НовиниУкраїна

Як в Україні посягають на незалежність суддів, – відбулося фахове обговорення

24.06.2019 / 14:17
515
+A
-a

Як в Україні посягають на незалежність суддів, – відбулося фахове обговорення

Із часу започаткування ведення реєстру повідомлень суддів про втручання в діяльність судді у 2016 році Вища рада правосуддя отримала більше 1000 таких звернень. Про це повідомив Голова Вищої ради правосуддя Володимир Говоруха під час обговорення Щорічної доповіді Вищої ради правосуддя про стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2018 рік.

Член ВРП Андрій Овсієнко наголосив, що на основі розглянутих протягом 2017–2018 років повідомлень суддів про втручання Вища рада правосуддя у щорічній доповіді проаналізувала основні види посягань на гарантії незалежності судді під час здійснення правосуддя.

Мають місце намагання втручатися у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя з боку народних депутатів України, депутатів місцевих рад, правоохоронних органів, інших представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування шляхом звернення з проханнями, вимогами, рекомендаціями, пропозиціями щодо розгляду конкретних судових справ.

Крім того, судді повідомляють про втручання у їхню діяльність громадян та їх об'єднань, адвокатів, а також мають місце факти зловживання правом на подання дисциплінарної скарги тощо.

Член ВРП Лариса Швецова наголосила, що до ВРП надійшло 40 тисяч скарг на дії суддів, у 2017 році розглянуто 7 тисяч скарг, у 2018 році – більше 16 тисяч, при цьому 90 % розглянутих скарг фактично є незгодою із судовим рішенням, по суті – апеляційними чи касаційними скаргами. Такі факти учасники обговорення оцінили як спроби впливу на суд шляхом подання безпідставних скарг та зауважили про необхідність запровадження додаткових правових фільтрів для усунення цієї проблеми.

У доповіді значну увагу звернуто і на неналежне забезпечення гарантій незалежності суддів органами прокуратури та Національної поліції України.

Зокрема, зазначено, що мають місце випадки зловживання слідчими та прокурорами повноваженнями щодо внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про вчинення суддею злочину, передбаченого статтею 375 Кримінального кодексу України (прийняття завідомо неправосудного рішення), як засіб тиску на суддю з метою прийняття певного рішення у справі або помста за ухвалення судового рішення всупереч правовій позиції прокурора у справі.

Таке втручання у діяльність суддів неприпустиме, оскільки воно є одним із найбільш небезпечних проявів тиску на суд.

При цьому співпраця Вищої ради правосуддя з Генеральною прокуратурою України та Національною поліцією України свідчить, що факти очевидного втручання в діяльність суддів розслідуються занадто повільно, хоча ефективне реагування на випадки таких втручань – це єдиний ефективний метод припинення подібних порушень.

Експерт Ради Європи Діана Ковачева наголосила, зокрема, на необхідності внесення змін або скасування статті 375 Кримінального кодексу України, яка, за її словами, не відповідає стандартам Ради Європи.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика