НовиниУкраїна

З 1 травня господарські суди розглядатимуть нову категорію справ

27.04.2016 / 09:11
11138
+A
-a

З 1 травня господарські суди розглядатимуть нову категорію справ

1 травня 2016 року набуде чинності Закон України № 289-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів", яким у господарському судочинстві запроваджується похідний позов - право міноритарного акціонера подати позов в інтересах товариства про відшкодування збитків.

Згідно зі змінами до Господарського процесуального кодексу України, передбаченими цим Законом, господарським судам будуть підвідомчі справи у спорах між господарським товариством та його посадовою особою (у тому числі посадовою особою, повноваження якої припинені) про відшкодування збитків, завданих такою посадовою особою господарському товариству її діями (бездіяльністю).

У зв’язку з цим Вищий господарський суд у своєму інформаційному листі від 25.04.2016 № 01-06/1474/16 повідомляє, що запроваджувана категорія справ передбачає особливий склад учасників провадження, зокрема щодо визначення сторін у цій категорії справ, вимог до їх представників та особливостей реалізації ними прав у судовому процесі.

Позивачем у таких справах є господарське товариство, в інтересах якого подано позов про відшкодування збитків, завданих цьому товариству діями (бездіяльністю) його посадової особи. 

Подати до господарському суду позовну заяву від імені господарського товариства та заяву про здійснення представництва позивача може учасник (акціонер) цього товариства, якому сукупно належить 10 і більше відсотків статутного капіталу (простих акцій) товариства. Ці особи матимуть статус представника відповідного товариства. 

Такий представник може здійснювати представництво товариства особисто (якщо він є фізичною особою), через свої органи (якщо він є юридичною особою), через органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування (якщо він є державою, Автономною Республікою Крим, територіальною громадою), через інших своїх представників. При цьому учасник (акціонер), якому сукупно належить 10 і більше відсотків статутного капіталу (простих акцій) товариства, може здійснювати представництво товариства через одного з учасників (акціонерів) або спільно уповноважити на це іншу особу.

При цьому відповідачем у запроваджуваній категорії справ є посадова особа (у тому числі посадова особа, повноваження якої припинені), до якої пред’явлено позовну вимогу про відшкодування збитків, завданих господарському товариству її діями чи бездіяльністю. Відповідно, у цій категорії справ зазначена посадова особа не має права представляти товариство та призначати представника для участі у справі від імені господарського товариства.

Важливою новацією Закону є встановлення вимог щодо офіційного оприлюднення оголошень у справах про відшкодування збитків, завданих господарському товариству його посадовою особою. Такі оголошення оприлюднюватимуться на сайті Вищого господарського суду України. Наразі ВГСУ впроваджує додатковий функціонал комп’ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду", за допомогою якого здійснюватиметься оприлюднення: ухвал про порушення провадження у справі про відшкодування збитків, завданих господарському товариству його посадовою особою (а також ухвал про прийняття до провадження апеляційної чи касаційної скарги); інформації про оголошення перерви в судовому засіданні; заяв учасників (акціонерів) про призначення представників позивача.

Відповідний господарський суд, на розгляді якого перебуватиме подібна справа, оприлюднюватиме на офіційному сайті ВГСУ відомості про номер справи; найменування та адресу відповідного господарського суду, ухвалою якого порушено провадження у зазначеній справі або прийнято до провадження апеляційну чи касаційну скаргу в такій справі; найменування позивача (повну назву господарського товариства згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань); місцезнаходження позивача (юридичну адресу господарського товариства згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань); ідентифікаційний код позивача; ціну позову; дату оприлюднення кожного документа; найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) – для фізичних осіб) представника (представників) позивача; інформацію про призначення представника учасниками (акціонерами) господарського товариства із зазначенням найменування (для юридичних осіб) або імені (прізвища, імені та по батькові (за наявності) – для фізичних осіб) таких учасників (акціонерів), якщо позовна заява подана представником, призначеним учасниками (акціонерами) позивача відповідно до частини восьмої статті 28 ГПК України.

Оприлюднення ухвали відповідного господарського суду про порушення провадження у справі або про прийняття до провадження апеляційної чи касаційної скарги здійснюватиметься шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України гіперпосилання на веб-адресу цієї ухвали в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

В ухвалі про порушення провадження у справі зазначатиметься, зокрема, про призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення. Під час винесення такої ухвали у справі про відшкодування збитків, завданих господарському товариству його посадовою особою, вона повинна бути офіційно оприлюднена протягом двох днів з дня її винесення, але не пізніше як за 20 календарних днів до дня проведення судового засідання.

У справах про відшкодування збитків, завданих господарському товариству його посадовою особою, рішення та ухвали господарських судів підлягають включенню до Реєстру не пізніше наступного дня після їх винесення. 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика