НовиниУкраїна

Законопроєкт про дезінформацію: Уповноважений, відповідальність та статус професійного журналіста

17.01.2020 / 15:20
253
+A
-a

Законопроєкт про дезінформацію: Уповноважений, відповідальність та статус професійного журналіста

До кінця лютого 2020 року триватиме другий етап публічного обговорення законопроєкту про протидію дезінформації. Про це йдеться на «Урядовому порталі».

Внесення законопроєкту на розгляд Верховної Ради Уряд запланував на березень.

У презентації проєкту визначено основні виклики у цій сфері та відповіді на них.

Виклик 1

Чинне законодавство України не передбачає можливості звернення до суду з приводу розповсюдження дезінформації, за відсутності особи чиї права порушено.

Жодна особа не наділена такими повноваженнями.

Недостовірна інформація – неправдиві відомості про осіб, факти, події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них неповні або перекручені.

Дезінформація – недостовірна інформація з питань, що становлять суспільний інтерес, зокрема стосовно національної безпеки, територіальної цілісності, суверенітету, обороноздатності України, права українського народу на самовизначення, життя та здоров’я громадян, стану довкілля.

Дезінформацією не є: оціночні судження, в тому числі критичні; сатира та пародія; недобросовісна реклама.

Відповіддю на це є запровадження посади Уповноваженого з питань інформації, який:

здійснює моніторинг інформаційного простору та реагує на заяви щодо поширення дезінформації;

фіксує та перевіряє інформацію на предмет наявності ознак дезінформації;

звертається до поширювачів інформації із заявами про відповідь або про спростування дезінформації;

звертається до суду із позовами про спростування та надання права на відповідь щодо дезінформації;

звертається до суду із заявами про обмеження доступу до інформації за відсутності вихідних даних розповсюджувача або відсутності реакції на його заяви;

звертається до правоохоронних органів у випадку наявності ознак кримінального правопорушення;

призначається КМУ з кандидатів від МКМС, МЮ та Уповноваженого ВР з прав людини.

Інструменти Уповноваженого: право на відповідь, вимога про спростування, звернення до суду.

Зокрема, якщо поширена інформація не повна, Уповноважений звертається з вимогою розмістити відповідь на інформацію, а якщо поширена інформація є дезінформацією, Уповноважений звертається з вимогою спростувати та обмежити доступ до цієї інформації. 

Виклик 2

Низький рівень медіаграмотності українців. За результатами дослідження USAID-Internews «Ставлення населення до ЗМІ та споживання різних типів медіа у 2019» тільки 11% серед тих, хто обізнаний про існування дезінформації, зуміли відрізнити достовірну інформацію від дезінформації

Обов’язкове навчання основам медіаграмотності у школах, вищих навчальних закладах, при підвищенні кваліфікації держслужбовців тощо

Індекс довіри

Спеціальний «знак якості», що підтверджує дотримання медіа принципів журналістської етики та вимог щодо перевірки інформації

Може бути присвоєно будь-якому медіа після перевірки, що проводиться на підставі його добровільного звернення до однієї з незалежних організацій, що мають відповідну компетенцію та досвід і відповідають критеріям, встановленим Уповноваженим з питань інформації.

Критерії для присвоєння Індексу довіри розробляються Уповноваженим з питань інформації.

Якщо Індекс довіри отримано зареєстрованим медіа, держава компенсує витрати медіа на послуги з перевірки.

Тільки медіа, які отримали Індекс довіри мають право використовувати його знак.

Виклик 3

Неможливість ідентифікувати особу, яка розповсюджує масову інформацію.

Поширювач масової інформації – фізична або юридична особа, в тому числі суб’єкт у сфері медіа, що створює або збирає і поширює масову інформацію.

Масова інформація – будь-яка інформація, що є доступною для необмеженого чи невизначеного кола осіб або до якої можливо отримати доступ будь-якій особі з будь-якого місця і у будь-який час за власним вибором, в тому числі за згодою чи дозволом поширювача такої інформації

Поширювачі масової інформації зобов’язані розміщувати власні ідентифікаційні дані у доступному для отримувачів інформації місці (на головній сторінці власного вебсайту або на початку власної веб-сторінки, в розділі з інформацією про власника облікового запису на платформі спільного доступу до інформації чи в сервісах обміну миттєвими повідомленнями, в інших доступних для отримувача інформації місцях)

Постачальники послуг хостингу, провайдери платформ спільного доступу до інформації та провайдери сервісів обміну миттєвими повідомленнями, за допомогою яких можливе поширення масової інформації на території України зобов’язані:

1. мати представництво або дочірню компанію в Україні;

2. розміщувати власні ідентифікаційні дані, передбачені цією статтею

Виклик 4

Статус журналіста знецінюється. Порушення норм професійної етики та принципів відповідальної журналістики не тягне за собою відповідальності і не несе репутаційних ризиків.

Журналістське самоврядування

Сприяння створенню організації журналістського самоврядування, яка буде слідкувати за дотриманням професійної етики та стандартів.

Організація журналістського самоврядування

Єдина прес-карта самоврядної організації, яка визнається державою як підтвердження професійного статусу журналіста.

Статус професійного журналіста надається за умови дотримання Кодексу професійної етики. За порушення передбачене призупинення чи припинення статусу професійного журналіста.

Самоврядна організація розробляє та затверджує Кодекс професійної етики журналістів.

Держава

Розширення кола осіб у статтях про перешкоджання, напад, пошкодження майна професійного журналіста на оператора.

Особливий порядок вчинення слідчих дій, та пред’явлення підозри професійному журналісту за участі самоврядної організації.

Безкоштовна правова допомога у кримінальних справах, пов’язаних із професійною діяльністю.

Фізична охорона журналіста та членів його сім’ї у випадку загрози їх життю та здоров’ю.

Створення Асоціації. Установчі збори

У законі визначається перелік організацій, які направляють по 3 своїх представника для участі в установчих зборах:

ГО «Національна асоціація медіа»;

Асоціація «Індустріальний телевізійний комітет»;

Українська Асоціація медіа-бізнесу;

АТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України»;

ГО «Комісія з журналістської етики»;

Національна спілка журналістів України;

підприємства, що входять до системи державного іномовлення.

На установчих зборах затверджується Статут, утворюються Рада Асоціації та Комітет професійної етики, які починають працювати та приймати журналістів до членів Асоціації. Після формування репрезентативної кількості представників від кожного регіону проводиться з’їзд, який формує нові органи самоврядування.

Виклик 5

У чинному законодавстві України відсутня відповідальність за поширення дезінформації.

Встановлення адміністративної відповідальності за розповсюдження дезінформації, порушення правил спростування, надання відповіді та вимог прозорості та встановлення кримінальної відповідальності за системне та умисне масове розповсюдження дезінформації

Встановлення адміністративної відповідальності за розповсюдження дезінформації, порушення правил спростування, надання відповіді та вимог прозорості та встановлення кримінальної відповідальності за системне та умисне масове розповсюдження дезінформації.

! Штрафи застосовуються виключно судом, за умови задоволення заяви Уповноваженого

Поширення дезінформації, за умови добровільного спростування, у порядку визначеному цим Законом, починаючи з третього факту порушення протягом одного року, тягне за собою накладення штрафу у розмірі 1 000 МЗП за кожен випадок порушення.

Поширення дезінформації, за відсутності добровільного спростування, у порядку визначеному цим Законом – тягне за собою накладення штрафу у розмірі 2 000 МЗП за кожен випадок поширення дезінформації.

Нерозміщення або несвоєчасне розміщення відповіді щодо дезінформації за заявою Уповноваженого - штраф у розмірі 20 МЗП за кожен випадок порушення.

Розміщення суб'єктом у сфері медіа індексу довіри за відсутності інформації про надання індексу на веб-сайті Уповноваженого - штраф у розмірі 20 МЗП.

Зміна адреси розміщення матеріалу, щодо якого подану заяву Уповноваженого, або незбереження запису або примірника матеріалу - штраф у розмірі 5 МЗП за кожен випадок порушення.

Ненадання у встановлений цим Законом строк відповіді на заяву чи запит Уповноваженого – штраф у розмірі 5 МЗП за кожен випадок порушення.

Кримінальна відповідальність

Систематичне умисне масове розповсюдження завідомо недостовірних повідомлень про факти, події або явища, що становить загрозу національній безпеці, громадській безпеці, територіальній цілісності, суверенітету, обороноздатності України, права українського народу на самовизначення, життя та здоров’я громадян, стану довкілля у період відсутності повного контролю України за державним кордоном України – карається штрафом від 5 000до 10 000 НМДГ або виправними роботами від 1 до 2 років.

Положення діє до відновлення повного контролю над територією України.

Дії передбачені частиною першою вчинені з використанням комп’ютерних програм, призначених для автоматичного масового розповсюдження інформації (ботів), або спеціально організованої системи (групи) облікових записів або користувачів інформаційних послуг або засобів умисного фальшування (підробки) джерел інформації - карається позбавленням волі на строк від 2 до 5 років.

Фінансування дій, передбачених частиною першою або другою цієї статті – карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.

Дії, передбачені частинами першою-третьою цієї статті, вчиненні повторно або організованою групою осіб, або якщо вони призвели до тяжких наслідків чи спричинили матеріальну шкоду у великому розмірі, караються позбавленням волі строком від 5 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

Захист від зловживань

Запровадження обов’язкового касаційного перегляду та обов’язкового звернення касаційного суду за попереднім висновком до ЄСПЛ.

Звільнення від відповідальності

Поширювач масової інформації при поширенні інформації, отриманої з офіційних джерел (інформація органів державної влади, органів місцевого самоврядування, звіти, стенограми тощо), не зобов'язаний перевіряти її достовірність та не несе відповідальності в разі її спростування.

Поширювач масової інформації, який поширює інформацію, отриману з офіційних джерел, зобов'язаний робити посилання на таке джерело.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика