Правовий поглядПраво в мистецтві

Жоден не хотів братись за його справу… поки одна людина не вирішила побороти систему (фільм «Філадельфія», 1993 р.)

18.10.2018 / 17:03
2111
+A
-a

Жоден не хотів братись за його справу… поки одна людина не вирішила побороти систему (фільм «Філадельфія», 1993 р.)

Дивовижно, з якою швидкістю суспільство встигає вигадати собі все нові й нові підстави упередженості щодо людей, які якимось чином відрізняються від певних його верств. Тільки встигли скасувати рабство, а вже одразу прийшли до того, що одна нація може бути вищою за іншу. Прийшов час, і вже відкрито почали боротись за свої права й представники ЛГБТ-спільнот, а також хворі на СНІД. Але до сьогодні чимало людей ще продовжують вороже ставитись до них…

Сюжет фільму «Філадельфія» точиться навколо молодого й перспективного адвоката Ендрю Бекета (Том Хенкс), який був звільнений з юридичної фірми «Wyant-Wheeler» нібито через «некомпетентність». Проте, на думку Енді, це було зроблено одразу після того, як партнери фірми дізнались, що їх співробітник є хворим на СНІД гомосексуал. Головний герой приймає рішення судитись зі своїми колишніми роботодавцями з метою довести факт того, що його звільнення мало саме через дискримінаційне підґрунтя. Спочатку Енді намагається знайти адвоката, який спеціалізується на соціальних спорах, і який був би готовий представляти його інтереси в суді, однак всюди він отримує лише відмови. Так було й з чорношкірим соціальним адвокатом-гомофобом Джо Міллером (Дензел Вашингтон), який спершу навіть боявся заразитись від Енді через звичайне рукостискання, але згодом Міллер все наважується взяти його справу…

Перш, ніж розпочати аналіз, власне, фільму спробуємо з’ясувати ті історичні обставини, які супроводжували творців «Філадельфії» на момент зйомок. Початок 90х. Лише нещодавно Всесвітня організація охорони здоров’я виключила гомосексуалізм з переліку психічних хвороб. Проте, незважаючи на це, в світі, в тому числі й в багатьох штатах США, на той момент все ще продовжували діяти так звані «закони проти содомії», якими, серед іншого, були піддані забороні й гомосексуальні контакти. В Сполучених Штатах ці закони були повністю скасовані лише у 2003 році в результаті прийняття доленосного рішення Верховним Судом країни у справі «Лоуренс проти Техасу». Крім цього, серйозною проблемою для гомосексуалів в контексті дискримінації щодо них, стала поява раніше невідомої, швидко поширюваної й невиліковної смертельної хвороби, яку ми наразі знаємо під назвою ВІЛ або під назвою її більш важкої стадії – СНІД, Адже в тогочасному суспільстві панувала думка, що ВІЛ є «хворобою виключно наркоманів й гомосексуалів», й, зважаючи на те, що загалу ще не були достеменно відомі шляхи передавання цього небезпечного вірусу, багато людей намагались уникати контактів із вищезазначеними групами. Саме за таких передумов екранному персонажу Ендрю Бекету належало доводити в суді той факт, що роботодавець звільнив його з незаконних підстав.

В основу сюжету стрічки покладена реальна історія, що трапилась ще у далекому 1984 році із нью-йоркським юристом Джеффрі Бауерсом, який влаштувався працювати в офіс однієї з найбільших юридичних фірм світу - «Baker&McKenzie». Незабаром після того, як в Бауерса почали з’являтись симптоми СНІДу, зокрема саркома Капоши (багаточисельні злоякісні пухлини по всьому тілу), його звільнили, і це попри наявність попередніх схвальних відгуків щодо його роботи з боку керівництва. Бауерс вирішує подати до суду, його судова справа стає першою в історії, де піднімається питання дискримінації саме щодо хворого на СНІД. Слід зазначити, що вирішення цієї справи майже повністю збігається із сюжетною розв’язкою «Філадельфії», тому, аби не псувати вражень від перегляду тим із наших читачів, які ще не встигли подивитись цей фільм, ми не будемо розкривати й те, чим завершився розгляд справи пана Бауерса.

Режисер Джонатан Деме, актори, а також інші члени знімального процесу вирішили здійснити достатньо хоробрий для свого часу вчинок – зняти реалістичне кіно про те, як хворий на СНІД чоловік із нетрадиційною сексуальною орієнтацією намагається відстоювати свої права. На самому початку фільму головний герой виглядає абсолютно здоровим, сповненим сили та ентузіазму чоловіком, який завдяки власним розумовим здібностям та наполегливій праці отримує підвищення на роботі. Але буквально за кілька хвилин світ Енді починає руйнуватись просто на очах: спершу, коли він дізнається про свій страшний діагноз, а потім вже, коли колеги по роботі розкривають його таємницю та вирішують одразу позбудитись від «проблемного» співробітника. Проте, Ендрю Бекет вирішує не опускати руки. Він збирає всі свої останні сили в кулак й присвячує повністю себе самого цьому судовому процесу. З кожною новою появою Енді на екрані видно, як хвороба поступово підкорює його, залишаючи лише блідого привида на його місці, який, тим не менш, не здається і продовжує любити життя.

Безумовно, Енді обрав далеко не найкращого адвоката для представництва своїх інтересів в суді. Але мова тут йде далеко не про професійні здібності його захисника, а про те, що Джо Міллер є затятим гомофобом, на початку він гидує навіть знаходитись в одній кімнаті із гомосексуалами. Ставлення Міллера до осіб нетрадиційної сексуальної орієнтації красномовно розкриває фраза, яка пролунала від нього у фільмі: «Мене нудить від цих (гомосексуалів), але тут було порушено закон». Це висловлювання, власне, й пояснює, чому Міллер вирішив взятись за справу пана Бекета. Але розпочавши роботу пліч-о-пліч разом із Енді, його адвокат поступово змінює своє ставлення до нього зокрема та всіх гомосексуалів загалом. Можна сказати, що Джо переживає певну трансформацію поглядів, усвідомлюючи, що в боротьбі за справедливість сексуальна орієнтація, стан здоров’я, а також будь-які інші підстави для дискримінації є абсолютно неважливими. Крім того, Дензел Вашингтон продемонстрував відмінну акторську гру, від його персонажа просто неможливо відірвати око, а його судові промови та техніка ведення дебатів можуть бути яскравими прикладами того, який вигляд має справжній професіонал своєї справи.

Невелику роль в «Філадельфії» отримав й відомий голлівудський актор Антоніо Бандерас. Його персонаж з’являється у фільмі буквально на декілька хвилин, проте Мігель демонструє не меншу силу духу та витримки, він намагається зробити все необхідне аби полегшити страждання рідної для себе людини.

«Філадельфія» належить до того рідкісного на сьогоднішній час різновиду кінокартин, які містять у собі силу такої потужності, що здатна змінювати світогляди людей. Режисер Джонатан Деме зробив усе можливе, аби продемонструвати, як сильно суспільство може помилятись, коли має ксенофобію перед людьми іншої орієнтації або хворими на ВІЛ, хворобу, яку неможливо передати при звичайному спілкуванні із людиною в побуті. Актори також дуже вдало увійшли в свої образи, створивши для нас неперевершену, але все ж таки сумну історію. Атмосферу драми допомагає створити й чарівна однойменна із назвою фільму композиція Ніла Янга, яка, до речі, згодом стала «оскароносною».

Наостанок традиційно пропонуємо добірку цікавинок до фільму:

1) Серед статистів, задіяних під час зйомок стрічки, 53 були гомосекуали, більше сорока з яких померли від СНІДу упродовж наступних декількох років.

2) Абсолютно всі судові сцени у фільмі знімались у справжній судовій залі без використання спеціальних декорацій.

3) Неодмінно варто загадати той факт, що в фільмі знялись аж цілих шість «оскароносних» акторів: Дензел Вашингтон, Джейсон Робардс, Мері Стіберген, Джоан Вудворд, Кеннет Атт й Том Хенкс. До речі, останній отримав свою нагороду саме за роль у «Філадельфії».

4) Для більш достовірного зображення на екрані свого ВІЛ-позитивного персонажа Том Хенкс схуднув на цілих 12 кілограмів, в той час, як Дензела Вашингтона навпаки попросили набрати декілька зайвих кіло для своєї ролі.

5) Репліка у стрічці персонажа Дензела Вашингтона: «Я молюсь за те, щоб «Філадельфія Філіс» виграла Лігу» стала дійсно пророцькою. Саме в 1993 році, в рік прем’єри фільму «Філадельфія», американська бейсбольна команда «Філадельфія Філіс» вперше за останні десять років стала переможцем MLB (“Major League Baseball").

6) Актори Деніел Дей-Льюїс, Майкл Кітон та Енді Гарсіа також розглядались на роль Ендрю Бекета, якого, врешті-решт, блискуче зіграв Том Хенкс.

Оригінальна назва: «Philadelphia», країна виробництва: США, жанр: лрама; рейтинги: IMDb: 7.7, Kinopoisk: 7.8; режисер: Джонатан Деме; у ролях: Том Хенкс, Дензел Вашингтон, Антоніо Бандерас, Джейсон Робардс, Мері Стінберген та ін.

Даниїл Шаров, «Українське право»


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика