Правовий поглядАналітика

Фінансова амністія: що пропонує законодавець

19.06.2018 / 11:59
4806
+A
-a

Фінансова амністія: що пропонує законодавець

Спроби вивести бізнес та капітали з сірої зони за останні декілька років так і не досягли мети, яку в першу чергу ставили перед собою можновладці. Більш того, неодноразово піднімалось питання щодо так званої фінансової амністії, але все завершувалось на стадії обговорення. Чергова спроба була зроблена навесні в законопроекті № 8257 «Про правовий режим добровільного декларування коштів, майна та інших об'єктів фізичними особами».

Слід зазначити, що документ було подано на розгляд парламенту у квітні ц. р., а вже за місяць парламентарі отримали доопрацьований законопроект, оскільки попередній було відкликано. Утім, слід зазначити, що при аналізі обох текстів суттєвої різниці в них не виявлено.

Отже, автори законопроекту під метою документа мають на увазі легалізацію доходів, отриманих з порушеннями податкового законодавства, що однозначно сприятиме поліпшенню умов для розвитку економіки держави, її детінізації, залученню інвестицій, збільшенню доходів бюджету.

Ще одна мета, яку може бути досягнуто у разі законодавчого закріплення запропонованих норм - повернення в Україну грошових коштів, виведених за кордон (в тому числі в різні офшорні юрисдикції) з використанням різних схем ухилення від сплати податків.

Безпосередньо ж під одноразовим добровільним декларуванням розуміється особливий порядок декларування фізичними особами коштів, майна, валютних цінностей та інших об’єктів, та сплати податку з них, виконання вимог якого гарантує фізичним особам звільнення від юридичної відповідальності за порушення вимог податкового, митного, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Зазначимо, що єдиною суттєвою різницею між двома текстами законопроекту є обмеження для певної групи суб’єктів подання добровільної декларації. Зокрема, в доопрацьованому документі зазначається, що не можуть бути суб’єктами подання добровільної декларації та до них не можуть бути застосовані передбачені цим Законом гарантії звільнення від юридичної відповідальності за порушення вимог податкового, митного, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи:

1) особи, на яких поширюється обов’язок подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачений розділом VII Закону України «Про запобігання корупції»;

2) особи, щодо яких до дня набуття чинності цим Законом були відкриті кримінальні провадження за фактами вчинення порушень вимог податкового, митного, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

3) особи, щодо яких до дня набуття чинності цим Законом було розпочато розгляд справ про адміністративні правопорушення за фактами вчинення порушень вимог податкового, митного, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Та загалом під суб’єктами декларування, автори розуміють фізичних осіб – резидентів та/або громадян України, які є фактичними власниками, набувачами чи одержувачами об’єктів декларування.

В той же час слід значити, що певні обмеження встановлюються і для кола об’єктів. Зокрема, не можуть бути об’єктами одноразового добровільного декларування об’єкти, отримані чи набуті у зв’язку з вчиненням злочинів, окрім злочинів, передбачених статтями 205, 209, 212, 2121, 366, 367 Кримінального кодексу України незалежно від часу вчинення. Також до них віднесено і об’єкти, створені, отримані чи набуті внаслідок вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, які визначалися такими згідно із законодавством, що діяло на момент його вчинення.

«Законопроектом передбачається надання ряду державних гарантій щодо суб’єктів добровільного декларування та об’єктів, з яких буде сплачено відповідний податок за досить низькою ставкою в порівняння із загальними ставками податку на доходи фізичних осіб», - йдеться в пояснювальній записці до документа. Отже, до гарантій у разі добровільного декларування автори віднесли:

визнання об’єктів такими, що одержані (оформлені) без порушення податкового, валютного, митного та іншого законодавства;

недопустимість вчинення будь-яких слідчих дій (крім допитів в якості свідка), застосування заходів забезпечення кримінального провадження чи запобіжних заходів за будь-який період до дня закінчення процедури одноразового добровільного декларування;

недопустимість початку в будь-якій формі провадження у справі про адміністративне правопорушення;

недопустимість притягнення до фінансової відповідальності за порушення податкового, митного, валютного та іншого законодавства тощо.

Слід зазначити, що чимало експертів неоднозначно сприймають таку ініціативу, оскільки вважають, що «разове» застосування подібного механізму не надасть бажаного результату, оскільки для повноцінного ефекту виведення економіки з тіні необхідні комплексні заходи. І в першу чергу це стосується реформування фіскальної служби та законодавче врегулювання питання діяльності фінансової поліції в аспекті надання цьому органу більше аналітичних функцій, ніж здійснення кримінального переслідування. 

Ольга Шпак

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика