошених експертів та гостей заходу. У панельній дискусії взяли участь Віктор Вишньов, генеральний директор Open Market CETAM, Денис Башлик, директор Департаменту міжнародної співпраці та ринку земель Держгеокадастру, та Влад Радиш, директор з питань державних відносин The Bitfury Group.

Open Market Land: основні досягнення та виклики

Влад Радиш, розпочинаючи дискусію, одразу відзначив прогресивність використання сервісу Open Market, який є прикладом новітнього аукціону, позбавленого внутрішніх інструментів для корупції чи підміни даних, порівняно з процедурою, яка існувала раніше та засновувалась на бюрократичних процесах. «Blockchain, в першу чергу, потрібен там, де є проблема з довірою», – зазначив спікер.

Будучи пов’язаним із розвитком напрямку Blockchain у державному управлінні та відносинах, доповідач зауважив, що за останній рік у державних структурах зросло розуміння необхідності запровадження подібних сервісів у різноманітних сферах суспільного життя. Однак, з іншої сторони, низку проектів так і не було реалізовано.

В свою чергу, Денис Башлик, як представник Держгеокадастру, звернув увагу, що завдяки запуску даної програми, процедура оренди землі у держави стала не лише простішою, а й прозорішою, не прив’язаною до міста та виключила необхідність багаторазового відвідування держустанов, як це було раніше.

Окрім цього, запуск  пілотного проекту показав, що попит на землю в Україні був завжди, що також відображається у статистиці останніх проведених аукціонів на землю, і наразі він може бути задоволений на більш якісному рівні обслуговування.

«Я радий, що, незважаючи на архаїчність положень Земельного кодексу, нам вдалось перевести це все у відкритий електронний формат. І все, що на сьогодні треба, щоб орендувати землю, це комп'ютер та доступ до Інтернету»,– резюмував пан Башлик.

Таким чином, завдяки роботі новоствореної платформи будь-який користувач може в режимі онлайн перевірити всі параметри земельної ділянки, яка здається в оренду (де знаходиться, яка площа тощо) та іншу необхідну інформацію: наприклад, яка реєстраційна ставка, який гарантійний внесок тощо, та взяти участь у торгах.

Про технічну сторону та принципи функціонування нової системи розповів генеральний директор Open Market CETAM Віктор Вишньов.

Як зазначив спікер, починаючи з 2016 року, Законом України «Про виконавче провадження» було внесено зміни, в тому числі, до Земельного кодексу України, які дозволили продавати земельні ділянки, що не підпадають під мораторій (тобто, крім земель сільськогосподарського призначення), на відкритих аукціонах. Саме дана подія стала відправною точкою запуску прозорішої законодавчої процедури надання земель в оренду.

Водночас, як зазначалось вище, безпосередньо запуск роботи платформи Open Market Land було здійснено у вересні 2018 року. Як зазначив спікер, фактично, це є зовсім інша, нова система, яка хоч і використовує напрацювання, що застосовуються в інших відкритих торгах, однак має зовсім інших підхід до формування лотів та роботи з учасниками.

Незважаючи на прогресивність роботи платформи, все ж, за словами спікера, наступна ціль, яка ставиться перед розробниками та державними структурами, це налагодження системи онлайн-оформлення та реєстрації договору оренди після виграшу торгів без необхідності додаткового відвідування Держгеокадастру та державного реєстратора чи нотаріуса.

«Кінцевим етапом учаcті у торгах для учасника має стати оформлення виписки з ЄДР про реєстрацію договору та права користування земельною ділянкою, просто сидячи біля комп’ютера», – відмітив спікер.

Чому саме система Blockchain була передбачена Постановою КМУ «Про запровадження пілотних проектів ...» та застосовується у цій платформі?

Найважливіше це те, що система забезпечує можливість проведення прозорих та відкритих торгів. Так, кожна дія отримує свою відмітку в Blockchain. Окрім цього, учасники та уповноважені організації можуть спостерігати за процесом у режимі реального часу. Це створює ще одну позитивну ознаку застосування цієї системи, а саме неможливість підміни історичних даних.

Схема проведення електронних земельних торгів

Також Віктор Вишньов тезисно виклав основні етапи проведення електронних земельних торгів, які виглядають наступним чином:

1) прийняття організатором рішення щодо окремої земельної ділянки;

2) створення виконавцем (землевпорядною організацією) чернетки лота та внесення технічної інформації та документації щодо нього. Відповідальність виконавця підкріплюється накладенням ЕЦП;

3) надсилання чернетки лота організатору (територіальному відділенню Дергеокадастру), яке перевіряє дані, внесені до чернетки лота. Відповідальність організатора підкріплюється накладенням ЕЦП;

4) відправлення лота в систему та його опублікування;

5) обрання учасником торгів бажаного лоту;

6) реєстрація учасником торгів у платформі та подання необхідних документів, сплата реєстраційного та гарантійного внесків. Відповідальність учасника підкріплюється накладенням ЕЦП;

7) перевірка виконавцем (землевпорядною організацією) поданих документів та здійснення реєстрації учасників (за три робочі дні до торгів);

8) взяття участі у торгах в онлайн-режимі (відкриті ставки, на підвищення, кроки можуть бути різні, але кратні визначеній вартості);

9) отримання права на земельну ділянку.

Найбільш суттєва ознака, що відрізняє дану платформу від усіх інших систем відкритих торгів, це існування ще одного учасника – виконавця (землевпорядної організації), що визначається положеннями Земельного кодексу. Окрім цього, Законом також передбачається необхідність сплати учасником реєстраційного та гарантійного внесків, що є визначальною ознакою проведення процедури торгів у платформі.

Цікавим є те, що Порядок проведення торгів для кожного лоту може різнитись та затверджується окремо організатором, водночас основні особливості процедури визначені на законодавчому рівні, а саме у Земельному кодексі.

Окрім цього, спікер відзначив, що через цю платформу є змога здавати в оренду землю будь-якою особою (в тому числі й будь-яким громадянином).

Що стосується організації торгів міською, селищною чи сільською радою, то цьому має передувати прийняття відповідного рішення радою та уповноваження голови на підписання договору з ДП «СЕТАМ», укладення даного договору та договору із землевпорядною організацією. Територіальні відділення ДП «СЕТАМ» знаходяться на території всієї України, всього 23 офіси.

Щодо фізичної особи, яка має у власності земельну ділянку, яку бажає здавати в оренду, то, у разі наявності всієї технічної документації на ділянку, така особа повинна лише укласти договір із ДП "СЕТАМ", який в такому випадку поєднуватиме і функції виконавця, і системи, що здійснює торги.

Підсумовуючи, слід визнати, що запровадження новітньої більш прогресивної платформи в сфері обігу земель дало змогу зробити цю процедуру більш прозорою, зрозумілою та відкритою.

Водночас, проблемними залишаються питання із архаїчними положеннями земельного законодавства (які, наприклад, врегульовуючи порядок проведення земельних торгів, закріплюють обов'язок закінчення торгів звуковим сигналом чи здійснення кроку шляхом «підняття таблички з номером учасника, поверненої до залу»), які слід якісно та оперативно врегулювати.

Зозуля Наталія, «Українське право»

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика