НовиниУкраїна

Законопроект про спецконфіскацію відкликано і надано на заміну новий

06.07.2016 / 09:15
9144
1
+A
-a

Законопроект про спецконфіскацію відкликано і надано на заміну новий

Раніше зареєстрований законопроект № 4811 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення дієвих механізмів, спрямованих на виявлення майна, набутого злочинним чи іншим неправомірним шляхом, запобігання його використанню всупереч інтересам суспільства і держави» 5 липня було відкликано і одночасно подано новий - № 4890 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей стягнення в дохід держави необґрунтованих активів та активів, власник яких не встановлений» у редакції того ж авторського колективу.

Як зазначається, новий законопроект повинен консолідувати голоси депутатів у сесійній залі, аби цей законопроект було ухвалено вже у четвер.

Зокрема, у новому законопроекті залишилися ті ж самі зміни, які передбачалося внести до законів «Про основи національної безпеки України» та «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», а також до Кримінального процесуального кодексу України.

Однак суттєва відмінність нового законопроекту полягає в тому, що він, окрім іншого, вносить зміни і до Цивільного кодексу України, в якому закріплюється стягнення необґрунтованих активів у дохід держави як підстава для припинення права власності. Зокрема, визначається, що  особу може бути позбавлено права власності на необґрунтовані активи шляхом їх стягнення в дохід держави за рішенням суду у випадках і порядку, визначених законом.

Зауважимо, що саме суперечки щодо порушення права власності при стягненні в дохід держави активів, набутих злочинним шляхом, були головним каменем спотикання під час дискусій у Верховній Раді.

Зазначимо, що стягнення необґрунтованих активів в дохід держави допускається за умови їх виявлення під час здійснення досудового розслідування злочинів, передбачених - частинами другою - п’ятою статті 191(привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем особою, уповноваженою на виконання функцій держави), а також статтями 255(створення злочинної організації), 364(зловживання владою або службовим становищем), 365(перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу), 368(прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) Кримінального кодексу України.

При цьому стягненню підлягають активи, виявлені під час проведення процесуальних дій у кримінальних провадженнях, власника яких не встановлено та вичерпано всі передбачені законом засоби та можливості для його встановлення;  необґрунтовані активи особи, якій повідомлено про підозру у вчиненні вищезазначених злочинів, або стосовно якої складено та направлено таку підозру в установленому порядку, яка переховується від органів досудового розслідування та суду та оголошена у розшук (в тому числі міждержавний та/або міжнародний); необґрунтовані активи третьої особи, пов’язаної з особою, яка переховується від органів досудового розслідування та суду та оголошена у розшук, за умови, що такі активи були нею набуті (одержані) до початку кримінального провадження чи під час його проведення.

Проектом передбачено, що положення про повернення стягнутих в дохід держави  необґрунтованих активів та активів, власник яких не встановлений, до закінчення кримінального провадження, діятимуть до 1 липня 2018 року. Інші зміни до КПК України діятимуть до 1 січня 2017 року.

При цьому якщо клопотання прокурора про стягнення в дохід держави необґрунтованих активів, апеляційні скарги на ухвали судів за результатами розгляду таких клопотань направлені (подані) до суду до 1 січня 2017 року та не розглянуті станом на вказану дату, вони продовжують розглядатися за правилами, передбаченими чинним законом. 

КОМЕНТАРІ  1 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика