НовиниУкраїна

З 2018 року можуть запровадити загальнообов'язкове медичне страхування

10.08.2016 / 09:16
20455
2
+A
-a

З 2018 року можуть запровадити загальнообов'язкове медичне страхування

Народний депутат від БПП Ольга Богомолець зареєструвала у Верховній Раді України проект Закону № 4981-2 "Про загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування в Україні".

Як зазначається у пояснювальній записці, запровадження загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування є  ключовим завданням реформи існуючої системи охорони здоров’я в Україні, оскільки саме загальнообов’язкове медичне страхування стане ефективним та дієвим способом забезпечення витрат пацієнтів на лікування, діагностику, профілактику, реабілітацію у разі хвороби або нещасного випадку.

Проект Закону передбачає прийняття Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування в Україні" та внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Закону України "Про страхування", Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України "Про захист персональних даних", Основ законодавства України про охорону здоров'я з метою визначення правових та фінансово-економічних засад запровадження в Україні системи загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування.

Законопроектом передбачається, що кошти на медичне забезпечення населення на умовах загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування формуватимуться за рахунок цільових страхових внесків.

Цільові страхові внески сплачуватимуться роботодавцем до спеціально створеного Фонду загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування, який і здійснюватиме виплати за договорами загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування у разі настання страхового випадку.

Зокрема, законопроектом чітко визначено, що укласти договір загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування з дня укладення трудового договору зобов’язані:

1) роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами, у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; фізичні особи - підприємці, які використовують працю інших осіб; дипломатичні представництва і консульські установи України; дипломатичні представництва і консульські установи іноземних держав, розташовані на території України; інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції (у тому числі постійне представництво інвестора-нерезидента), що використовує працю фізичних осіб, найнятих на роботу в Україні на умовах трудового договору (контракту) чи за цивільно-правовими договорами;

2) фізичні особи – підприємці, які не використовують працю інших осіб – щодо себе;

3) військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення військовослужбовцям (в тому числі військовослужбовцям строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу; особам, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України, органах Міністерства внутрішніх справ України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту;

4) особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, члени фермерського господарства, особистого селянського господарства, якщо вони не є найманими працівниками – щодо себе;

5) приватні підприємства, господарські;

6) органи місцевого самоврядування;

Під загальнообов’язкове медичне страхування підпадуть усі працюючі громадяни, в тому числі фізичні особи - підприємці, непрацюючі пенсіонери; непрацюючі інваліди та інші особи, що утримуються або отримують допомогу за рахунок фондів загальнообов‘язкового соціального страхування; діти віком до 16 років;  учні та студенти, які навчаються на очній формі в середніх та вищих навчальних закладах; безробітні громадяни, зареєстровані відповідно до законодавства; один з батьків (опікун) при догляді за дитиною до 3-х років;

При цьому загальнообов’язкове медичне страхування не поширюватиметься на іноземців та осіб без громадянства, що перебувають в Україні. Для них надання медичної допомоги регулюється спеціальним законодавством.

Обов‘язкове державне соціальне медичне страхування для громадян передбачатиме  безоплатне отримання медичної допомоги та медичних послуг в закладах охорони здоров’я України на умовах та в обсязі, визначених Програмою загальообов’язкового державного соціального медичного страхування. Також дозволятиметься вільний вибір лікаря для отримання первинної медичної допомоги в межах відповідної територіальної одиниці.

Програма загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування розроблятиметься на 3 роки і затверджуватиметься Кабміном.

У програмі міститиметься перелік груп захворювань, травм або їх наслідків, за якими медична допомога застрахованим особам надається за кошти страхових виплат за договорами загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування); типи закладів охорони здоров’я; види надання медичної допомоги; перелік страхових випадків; перелік виключень зі страхових випадків тощо.

Щодо страхових платежів, то вони повинні будуть нараховуватися і сплачуватися щомісячно, виключно в грошовій формі шляхом переказу на поточні рахунки страховика. При цьому розмір страхового платежу встановлюватиметься Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України щороку у законі про Державний бюджет України на відповідний рік з урахуванням пропозицій Уповноваженого органу на підставі затвердженої Програми страхування не пізніше першого вересня поточного року.

Зауважимо, що, у разі прийняття, Закон "Про загальнообов'язкове державне соціальне медичне страхування в Україні" набуде чинності 1 січня 2018 року.

Крім того, на розгляді парламенту раніше було подано ще два подібні законопроекти: один - авторства Голови Комітету з питань соціальної політики Людмили Денісової та ще декількох депутатів, інший - від Олега Мусія. Загалом ці законопроекти також передбачають запровадження загальообов’язкового державного соціального медичного страхування з 2018 року, різняться лише окремими положеннями. Однак наразі профільний комітет не розглянув жоден із трьох законопроектів.

КОМЕНТАРІ  2 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Січень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
29.01.2020 17:00:00 - Аліментний договір
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика