Правовий поглядАналітика

Community policing: «копи» в Україні або чи існує успішна взаємодія поліції та громади?

02.11.2018 / 13:31
2784
+A
-a

Community policing: «копи» в Україні або чи існує успішна взаємодія поліції та громади?

«Працівники поліції, правозахисники та громадськість обговорили ефективність роботи «community policing» в Україні (CoP) насправді криється важлива філософія взаємодії поліції та громади на засадах партнерства заради підвищення рівня безпеки на локальному рівні в усіх куточках України.

Поступово дана тема набирає ваги в нашій країні. Так, коли 3 року тому, започатковуючи дискусію з цієї теми, ми могли опиратись лиш на закордонний досвід, то зараз ми маємо змогу аналізувати уже ефективність реалізації існуючих суто наших, національних ініціатив».

Такими словами керівниця проектів Центру інформації про права людини Людмила Янкіна розпочала неформальну зустріч за кавою з працівниками поліції та правозахисниками. Окрім цього, на зустріч були запрошені представники ЗМІ та активна громадськість, яка бере участь у співпраці з поліцією по всій Україні.

Людмила Янкіна зауважила, що єдиного «рецепту» впровадження community policing не існує. Кожна модель запровадження безпекової ініціативи в конкретному куточку України є унікальною та залежатиме від декількох факторів, зокрема: контексту, в якому знаходиться цей регіон; на яку категорію населення спрямована ініціатива; на подолання якої проблеми вона націлена та ін.

Наразі в Україні уже представлений досвід ефективної взаємодії громади, поліції, місцевого самоврядування, медичних закладів, служби пробації та інших державних служб у вирішенні різних проблем безпеки. Дані проекти найбільш активно існують у декількох населених пунктах, зокрема, у Києві, Полтаві, Сумах, Тростянці, на Хмельниччині, у Татарбунарах, що на Одещині та інших. Окрім цього багато ініціатив здійснюються правозахисними та іншими громадськими організаціями. Більш детально про філософію окремих проектів та їх основні здобутки - нижче у матеріалі «Українського права».

«HUB» БЕЗПЕКИ У ТАТАРБУНАРАХ

Татарбунари - це невелике місто у південній Бессарабії. Особливістю запровадження безпекових ініціатив у даній місцевості є багатонаціональність населення (проживання ромської меншини), існування тривалих конфліктів та складність у пошуках консенсусу всередині громади. Однак навіть у подібних умовах з часом вдалось добитись певних результатів.

Робота із запровадження community policing в даній місцевості розпочалась зі створення Координаційного офісу безпеки, який в майбутньому планується перетворити в Офіс місцевого шерифу. Діяльність Офісу представив Ігор Бринош, член Одеського осередку Комітету виборців України. Робота даної організації здійснюється у 5-ти основних напрямках:

- формат «HUB” - тобто фізичний майданчик, місце, проводяться різні безпекові ініціативи, в комфортних для громади умовах здійснюється прийом дільничого поліції;

- ініціювання та проведення різноманітних міжвідомчих ініціатив, заходів, зустрічей, наприклад, формату «кави з поліцейським»;

- офіс діє як центр інформації, аналітики, «діагностики» з питань стану безпеки в громаді;

- адвокаційний інструмент, а саме впровадження в межах діяльності Офісу багатьох ініціатив в супутніх до безпеки сферах (наприклад, шляхом порушення питання перед місцевою владою питань з приводу розширення фінансування окремих галузей та напрямів роботи тощо);

- розвиток лідерства та людського потенціалу, оскільки лише завдяки активній позиції громадськості вдалось досягнути певних результатів у діяльності із запровадження community policing. Так, наприклад, одним із напрямів діяльності в цій сфері є створення та запуск роботи Поліцейської академії.

УЧАСТЬ «ЧІРІКЛІ» У РОЗВИТКУ COMMUNITY POLICING

Фонд «Чіріклі» - це ромська правозахисна організація, яка співпрацює, в тому числі, і з поліцією у напрямку community policing. Про це повідомив член організації Юліан Кондур.

Незважаючи на те, що Фонд існує з 2004 року і було багато різноманітних ініціатив та програм, зокрема, тренінги з недопущення дискримінації, стосовно культурних особливостей та традицій ромів, однак до недавнього часу жодна з них не булла спрямована на співпрацю поліції з громадою.

Станом на сьогодні даною організацією уже проведено сім глобальних тренінгів по роботі поліції з громадою. Такі тренінги є унікальними, враховують особливості стану відносин між правоохоронними органами та ромською меншиною, і здобули найбільшу актуальність після серії атак, які відбулись щодо представників осіб ромської національності по всій Україні.

СОЦІАЛЬНІ ПЕРЕМОВНИКИ НА ХМЕЛЬНИЧЧИНІ

На теренах Хмельниччини провадить свою діяльність ГО «Агенція сталого розвитку «АСТАР», глобальними цілями якої є впровадження ідей сталого розвитку, серед яких є і питання безпеки.

Як повідомив менеджер організації Артур Кокаревич, роботу в сфері community policing організація розпочала з роботи у найнижчій ланці громади, а саме - у новостворених об‘єднаних територіальних громадах. Одночасно з цим, після проведення реформи поліції було виявлено ще одну проблему, а саме недостатню кількість кадрів (наприклад, на одного поліцейського може припадати 22 населених пункти).

Таким чином, з‘явилась ідея впровадження інституту соціальних перемовників, які допомагали б поліції у вирішенні безпекових питань на низовому рівні ( в об‘єднаних територіальних громад). Дана практика є досить поширеною у багатьох іноземних країнах.

Фактично, основною ціллю впровадження даного інституту є створення зрозумілої та зручної комунікації між поліцією, органами місцевого самоврядування та громадою.

Підготовка перемовників здійснюється у формі навчання, шляхом залучення спеціальних експертів, міжнародного досвіду та власних напрацювань, апробованих до українських реалій. Навчання перемовників триває уже близько року.

Наразі у планах розвитку даної ініціативи є низка конкретних завдань та цілей, зокрема, введення інституту соціального перемовника у законодавство України, запровадження онлайн-курсів з навчання перемовників, розширення даної ініціативи на державні масштаби та інші.

SOFT SECURITY В УКРАЇНСЬКИХ РЕАЛІЯХ

Інститут миру та порозуміння - це одна з правозахисних організацій, які провадять свою діяльність у реалізації безпекових ініціатив.

«Безпека - це, очевидно, не тільки робота поліції. Це набагато більше (наприклад, профілактика, виховна діяльність, формування соціально затребуваних навичок та вмінь, контроль екологічної ситуації тощо)», - розпочала свій виступ співзасновниця організації Альона Горова.

Дану думку підтримала і її колега Ольга Корабльова, яка зауважила, що порівняно з минулим досвідом, останні напрацювання та практики свідчать, що все частіше і міська влада, і самоврядування, і безпосередньо громада розділяє відповідальність за безпечне існування, і обгрунтовано не покладає даний обов‘язок виключно «на плечі» поліції.

Як зазначила правозахисниця, на відміну від діяльності поліції та правоохоронних органів (hard security), Інститут миру та порозуміння здійснює свою діяльність в сфері soft security, тобто саме в сфері формування соціальних навичок з вирішення конфліктів у такий спосіб, щоб це не перетворювалось у «hard» частину. Робота у даному напрямі здійснюється як у школах, так і для дорослих осіб у формі тренінгів та різноманітних заходів.

Щодо community policing, то Інститут в даній сфері допомагає ініціативам, які є в громадах ставати більш системними та життєздатними. Водночас, дуже важливим є, щоб дані ініціативи не були лише проектами - короткостроковими, без глобальних цілей та безсистемні.

Тобто робота в цій сфері відбувається на етапі відбору ініціатив, визначення їх актуальності та доцільності запровадження у певній місцевості, а також допомога в їх реалізації, спрямування на перетворення окремих ініціатив частиною місцевої політики.

Також окремим напрямом є залучення до участі в ініціативах не лише поліції, а й інших правоохоронних органів, органів державної влади, місцевого самоврядування тощо.

ШКІЛЬНА МЕДІАЦІЯ

Частково продовжуючи доповідь Альони Горової свою організацію ГО «Мережа правового розвитку» представила Людмила Савченко.

Так, одним із основних напрямів роботи даної організації є розвиток, так званої, шкільної медіації, тобто вирішення проблем, які виникають між дітьми в школі, однак в подальшому можуть переростати у більш серйозні загрози.

Очевидною є актуальність даної тематики на даний момент, зважаючи на звільшення випадків жорстокого булінгу в школах (і не тільки) та відсутності напрацьованих механізмів попередження подібної поведінки дітей.

Окрім цього відомими є подібні випадки цькування дітей і з боку вчителів або батьків, що потребує оперативного втручання та напрацювання системних підходів з вирішення даної проблеми.

ПРОФІЛАКТИКА НАРКОЗАЛЕЖНОСТІ В СТОЛИЦІ

Євгенія Кувшинова, керівник Благодійної організації «Конвіктус Україна», представила діяльність своєї команди. Дана організація працює в Україні уже протягом 12 років та має представництва у трьох країнах світу.

Основні, стратегічні напрями діяльності організації є наступними:

- протидія ВІЛ/СНІДу і туберкульозу. Так, діяльність реалізується за підтримки Глобального фонду, до того ж програма роботи синхронізується із загальнодержавною програмою протидії ВІЛ/СНІДу;

- протидія насильству щодо жінок;

- профілактика наркозалежності серед молоді і підлітків та робота із молоддю та підлітками, які вже мають проблеми з наркотиками або вживають алкоголь.

Діяльність організації здійснюється здебільшого на території міста Києва, особливо в Деснянському районі столиці, де, згідно із статистикою, найбільша концентрація наркозалежних осіб. В цьому ж районі знаходиться два центри для реабілітації наркозалежних, молодіжний клуб «Street Power», який у 2015 році був створений Елтоном Джоном, а зараз продовжує фінансуватись за рахунок міжнародних джерел.

Таким чином, робота з поліцією та громадою в даній сфері є ключовою та об‘єктивно необхідною, зважаючи на неоднозначне ставлення оточуючих до даної ініціативи та супротив, який існує в цьому напрямі.

ОНЛАЙН-РЕСУРСИ СПІВПРАЦІ ПОЛІЦІЇ ТА ГРОМАДИ

Значна робота на даний час відбувається і в створенні онлайн-інструментів взаємодії громадськості та поліції.

Як повідомила учасниця організації «Київ Мрії» Анастасія Багній, наразі створюється онлайн-путівник по структурі Національної поліції. Основне його завдання - це пояснити обсяг компетенції, повноважень, зв‘язок різних частин структури Нацполіції (департаментів, відділів тощо). Нині даний ресурс ще знаходиться на етапі розробки.

Інший сервіс має назву «Безпечне ком‘юніті» та призначений для комунікації поліцейських і громадян. Основою цього сервісу є Google-карта, на якій будь-який громадянин має змогу зробити відмітку та поставити запитання поліції будь-яке питання та отримати на нього роз‘яснення.

Даний інструмент не є аналогом «102» та призначений для розгляду неоперативних звернень. У результаті громадянин має можливість отримати інформацію, як певну проблему повинен вирішити поліцейські, який алгоритм дій необхідно вчинити, що може сама людина вчинити в певній ситуації тощо.

На цей час сервіс працює у таких містах як Київ, Полтава, Тернопіль, найближчим часом очікується підключення ще декількох міст.

Серед найбільш поширених питань, які турбують мешканців цих міст, можна виділити проблеми стихійної торгівлі, незаконного паркування та правопорядку у дворі будинку. Водночас, зустрічались також і цікаві та дивні випадки, наприклад, запитання від громадянина, з приводу можливості смаження шашликів на балконі квартири багатоквартирного будинку.

Друга частина даного сервісу, а саме так званий «Електронний кабінет дільничого», було презентовано лише 30.10.2018 року. За допомогою цього інструменту, будь-яка особа в режимі онлайн зможе звертатись до свого дільничого інспектора та ставити запитання щодо конкретної ситуації, яка її цікавлять.

ЗАМІСТЬ ВИСНОВКІВ

Таким чином, вбачається, що в напрямі запровадження та розвитку в Україні філософії community policing здійснюються дуже активні кроки у різних напрямках одночасно.

Показовим є також розширення даної ініціативи на фактично всі куточки України, в кожному з яких реалізуються власні програми, необхідні та актуальні саме для конкретного регіону.

Зважаючи, що вказаний інститут є новим для України, реалізація низки ініціатив по співпраці населення з поліцією, проведення неформальних зустрічей з поліцейськими, тренінгів, створення веб-інструментів для співпраці є найбільш комплексним та системним кроком у забезпеченні належного діалогу між правоохоронними органами та громадою.

Значну роль в цьому питанні також відіграє просвітницька діяльність, роз‘яснення громадянам принципів забезпечення безпеки в суспільстві та неможливості ефективної реалізації таких функцій без активної участі громади в цьому процесі.

     Зозуля Наталія, «Українське право»


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика