Правовий поглядАналітика

Чи є необхідним прийняття закону про врегулювання питань франчайзингу?

23.01.2018 / 16:55
4210
+A
-a

Чи є необхідним прийняття закону про врегулювання питань франчайзингу?

У перекладі з англійської «Franchise» означає «привілей», «пільга», «особливе право». По суті це форма співпраці між юридично та фінансово незалежними сторонами (компаніями та/або фізичними особами), в рамках якої одна сторона (франчайзер), що володіє успішним бізнесом, відомою торговою маркою, ноу-хау, комерційними таємницями, репутацією та іншими нематеріальними активами, дозволяє іншій стороні (франчайзі) користуватися цією системою на певних умовах.

Договір франчайзингу є широко застосовуваним методом просування товарів і послуг у всьому світі і Україна не є виключенням. З кожним роком все більше і більше представників середнього і малого бізнесу в Україні почитають працювати саме за цим загальновідомим у світі методом.

Втім, вітчизняне законодавство не містить визначення договору франчайзингу або франшизи. Найбільш спорідненим із зазначеним поняттям є комерційна концесія, яка врегульована як Цивільним кодексом, так і Господарським кодексом. Такий термін було введено ще у 2004 році, але експерти неодноразово зазначали, що українське законодавство не врегульовує повноцінно ці правовідносини, і, навіть більше, в деяких питаннях має певні протиріччя. Це в першу чергу призводить до того, що особам, які виявили бажання співпрацювати з міжнародними брендами доводиться застосовувати різноманітні моделі такої співпраці.

Варто також зазначити, що спеціальне законодавство діє лише в деяких країнах світу (США, Канада, Франція), а в цілому відповідно до світової практики його врегулювання обмежується фрагментарними аспектами по деяких конкретних питаннях та загальними нормами права. Втім групою народних депутатів зареєстровано в парламенті окремий проект закону направлений на врегулювання поняття франчайзингу, а також правові та економічні засади його здійснення. Зокрема одним з аргументів необхідності запровадження окремого закону про франчайзинг автори зазначають той факт, що що розбіжності національного та міжнародного праворозуміння створюють незручності для співпраці з франчайзерами з інших країн.

Безпосередньо, відповідно до тексту документу, під франчайзингом розуміється підприємницька діяльність, за якою на договірній основі одна сторона (правоволоділець) зобов’язується передати іншій стороні (користувачеві) за винагороду на визначений строк до 3 років комплекс виключних прав на використання (з обов’язковою поміткою «на умовах франчайзингу») знака для товарів і послуг, фірмового найменування, послуг, технологічного процесу і (або) спеціалізованого обладнання, комерційної інформації, що охороняється законом, а також інших  передбачених договором об’єктів виключних прав.

Що ж стосується  договору франчайзингу, то він має бути укладений у письмовій формі і відповідати вимогам законодавства.

Крім того, встановлено, що порядок реєстрації таких договорів визначається органом виконавчої влади, спеціально уповноваженим на те Кабінетом Міністрів України. В той же час, у разі недодержання вимоги щодо реєстрації договір франчайзингу вважається недійсним.

Винагорода за договором франчайзингу може  виплачуватися користувачем правоволодільцю у формі разових або періодичних платежів,  відрахувань від виторгу, націнки на оптову ціну товарів, що передаються правоволодільцем для перепродажу, або в іншій формі, передбаченій договором франчайзингу.

Також в законопроекті запропоновано визначити права і обов’язки сторін (франчайзі та франчайзера), врегулювати питання зміни та припинення договору франчайзингу, а також питання відповідальності за ним відповідно до виду договору.

На думку авторів законопроекту, його прийняття сприятиме покращенню загального стану підприємницького середовища, збереженню господарських зв’язків між підприємствами,  налагодженню партнерських відносин в бізнесі, позитивно вплине на фінансове становище суб’єктів господарювання.

Втім слід нагадати. Що незважаючи  на недосконале законодавство в Україні досить перспективно працюють профорієнтовані на надання послуг, в тому числі з питань консультування,  чимало компаній, створено Асоціацію франчайзингу, якою, до речі, розроблено Кодекс етики франчайзингу.

Наскільки запропонований законопроект поліпшить ситуацію в сфері франчайзингу в Україні у разі його прийняття прогнозувати важко. Крім того, деякі експерти критикують низку запропонованих нововведень, а також притримуються думки, що достатньо було б внесення точкових змін до діючого  вже  законодавства, на кшталт більшості країн світу. 

Ольга Шпак

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика