Правовий поглядАналітика

Зразкові справи як новий механізм адміністративного судочинства

15.07.2017 / 10:25
13397
+A
-a

Зразкові справи як новий механізм адміністративного судочинства

Незважаючи на очікування юридичної спільноти, парламент так і не спромігся на цьому тижні прийняти процесуальні кодекси. Це, звичайно, відтерміновує черговий крок в удосконаленні судочинства, тим не менш зрозуміло, що без прийняття Закону «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (законопроект № 6232) повноцінна реалізація судової реформи неможлива.

Серед багатьох процесуальних новацій, які направлені на формування єдиної правозастосовної діяльності, окрему увагу слід надати ексклюзивному інституту, який притаманний лише адміністративному процесу та отримав назву «зразкова справа».

«Цю процедуру було розроблено за прикладом «пілотних рішень», які приймає Європейський суд з прав людини. Впровадження вказаної процедури в адміністративному судовому процесі дасть змогу зменшити навантаження на суддів, забезпечити єдність правозастосовчої практики та сприятиме швидкому розгляду великої кількості однотипних справ», - йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Зокрема, відповідні норми пропонуються у Кодексі адміністративного судочинства і передбачають цілу низку особливостей розгляду таких справ. Під зразковою адміністративною справою розуміється «типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення». Зазначимо, що безпосередньо особливості провадження у зразковій справі встановлені відповідною статтею КАС України. Так, частиною першою статті передбачено, що «якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебуває десять або більше типових адміністративних справ, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції».

Встановлені вимоги і до подання про розгляд справи. В той же час для вирішення питання про відкриття провадження у зразковій справі Верховний Суд може витребувати з відповідного суду (судів) матеріали типових справ.

У свою чергу вирішення питання про відкриття провадження у зразковій справі, про відмову у відкритті провадження у зразковій справі, розгляд зразкової справи здійснюється колегією суддів Верховного Суду у складі не менше п'яти суддів.

На розгляд питання про відкриття провадження у зразковій справі Верховному Суду дається строк у 10 днів з дня надходження матеріалів.

Зразкові справи будуть розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, визначених у статті 290 КАС України. При цьому ВС має відмовити у відкритті провадження у зразковому справі, зокрема, через відсутність принаймні десяти типових справ або через значні відмінності їхніх фактичних обставин,  які унеможливлюють прийняття для них зразкового рішення. Ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання. З цього моменту вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про розгляд зразкової справи.

Рішення Верховного Суду у зразковій справі підлягає перегляду Великою Палатою Верховного Суду за правилами перегляду рішень в апеляційному порядку.

Також слід зазначити, що нова редакція КАС України передбачає особливості проваджень по типових справах. Зокрема, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.

Крім того, провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.

Більш того, на суд покладається зобов’язання враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

На судове рішення у типовій справі може бути подана апеляційна скарга. Рішення апеляційної інстанції за наслідками перегляду типової справи також може бути оскаржене у касаційному порядку, але виключно з двох підстав:

суд першої та (або) апеляційної інстанції при вирішенні типової справи не визнав її типовою справою та (або) не врахував правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи;

справа, в якій судом першої та (або) апеляційної інстанції ухвалено рішення з урахуванням правових висновків, викладених у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, не відповідає ознакам типової справи.

Судді і експерти очікують, що запровадження такого нового процесуального інституту дозволить суттєво розвантажити суди.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика