Правовий поглядАналітика

Зміни у правовому регулюванні держпідтримки сільського господарства: проблема ефективності

26.04.2017 / 10:00
4721
+A
-a

Зміни у правовому регулюванні держпідтримки сільського господарства: проблема  ефективності

Запровадження бюджетних дотацій для стимулювання розвитку сільського господарства та підтримки сільгоспвиробників на заміну спеціальному режиму оподаткування діяльності в агросфері викликало неабиякий сумнів у представників агробізнесу, особливо з точки зору механізмів його реалізації в контексті прозорості та неупередженості.

У грудні 2016 року було внесено зміни до Податкового кодексу України та Закону України «Про державну підтримку сільського господарства в Україні». Такий крок було зроблено на вимогу Міжнародного валютного фонду.

Отже, строк дії бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції передбачено на 5 років. Тобто з 1 січня 2017 року по 1 січня 2022 року. Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України, обсяг коштів, передбачених на 2017 рік, становить 4000 млн гривень.

Право ж отримувати дотації мають сільськогосподарські товаровиробники – платники податку на додану вартість. Безпосередньо це стосується тваринництва, вирощування винограду, фруктів, ягід, горіхів, овочів, тютюну та цукрового буряку.

Утім, для запуску механізму реалізації законодавчих змін на уряд було покладено обов’язок розробити порядок розподілу дотацій. Відповідна постанова була прийнята лише у лютому цього року. Мова йде про постанову Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2017 року № 83 «Про затвердження Порядку розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році», яка набула чинності наприкінці лютого.

Наступною постановою уряду затверджено Порядок ведення та форми Реєстру отримувачів бюджетної дотації, а також порядок надання відповідної інформації Державною фіскальною службою та Державною казначейською службою (постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2017 № 179).

Проте декларації з податку на додану вартість за лютий місяць необхідно було подати до 20 березня. Але, мабуть, саме з урахуванням затримки у запуску належного механізму вже у березні сільгоспвиробникам продовжено термін для надання заяви про внесення до Реєстру отримувачів бюджетної дотації за лютий, що визначено постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 року № 178 «Деякі питання виплати бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції». Тобто бюджетна дотація за результатами діяльності у лютому 2017 року буде надана сільськогосподарським товаровиробникам, які в установленому порядку подали до 1 квітня 2017 року заяви про внесення до Реєстру отримувачів бюджетної дотації. 

Таким чином, по суті для отримання дотації підприємства повинні відповідати таким умовам: станом на 31 грудня 2016 року були внесені до реєстру суб’єктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства відповідно до статті 209 Податкового кодексу України і станом на 1 березня 2017 року зареєстровані як платники податку на додану вартість та провадили види діяльності, визначені у пункті 161.3 статті 161 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України».

Серед нормативних актів, які регулюють це питання, слід також відзначити накази Міністерства фінансів України, якими затверджено заяви для включення до Реєстру отримувачів бюджетної дотації (наказ від 23 лютого 2017 року № 275) та форми декларації з податку на додану вартість та додатку до неї (наказ 23 лютого 2017 року № 276).

Отже, усіма нормативними актами, які регулюють цю сферу, передбачається що Державна фіскальна служба України повинна щомісячно протягом трьох робочих днів після граничного терміну сплати податку на додану вартість відповідно до Реєстру отримувачів бюджетної дотації та поданої податкової звітності з податку на додану вартість визначити суму коштів для кожного отримувача із застосуванням коефіцієнтів пропорційності. На підставі інформації ДФС Казначейство в автоматичному режимі повинно перераховувати відповідним отримувачам суми бюджетної дотації з небюджетного рахунка Мінагрополітики.

Але слід пам’ятати, що для платників податків, які мають заборгованість перед бюджетом зі сплати ПДФ на кінець звітного періоду, за який проводиться дотація, виплата не здійснюється.

Окрім того, існують певні обмеження щодо розміру бюджетної дотації товаровиробникам, які займаються птахівництвом. Проте законодавець не врахував, що один товаровиробник може займатися різними видами діяльності одночасно.

Ще до прийняття відповідних змін до законодавства та подальшого затвердження підзаконних нормативних актів сільгоспвиробники погоджувалися, що спеціальний режим сам по собі був найбільш оптимальним для багатьох представників бізнесу. Утім, наразі поки ще важко робити певні висновки щодо нового правового режиму, оскільки досі «правила гри» до кінці не зрозумілі. Як насправді буде працювати новий механізм, покаже тільки час. 

Ольга Шпак

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика