Правовий поглядАналітика

Кадри та кадровий супровід у Польщі

25.10.2019 / 16:26
1042
+A
-a

Кадри та кадровий супровід у Польщі

Нещодавно відбувся захід за участі адвоката Мельника Григорія, який є власником та керівником компаній Enomi Consulting Україна та Enomi Consulting Polska. Захід був присвячений аналізу трудового законодавства та кадрових особливостей ведення обліку працевлаштування осіб у Польщі.

Оскільки тема є досить об’ємною та складною, під час заходу спікер приділив увагу лише основним аспектам, на які варто звернути увагу роботодавцям та які можуть призвести до помилок вітчизняних підприємців у Польщі та стати підставою для притягнення до відповідальності контролюючими органами. Захід був сфокусований на особливостях оформлення правовідносин та працевлаштування працівників з України.

Нижче в матеріалі використовуються тези доповіді спікера.

ВИДИ ДОЗВОЛІВ НА ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ В ПОЛЬЩІ

У Польщі для іноземних громадян діє декілька видів дозволів на працевлаштування, які різняться залежно від посади, на яку претендує особа, специфіки зайнятості та виду роботи.

Найбільш популярним видом дозволу є освядчення, що фактично означає повідомлення Urząd Pracy (своєрідний Центр зайнятості) про бажання найняти певного працівника на робітничу посаду та запрошення даного працівника на роботу.

На відміну від наступних видів дозволів, цей вид дозволів може без проблем видаватись новоствореним підприємствам без витребування у них додаткових відомостей чи інформації. Для отримання дозволів типу «А», «В» чи «С» компанія повинна проіснувати хоча б один рік.

Обмеженням є можливість безперервної роботи працівника на підставі цього дозволу лише протягом 180 днів за календарний рік та можливість повторного застосування цього механізму лише через 360 календарних днів після отримання попереднього освядчення.

Одним із нововведень, які з’явились минулого року, є можливість отримання освядчення для осіб, які подали заявку на отримання karta pobytu (в Україні - посвідка на проживання).

Заявка на видачу дозволу подається за місцем реєстрації компанії-роботодавця. Здебільшого подібні дозволи видаються контролюючими органами протягом двох-трьох тижнів. Залежно від регіону, дозволи можуть або відправлятись поштою (наприклад, у Варшаві), або видаватись наручно (наприклад, у Любліні) особисто або за довіреністю (навіть не нотаріально засвідченою).

Наступний вид дозволів на працевлаштування є дозволи типу «А», які також стосуються звичайних найманих працівників (робітників, спеціалістів), а не членів правління чи керівничих посад. На ці дозволи також можна подавати документи під час роботи на підставі освядчення (у разі роботи більше 3 місяців).

Водночас, на відміну від попереднього, документи на дозволи типу «А» подаються до Urząd Wojewódzki (Управлінь воєводств, тобто вищого рівня).

Щодо строків розгляду та видачі цього дозволу, спікер зауважив, що нині здебільшого склалась практика одночасного подання документів та цей дозвіл та на karta pobytu, що однозначно затягує процес видачі першого. Відтак у разі необхідності швидкого оформлення дозволу більш доцільно притримати документи для отримання посвідки. Найбільш оперативно видають вказані дозволи управління у воєводствах Любліна та Жешева, де строк видачі становить 4 місяці, в інших містах процес затягується до пів року.

Дозволи типу «В» схожі до попереднього виду, однак стосуються лише членів правління - дирекції компанії.

В даному випадку також суттєво відрізняється пакет документів та процедура видачі дозволу, оскільки в такому випадку часто вимагаються документи з приводу опису сфери діяльності компанії, обороту компанії, видів та змісту контрактів, які укладаються компанією, тощо.

Наступними є дозволи типу «С», які стосуються можливості працевлаштування по контракту працівників, які направляються до польської компанії у відрядження з компанії-роботодавця, яка знаходиться в іншій державі. При цьому ці компанії повинні бути якимось чином «пов’язані» (або засновниками або через виконавчі органи). Найбільш популярною сферою, де застосовується ця форма дозволів, є будівництво та монтажні роботи.

Отримання даного дозволу дає можливість працювати протягом року (або меншого терміну) виключно на території Польщі, при чому конкретне місце роботи прописується безпосередньо в дозволі. 

Особливістю є також та обставина, що заробітня плата відрядженого працівника повинна встановлюватись у розмірі, що є не нижчим ніж середня заробітня плата у Польщі, і ця обставина повинна бути доведена роботодавцем.

ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ KARTA POBYTU ТА KARTA POLAKA

Якщо говорити про karta polaka, то її можна отримати, зокрема, у разі доведення родинних зв’язків з громадянином Польщі та подальша здача екзамену або здійснення значущого вкладу в розвиток культури Польщі в іншій країні (наприклад, Україні).

Karta polaka дає можливість реєструватись на території Польщі приватним підприємцем (в нашому розумінні - ФОП), за умови наявності зареєстрованого місця проживання на території цієї держави, або влаштовуватись на роботу без необхідності одержання будь-яких інших додаткових дозволів.

Що стосується karta pobytu, то, за словами адвоката, на практиці існують два види цих карт: з доступом до «ринку праці» без визначення конкретної компанії-майбутнього роботодавця та з чітко визначеним конкретним роботодавцем. Дана обставина зазначається не у самій карті, а в рішенні Воєводського органу, яка є додатком до карти.

У разі визначення конкретного місця роботи особи у рішенні, його забороняється приймати на роботу іншим підприємствам, однак на практиці це правило ігнорується низкою роботодавців у зв’язку з відсутністю належного контролю з боку відповідних органів.

ФОРМИ ОФОРМЛЕННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН З ПРАЦІВНИКАМИ

У Польщі для оформлення правовідносин із працівником застосовуються наступні типи договорів: трудовий договір (umowa o pracę), договір доручення (umowa zlecenia) та договір на виконання конкретної роботи (umowa o dzieło).

Останній договір може мати місце на практиці, однак досить негативно сприймається контролюючими органами при оформленні таким чином трудових відносин з іноземцем, у зв’язку з тим, що за таким договором не підлягають сплаті пенсійні та соціальні страхові платежі.

У той час як umowa o pracę є аналогом українського трудового договору та застосовується здебільшого у разі необхідності прийняти працівника у штат, постійно доручати йому виконувати роботу та сплачувати за це щомісячну заробітну плату (наприклад, робота водія), umowa zlecenia є схожою до українських договорів цивільно-правового характеру та частіше стосується оформлення на роботу працівників тимчасово-сезонного характеру.

У разі укладення трудового договору з українськими працівниками, ці договори повинні оформлюватись двома мовами.

За другим видом договорів допускається одноразова виплата заробітної плати лиш вкінці строку дії правовідносин між сторонами, однак на практиці ця можливість застосовується вкрай рідко. Різниця між цими двома договорами також полягає в тому, що за першим оплата праці здійснюється за фіксованою ставкою, а в другому випадку застосовується погодинна форма.

Окрему увагу спікер приділив необхідності коректного та повного ведення роботодавцем кадрової документації на підприємстві, зокрема, особових справ працівників, до яких, в першу чергу (у разі працевлаштування працівників з України), повинні входити, якісна ксерокопія паспорта працівника; дозвіл на працю або karta pobytu; umowa o pracę або umowa zlecenia; медична довідка, видана медичною установою Польщі (є обов’язковим документом); BHP (сертифікат з техніки безпеки та охорони праці); особова картка; повідомлення про банківський рахунок; повідомлення резидентності; повідомлення про наявність дітей та підстав для додаткових виплат тощо - даний перелік може сягати до 16 документів.

Контролюючими органами, які можуть вирішувати питання відповідальності за порушення трудового законодавства у даній ситуації, можуть виступати як Прикордонна служба Польщі, так і ZUS (Zaklad Ubiezpieczen Spolecznych; у нашому розумінні - орган, що об’єднує Пенсійний фонд та Фонд соціального страхування), який контролює своєчасність та повноту сплати відповідних виплат, або інспекція праці, або Urząd Pracy (своєрідний Центр зайнятості), або Urząd Skarbowy (своєрідна Податкова інспекція).

Очевидно, що перевірки відповідними органами проводяться не одночасно і не з усіх питань, а лише з тих, які становлять компетенцію відповідного органу і у порядку, який визначається законодавством. 

Зозуля Наталія, «Українське право»

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика