Правовий поглядАналітика

Система блокування податкових накладних: півроку трансформації

19.12.2017 / 11:20
4970
+A
-a

Система блокування податкових накладних: півроку трансформації

Кінець кожного року для бізнесу проходить в очікуванні чергових змін до податкового законодавства. Вже традиційно їх приймають разом з бюджетом в останні дні року, і набувають вони чинності 1 січня. Цей же рік став винятком: на почату грудня парламент з прийняттям бюджетного законодавства затвердив зміни і до Податкового кодексу України (далі – ПК України) щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році, які традиційно набудуть чинності з першого дня наступного року.

Головне питання, яке турбувало бізнес останні півроку, стосувалось блокування податкових накладних, оскільки запровадження нової системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР) фактично заблокувало роботу бізнесу, особливо в агросекторі. Зміни до ПК України в черговий раз це питання мають вирішити, але до цього все ж таки необхідно згадати скільки проблем та змін до профільних нормативних актів було розроблено і прийнято.

Нагадаємо, що повноцінно система запрацювала з 1 липня 2017 року, до цього часу з 1 квітня її робота велась у тестовому режимі. Уже на початку роботи в тестовому режимі було виявлено низку проблем, з якими довелось боротись платникам податків. Водночас необхідно відзначити роботу Міністерства фінансів у цій сфері, оскільки за всі ті півроку роботи системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків було розроблено з урахуванням судової практики та побажань платників податків низку змін до порядків, що регулюють усю роботу системи. Перші зміни було внесено наказом Мінфіну вже через двадцять днів з моменту повноцінного запуску системи – 21 липня, а наступні – у  вересні ц. р. Утім, проблему вони не вирішили, про що красномовно говорить судова практика.

Зазначимо, що і експерти, і представники судової влади, і Рада бізнес-омбудсмена зазначають про збільшення кількості скарг на рішення Державної фінансової служби саме в цій сфері. Зокрема, представники адміністративної юстиції наголошують на тому, що найбільш резонансними є спори за позовами суб'єктів підприємницької діяльності до ДФС про призупинення реєстрації і неприйняття податкових накладних в порядку пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.

Третя спроба Мінфіну покращити ситуацію відбулась вже 17 листопада ц. р. Головною складовою змін стало запровадження автоматичного прийняття таблиці платника для підприємств із податковим навантаженням більше 2% та об'єм поставок товарів або послуг, зазначених з 1 січня 2017 року реєстрі, більше 25% від загального об'єму поставок за відповідний період. ДФС повинна автоматично розраховувати дані показників кожного 10 числа календарного місяця, що настає за звітним, а платник податків зможе дізнатися про результати в своєму електронному кабінеті.

Також Міністерством фінансів розроблено проект, яким вносяться зміни до форми прийняття рішень комісією ДФС щодо реєстрації податкових накладних.

Утім, Законом України від 7 грудня 2017 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» цю проблему запропоновано вирішити кардинально. Зокрема, встановлено, що реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. З дня набуття чинності цим законом до прийняття відповідного рішення уряду зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків не провадиться.

«Всі податкові накладні, реєстрація яких зупинена відповідно до критеріїв оцінки ступеня ризиків, мають бути зареєстровані в Єдиному реєстрі з 02.01.2018. Ця норма не буде розповсюджуватися на такі податкові накладні та розрахунки коригування: коли станом на 1 грудня 2017 року не подані пояснення та документи, а станом на 1 грудня 2017 року прийнято рішення про відмову в реєстрації та по яких не розпочаті процедури адміністративного або судового оскарження. Податкові накладні, реєстрація яких зупинена з 1 грудня та по яких платником податку після 1 грудня подані пояснення, копії документів мають бути прийняті протягом 5 робочих днів. У разі якщо у цей строк не прийнято та/або не надіслано платнику податку рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації ПН/РК, реєстрація таких накладних здійснюється на наступний робочий день за днем закінчення терміну розгляду пояснень і документів платника податку», - пояснює нововведення Державна фіскальна служба України.

Таким чином, частково вирішивши проблему і фактично повернувшись до тестового режиму, законодавець переклав всю відповідальність за подальше налагодження системи на Кабінет Міністрів України, якому, у свою чергу, необхідно протягом двох місяців з дня набрання чинності Закону визначити порядок зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту 201.16 ПК України та забезпечити перегляд і приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із Законом. А у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із Законом.

Як система буде працювати в подальшому, покаже час, але є сподівання, що головна її функція - вирішення проблем, пов'язаних зі схемами отримання необгрунтованої податкової вигоди буде все ж таки реалізована без порушення прав тих платників податків, які не використовують подібні схеми. 

Ольга Шпак для "Українського права"

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика