НовиниУкраїна

Зміни у законодавстві, які очікують на Україну у вересні

31.08.2016 / 16:57
16043
+A
-a

Зміни у законодавстві, які очікують на Україну у вересні

Вересень місяць стане знаковим для українського законодавства, оскільки набудуть чинності зміни до Конституції України щодо правосуддя та новий Закон про судоустрій.  

Закон України від 2 червня 2016 року № 1401-VIII "Про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя"

30 вересня набудуть чинності зміни до Конституції, які фактично дадуть старт для реформування судової системи України.

Змінами передбачається позбавлення Верховної Ради повноважень обирати суддів безстроково. У неї залишаться повноваження призначати на посади третину складу Конституційного Суду України. Призначення на посаду судді здійснюватиме Президент України за поданням Вищої ради правосуддя.

Утворення, реорганізація та ліквідація судів здійснюватиметься відповідно до закону, проект якого вноситиме до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя. Однак до 31 грудня 2017 року питання утворення, реорганізації та ліквідації судів вирішуватиме Президент України.

Призначення на посаду судді здійснюватиметься лише безстроково – п’ятирічний термін обрання скасовується. Водночас раніше призначені судді-п’ятирічки продовжать здійснювати свої повноваження до закінчення строку, на який їх було призначено. Судді, які були обрані суддями безстроково, продовжать здійснювати свої повноваження до звільнення або до припинення їх повноважень з підстав, визначених Конституцією України. Судді Конституційного Суду України, призначені до набрання чинності змінами до Конституції України, продовжують здійснювати свої повноваження до припинення повноважень.

Головне нововведення Конституції – це призначення всіх суддів за конкурсом, в тому числі і суддів Конституційного Суду України. Зміняться і вимоги до кандидатів на посаду судді, зокрема підвищується віковий ценз – суддею зможе стати громадянин України, не молодший 30 та не старший 65 років. Також зміниться перелік підстав для звільнення суддів. Зокрема, порушення суддею присяги не вважатиметься підставою для звільнення. Натомість суддю може бути звільнено за новими підставами: вчинення істотного дисциплінарного проступку; незгоду на переведення до іншого суду у разі ліквідації чи реорганізації суду, в якому суддя обіймає посаду; порушення обов'язку підтвердити законність джерела походження майна.

Згоду на затримання та арешт суддів надаватиме вже не Верховна Рада України, а новостворений орган – Вища рада правосуддя. Однак це положення не поширюватиметься на суддів Конституційного Суду, оскільки їх не можуть затримати чи утримувати під вартою чи арештом без згоди Конституційного Суду України.

Зміняться і функції прокуратури. Зокрема, прокуратура позбавляється повноважень здійснювати досудове розслідування та функції нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян, однак це відбудеться лише після початку функціонування нових органів, яким законом будуть передані відповідні функції.

Також зміни до Конституції вплинуть і на адвокатську спільному – передбачено поетапне запровадження представництва в судах: у Верховному Суді та судах касаційної інстанції - з  1 січня 2017 року, у судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 року, у судах першої інстанції – з 1 січня 2019 року. Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюватиметься з 1 січня 2020 року.

Закон України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів"

30 вересня, одночасно з набранням чинності змінами до Конституції України, в цілому набере чинності і новий Закон про судоустрій.

Законом, зокрема, змінюється система судоустрою: створюється новий Верховний Суд, ліквідуються діючі вищі спеціалізовані суди, а їх повноваження передаються відповідним палатам в оновленому Верховному Суді, створюються два нові суди - Вищий антикорупційний суд та Вищий суд з питань інтелектуальної власності. Також змінюється порядок призначення суддів на посади та звільнення їх з посад (Верховна Рада та Президент не втручатимуться у питання суддівської кар’єри).

Усувається політична складова у вирішенні питання щодо надання згоди на затримання судді або утримання його під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку судом – це стане прерогативою Вищої ради правосуддя.

Передбачається обмеження імунітету судді: суддя нестиме юридичну відповідальність на загальних засадах за дії, вчиненні поза професійною суддівською діяльністю, однак забороняється притягнення судді до кримінальної відповідальності за викладену в судовому рішенні правову позицію, за ухвалене ним судове рішення, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку.

Між Вищою кваліфікаційною комісією суддів України та новим органом - Вищою радою правосуддя - буде перерозподілено повноваження. Так, ВККСУ відповідатиме за добір на посади суддів, кваліфікаційне оцінювання, проведення конкурсів на зайняття вакантних посад суддів та суддівську освіту, а перелік повноважень та порядок роботи Вищої ради правосуддя буде передбачено у Законі України «Про Вищу раду правосуддя».

Також низку змін передбачено у процедурі проведення кваліфікаційного оцінювання, яке проводитиметься за критеріями компетентності.

Крім того, суддів зобов’яжуть щорічно подавати декларації родинних зв’язків та декларації доброчесності, які оприлюднюватимуться у вільному доступі.

Крім того, до контролю за діяльністю суддів долучать представників правозахисних громадських об'єднань, науковців-правників, адвокатів, журналістів, які зможуть увійти до Громадської ради доброчесності. Члени Громадської ради збиратимуть, перевірятимуть та аналізуватимуть інформацію щодо відповідності судді або кандидата на посаду судді критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика