НовиниУкраїна

Законопроект про процедуру підготовки нової Конституції України таки зареєстрували у парламенті

20.01.2016 / 09:12
3756
+A
-a

Законопроект про процедуру підготовки нової Конституції України таки зареєстрували у парламенті

На минулому тижні Коаліція громадянського суспільства "Народна Конституція" повідомила про відмову в реєстрації її законопроекту щодо процедури підготовки проекту нової Конституції України і заявила про намір ініціювати його розгляд відповідно до процедури у профільних комітетах парламенту. Вчора цей законопроект було зареєстровано у Верховній Раді.

Проект Закону № 3781 "Про процедуру підготовки проекту нової  Конституції України" розроблений на забезпечення реалізації конституційного права українського народу визначати і змінювати конституційний лад в Україні, оскільки відповідно до закріпленого у статті 5 Конституції України принципу народовладдя носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ; право визначати і змінювати конституційний лад належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Варто зазначити, що ще у 2005 році Конституційній Суд України  у рішенні по справі про здійснення влади народом розтлумачив, що положення частини третьої статті 5 Конституції України треба розуміти так, що "тільки народ має право безпосередньо шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплюється Конституцією України, а також змінювати конституційний лад внесенням змін до Основного Закону України в порядку, встановленому його розділом ХIII. Належне виключно народові право визначати і змінювати конституційний лад в Україні не може бути привласнене у будь-який спосіб державою, її органами або посадовими особами".  

Конституція України не містить положень щодо порядку прийняття нової Конституції України, і процедуру підготовки проекту нової Конституції України на сьогодні законодавством України не визначено.

Тому депутати пропонують цим законопроектом встановити демократичну процедуру підготовки та розгляду проекту нової Конституції України за умов ініціювання українським народом питання необхідності прийняття нової Конституції України на всеукраїнському референдумі. Законопроект встановлює практичний механізм розробки нової Конституції українським народом через свій орган установчої влади (Конституційні Збори України), який обирається на загальнонародних виборах.

Підготовка проекту нової Конституції України відбуватиметься в три етапи:

1. Ініціювання процесу підготовки проекту нової Конституції України

Процес підготовки проекту нової Конституції України розпочинається за народною ініціативою про проведення всеукраїнського референдуму щодо прийняття нової Конституції України. Народною ініціативою вважається звернення громадян України, яке підписали не менш як три мільйони громадян України, які мають право голосу, за умови, що їхні підписи щодо призначення всеукраїнського референдуму зібрані не менше ніж у двох третинах адміністративно-територіальних одиниць України.

2. Скликання та діяльність Конституційних Зборів України

Після отримання народної вимоги про проведення всеукраїнського референдуму щодо прийняття нової Конституції України Президент України зобов’язаний видати указ про скликання Конституційних Зборів протягом місяця з моменту отримання. Такий Указ є правовою основою для оголошення Центральною виборчою комісією початку виборчого процесу до Конституційних Зборів.

3. Винесення проекту нової Конституції України на всеукраїнський референдум

Президент протягом п’яти днів з дня прийняття Зборами рішення про схвалення проекту нової Конституції видає указ про призначення всеукраїнського референдуму з питання прийняття нової Конституції. Дата проведення референдуму призначається не раніше як за два і не пізніше як за три місяці з дня прийняття рішення про винесення проекту Конституції на референдум.

Концепція нової Конституції України розробляється у робочих комісіях з обов’язковим урахуванням результатів громадських обговорень та затверджується на пленарному засіданні Конституційних Зборів. Концепція нової Конституції України виноситься на громадське обговорення, результати якого узагальнюються робочими комісіями та враховуються в тексті концепції. За рішенням Конституційних Зборів проект нової Конституції України може бути направлено на наукову, юридичну чи іншу експертизу, проведення наукового дослідження. Експертні висновки повинні бути подані до Конституційних Зборів не пізніше 20 днів з дня надходження такого звернення від Конституційних Зборів та його органів. Якщо в установлені строки висновки не одержано, вважається, що зауваження відсутні.

Розгляд проекту нової Конституції України відбувається за  процедурою трьох читань:

1) перше читання - обговорення основних принципів, положень, критеріїв, структури проекту та прийняття Концепції проекту нової Конституції України;

2) друге  читання  -  постатейне  обговорення і  прийняття проекту в другому читанні;

3) третє  читання  -  схвалення проекту в цілому.

Варто зазначити, що одним із основних нормативно-правових актів у цій сфері правового регулювання є Закон № 5475-VI "Про всеукраїнський референдум". Однак на сьогодні Конституційний Суд України відкрив провадження у справі щодо визнання неконституційним Закону України "Про всеукраїнський референдум" повністю на підставі порушення конституційної процедури його прийняття та встановлення неконституційного порядку зміни Конституції України. Водночас у Верховній Раді України зареєстровані законопроекти "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України від 6 листопада 2012 року № 5475-VI "Про всеукраїнський референдум" та два законопроекти про всеукраїнський референдум, один з яких все ще перебуває на ознайомленні, а інший профільний комітет відправив на доопрацювання.

Тому очевидно, що одночасно з ухваленням закону про процедуру прийняття нової Конституції має бути ухвалений і новий Закон "Про всеукраїнський референдум".

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика