НовиниУкраїна

Затверджено положення про здійснення НБУ безвиїзного банківського нагляду

16.12.2018 / 12:00
1117
+A
-a

Затверджено положення про здійснення НБУ безвиїзного банківського нагляду

Затверджено положення про здійснення Національним банком України безвиїзного банківського нагляду.

Положення розроблено відповідно до статей 7 та 55 Закону України “Про Національний банк України”, статей 66 та 67 Закону України “Про банки і банківську діяльність” (далі - Закон про банки), з урахуванням положень Директиви 2013/36/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 26 червня 2013 року про доступ до діяльності кредитних організацій та пруденційний нагляд за діяльністю кредитних організацій та інвестиційних компаній.

Безвиїзний банківський нагляд здійснюється підрозділом (підрозділами) Національного банку, до функцій якого (яких) належить здійснення безвиїзного банківського нагляду (далі - підрозділ банківського нагляду), відповідно до вимог Закону України “Про Національний банк України”, Закону про банки, цього Положення, інших нормативно-правових актів Національного банку.

Національний банк має право за невиконання банком вимог цього Положення застосувати до банку заходи впливу в порядку, визначеному нормативно-правовим актом Національного банку з питань застосування Національним банком заходів впливу.

Національний банк здійснює безвиїзний банківський нагляд у таких формах:

1) поточний моніторинг фінансового стану банку та показників банківської групи з урахуванням ризик-орієнтованого підходу;

2) оцінка банку під час здійснення безвиїзного банківського нагляду на підставі оцінки рівня ризиків та якості управління ризиками;

3) камеральна перевірка банку.

Оцінка банку під час здійснення безвиїзного банківського нагляду проводиться з метою оцінки рівня ризиків, що притаманні діяльності банку та загрожують його функціонуванню (життєздатності), оцінки достатності капіталу банку, з урахуванням результатів проведеної Національним банком оцінки стійкості банку, та достатності ліквідності банку для покриття всіх суттєвих ризиків, оцінки якості управління ризиками.

Порядок проведення оцінки банку під час здійснення безвиїзного банківського нагляду та оформлення результатів оцінки визначається розпорядчим актом Національного банку.

Підрозділ банківського нагляду в разі визначення за результатами безвиїзного банківського нагляду потреби в посиленому нагляді за діяльністю банку має право ініціювати запровадження особливого режиму контролю за діяльністю банку та призначення куратора банку.

Підрозділ банківського нагляду має право запитувати в банку або інших осіб, стосовно яких Національний банк здійснює наглядову діяльність, письмові пояснення, інформацію та документи (їх копії/скановані копії, витяги з них) щодо проведених операцій та з окремих питань діяльності, інформацію про пов’язаних із банком осіб, внутрішньобанківські документи (їх копії/скановані копії) шляхом подання відповідного запиту.

Запит оформляється як службовий лист Національного банку за підписом керівника підрозділу банківського нагляду або його заступника та надсилається засобами поштового зв’язку або системи електронної пошти Національного банку.

Керівник банку/іншої особи, стосовно якої Національний банк здійснює наглядову діяльність, зобов’язаний забезпечити надання на запит підрозділу банківського нагляду письмових пояснень, достовірної інформації та документів (їх копій/сканованих копій, витягів із них) у визначених у запиті форматі, структурі, обсягах та в установлений у запиті строк.

Питання, що виникають під час здійснення безвиїзного банківського нагляду, вирішуються шляхом обміну листами засобами поштового зв’язку або системи електронної пошти Національного банку.

Також встановлено порядок організації та проведення камеральної перевірки під час безвиїзного банківського нагляду

В частині запровадження особливого режиму контролю за діяльністю банку та призначення куратора банку, зазначено що НБУ право з метою забезпечення посиленого нагляду за діяльністю банку запровадити особливий режим контролю за діяльністю банку, що є додатковим інструментом банківського нагляду, та призначити куратора банку в разі наявності хоча б однієї з таких ознак:

1) виявлення за результатами безвиїзного нагляду або інспекційної перевірки фактів здійснення ризикової діяльності, порушень банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку, навіть якщо ці порушення не призвели до погіршення фінансового стану банку;

2) виникнення реальної загрози невиконання банком своїх зобов’язань перед вкладниками чи іншими кредиторами банку;

3) виявлення за результатами безвиїзного нагляду або інспекційної перевірки фактів невиконання банком своїх зобов’язань перед вкладниками чи іншими кредиторами банку;

4) невиконання банком, керівником/керівниками банку вимог Національного банку щодо усунення виявлених порушень у діяльності банку тощо.

Правління Національного банку приймає рішення про запровадження особливого режиму контролю за діяльністю банку та призначення куратора банку, строк дії особливого режиму контролю за діяльністю банку та повноважень куратора банку, повноваження куратора банку, відміну/дострокову відміну особливого режиму контролю за діяльністю банку та припинення повноважень куратора банку.

Підрозділ банківського нагляду інформує заступника Голови Національного банку, якому підпорядковується підрозділ банківського нагляду відповідно до розподілу функціональних обов’язків між Головою Національного банку, його першим заступником та заступниками, про результати поточного моніторингу фінансового стану банку в порядку, визначеному розпорядчим актом Національного банку.

Підрозділ банківського нагляду інформує Правління Національного банку/Комітет з питань нагляду про результати оцінки банку, проведеної під час здійснення безвиїзного банківського нагляду, про результати камеральної перевірки банку та про подальші наглядові дії щодо банку.

Постанова набирає чинності через два місяці з дня її офіційного опублікування.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Січень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
29.01.2020 17:00:00 - Аліментний договір
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика