НовиниУкраїна

Як продовжити терміни розгляду парламентом змін до Конституції: правові винаходи

27.01.2016 / 09:14
2206
+A
-a

Як продовжити терміни розгляду парламентом змін до Конституції: правові винаходи

Наразі запропоновано три правові сценарії відкладення голосування за зміни до Конституції. Перший сценарій вже реалізовано шляхом конституційного подання про тлумачення положення статті 155 Конституції щодо "наступної чергової сесії Верховної Ради"

Інший сценарій передбачає скасування постанови парламенту про попереднє схвалення законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади, доопрацювання конституційних змін та внесення відповідних поправок до законопроекту. На це Верховній Раді відводиться два місяці, а потім знову його подання на розгляд парламенту.

Третій сценарій пропонує група нардепів від "Блоку Петра Порошенка" та "Народного фронту" шляхом внесення зміни до Регламенту Верховної Ради України. Вчора відповідну законодавчу ініціативу зареєстрували у парламенті.

Обгрунтовуючи доцільність своєї ініціативи, автори законопроекту № 3812 зазначають, що реалії сьогодення свідчать про те, що може виникнути ситуація стосовно обмеження у часі виконання необхідних процедур у процесі внесення змін до Конституції України.

На підставі положень Конституції України порядок роботи Верховної Ради України встановлюється Регламентом Верховної Ради України, затвердженим Законом України від 10 лютого 2010 року.

Згідно з  частиною шостою статті 149 Регламенту парламент може прийняти законопроект про внесення змін до Основного Закону держави, передбачений статтею 155 Конституції України, за умови, що такий законопроект за висновком Конституційного Суду України визнаний таким, що відповідає вимогам статей 157, 158 Конституції України, та Конституційний Суд України не висловив щодо нього застережень, і цей законопроект відповідно до статті 155 Конституції України був попередньо схвалений Верховною Радою цього ж скликання на попередній черговій чи позачерговій сесії Верховної Ради.

Це кореспондується з вимогами Регламенту щодо неможливості розгляду питання про попереднє схвалення законопроекту про внесення змін до Конституції України на останній сесії строку повноважень Верховної Ради України.

Крім того, Регламентом встановлено вимогу, що новообрана Верховна Рада України не може розглядати питання про прийняття законопроекту про внесення  змін до Конституції України, який відповідно до статті 155 Конституції України був попередньо схвалений Верховною Радою України попереднього скликання, але голосування щодо прийняття якого як закону не проводилося. У такому випадку законопроект про внесення змін до Конституції України вважається не прийнятим Верховною Радою попереднього скликання і до нього застосовуються вимоги частини першої статті 158 Конституції України.

Частина перша статті 158 Конституції України забороняє протягом року подавати до Верховної Ради України один і той же законопроект про внесення змін до Конституції України, який уже розглядався Верховною Радою України, і не був прийнятий.

Таким чином, на їх думку, допускається можливість прийняття законопроекту на будь-якій наступній сесії Верховної Ради України. 

Тому проектом закону пропонується врегулювати процедурне питання шляхом внесення змін до частин третьої, шостої та восьмої статті 149  Регламенту Верховної Ради України, уточнивши, що новообрана Верховна Рада України може розглядати питання про прийняття законопроекту про внесення змін до Конституції України, який відповідно до статті 155 Конституції України був попередньо схвалений парламентом попереднього скликання, але голосування щодо прийняття якого як закону не проводилося. Також Верховна Рада України може прийняти законопроект, передбачений статтею 155 Конституції України, за умови, що законопроект за висновком Конституційного Суду України визнаний таким, що відповідає вимогам статей 157, 158 Конституції України, та Конституційний Суд України не висловив щодо нього застережень, і цей законопроект відповідно до статті 155 Конституції України був попередньо схвалений Верховною Радою цього ж скликання на попередній черговій  сесії Верховної Ради.

Разом з тим частину восьму після першого речення пропонується доповнити новим реченням такого змісту: "Якщо законопроект про внесення змін до Конституції України (який за висновком Конституційного Суду України відповідає вимогам статей 157, 158 Конституції України) був попередньо схвалений Верховною Радою і не був розглянутий на наступній черговій сесії після попереднього схвалення, то такий законопроект розглядається Верховною Радою на наступній за нею черговій сесії".

Отже, поки одні депутати чекають на тлумачення Конституційного Суду, на якій сесії має відбуватися голосування за проект змін до Конституції, інші пропонують змінити законодавство під прийняття конституційних змін. На якому ж варіанті зійдуться парламентарі – покаже час.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика