НовиниУкраїна

Умови реструктуризації валютної іпотеки знову змінюються

15.06.2016 / 17:43
10576
+A
-a

Умови реструктуризації валютної іпотеки знову змінюються

Комітет з питань фінансової політики і банківської діяльності ухвалив рішення внести на реєстрацію доопрацьований проект Закону про реструктуризацію зобов’язань громадян України за кредитами в іноземній валюті, що отримані на придбання єдиного житла. Про це повідомляється на сайті Верховної Ради України.

Голова Комітету поінформував про те, що всі пропозиції законопроекту були узгоджені з банківськими асоціаціями. «Цей законопроект суттєво доопрацьовано. Його реалізація дасть змогу допомогти більшості позичальників, які мають єдине житло. Більшість з них зможе скористатися списанням у 50%. Пільгові категорії - інваліди, багатодітні родини та воїни АТО, а також сім’ї загиблих отримають списання або переважної частки залишку по кредиту або у деяких випадках - повного списання. Навіть лише заради цього ми повинні ухвалити цей законопроект. Можете уявити собі людину, яка віддала здоров’я Україні, коли її вдома чекає непідйомний кредитний тягар? Ми разом із вами маємо продовжити переконувати банки, Кабмін та МВФ у необхідності додатково покращити умови закону для позичальників у рамках підготовки до другого читання», - наголосив Сергій Рибалка.

Зокрема, доопрацьованим законопроектом пропонується:

- врахувати при визначенні поняття соціального житла норми жилої площі на особу, закладені у Житловому кодексі України (13,65 м2 жилої площі на особу). Це дасть можливість збільшення загальної площі квартир, які вважаються соціальними, якщо там проживає 4-5 людей навіть до 80-90 метрів. Ця пропозиція кардинально збільшує кількість позичальників, які претендуватимуть на ті проценти списання, які стосуються соціального житла. Ця позиція робить законопроект більш справедливим. Більше людей - більша площа;

- якщо у позичальника окрім єдиного житла є частки у квартирах, будинках чи у гуртожитках, отримані у власність у процесі безоплатної приватизації, зробити для них виняток, щоб ці позичальники підпадали під дію закону та могли провести реструктуризацію як інші власники єдиного житла.

- принцип «ключі на стіл». Він має бути обов’язковим для банків. На сьогодні багато позичальників навіть після передачі житла банку все одно залишаться винні, бо його вартість не покриває розміри заборгованості. Ця норма дасть змогу людям позбавитись кредитного рабства остаточно. Це найгірший вихід, але таку можливість треба людям дати;

- уточнити склад сім’ї для реєстрації у єдиному житлі, та не розповсюджувати цю вимогу на дітей, адже діти могли народитися після 01.01.2014 року, а у багатьох випадках позичальник не мав можливості зареєструвати своїх дітей через перешкоджання банку (наприклад, через заборону, прописану у договорі).

- передбачити, що реструктуризації в рамках законопроекту підлягають також кредити, право вимоги за якими перейшло до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, адже велика кількість банків, які мають валютні іпотечні портфелі, визнані неплатоспроможними. А Фонд, якщо не передбачити це напряму у законі, не має права проводити реструктуризації, зокрема списання частини боргу. Це суттєво розширює коло позичальників, які матимуть змогу провести реструктуризацію. За оцінками Комітету - майже вдвічі.

Доопрацьованим законопроектом також пропонується уточнити перелік документів, які підтверджують, що житло єдине. Це дозволить уникнути зловживанням з боку банків.

Загалом пропонується визначити вимоги до переліку необхідних для проведення реструктуризації документів та доручити НБУ розробити рекомендації до такого переліку.

Проектом передбачається, що фіксація статусу позичальника, який належить до окремої категорії громадян, яким держава забезпечує надання додаткової підтримки, відбувається станом на дату реструктуризації, а не на 1 січня 2015 року.

Серед інших пропозицій - зобов’язати кредитора за заявою позичальника замінити ануїтетну форму погашення кредиту на класичну; збільшити термін у 30 днів для прострочення платежів позичальником, після яких банком можуть застосовуватися санкції, до 60 днів та скасувати норму щодо непроведення реструктуризації у разі відмови нотаріуса, державного реєстратора або особи, на яку покладені функції державного реєстратора, від вчинення дій, передбачених цим законопроектом.




КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
На захист суверенності України та демократії в Європі donum auctoris На захист суверенності України та демократії в Європі
Від «Тигрів», «Пантер» до «Леопардів» у бронетанковому оснащенні Збройних Сил Німеччини пройшло більше 70-ти років.
Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду Феміда Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду
Редакція ІА Українське право рекомендує до ознайомлення з розповіддю керівниці апарату суду Наталії Місько, котра...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі п...
Березень 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика