Правовий поглядАналітика

Кардшейрінг як різновид інтернет-піратства: сутність та засоби боротьби із цим явищем

30.11.2017 / 14:35
6476
+A
-a

Кардшейрінг як різновид інтернет-піратства: сутність та засоби боротьби із цим явищем

Розвиток новітніх технологій, окрім позитивного ефекту, нерідко призводить й до певних проблем, зокрема до появи нових видів злочинів. Так, відповідно до цьогорічних змін у кримінальному законодавстві Кримінальний кодекс поповнився новим терміном «кардшейрінг», за вчинення якого передбачається покарання, в тому числі й у вигляді позбавлення волі. Однак що таке кардшейрінг та які особливості розслідування такого злочину? 

Майже всі користувачі супутникового телебачення так чи інакше стикались із проблемою обмеження кількості безкоштовних телевізійних каналів, якість яких дуже часто не є достатньо високою. Тому, безсумнівно, є бажання переглядати найбільш цікаві закодовані канали, однак задля отримання доступу до них доведеться сплатити кругленьку суму. І тут користувачам супутникового ТБ, які не бажають платити за платні пакети, однак в той же час, які хочуть отримати доступ до платних телеканалів, «приходить на допомогу» такий незаконний спосіб як кардшейрінг.

Сутність кардшейрінгу та причини його використання

Термін «кардшейрінг» сформовано з двох англійських слів: “card” (картка) і “share” (ділитись). Тобто якщо перекласти дослівно – «ділитись карткою». Цей метод дозволяє отримувати доступ значній кількості користувачів до закодованих платних каналів шляхом використання однієї офіційної картки доступу, яка розташовується на спеціальному сервері кардшейрінгу. Інакше кажучи, кардшейрінг означає спільне користування картками супутникового ТБ шляхом роздавання ключів безпосередньо через Інтернет або місцеву мережу. Таким чином, користувач отримує доступ до безлічі платних телеканалів за набагато меншу плату, що стягується на користь власників кардшейрінгових сервісів та установників такого обладнання.

Кардшейрінг більше всього розповсюджений у розвинених країнах Європи, де в межах однієї держави можна приймати сигнал з багатьох супутників, але немає можливості легально використовувати послугу платного телебачення через відсутність ліцензій для мовників з інших країн. Тобто користувач з Норвегії, який хоче дивитись деякі платні канали Данії, може не мати можливості придбати потрібний йому пакет данських телеканалів у легальний спосіб. В Україні ж інтерес до кардшейрінгу підвищився в останні роки із схожих причин. Річ у тім, що минулого року Нацрада з питань телебачення і радіомовлення заблокувала доступ до низки російських телеканалів, які звикли дивитись мільйони українських користувачів. Як наслідок, серед українців підвищився попит на обхід блокування заборонених сайтів за допомогою кардшейрінгу.

Слід зазначити, що використання такого сервісу супроводжується певними проблемами. По-перше, найважливішою умовою роботи кардшейрінгу є наявність постійного і стабільно працюючого з’єднання з інтернетом, що має далеко не кожний користувач супутникового телебачення. По-друге, використання такого обладнання вимагає певних технічних навичок, що є складністю для недосвідчених користувачів телекомунікаційних технологій. По-третє, сервери кардшейрінгу є доволі нестабільними: вони можуть часто зникати, знову з'являтися або змінювати IP-адресу. По-четверте, кардшейрінг є недовговічним: вже сьогодні працює велика кількість каналів, система захисту яких не дозволяє дивитись канали у такий спосіб. І, по-п’яте, найголовніше: у багатьох країнах, у тому числі й в Україні кардшейрінг є незаконним.

Яка відповідальність передбачена за кардшейрінг?

За вчинення кардшейрінгу передбачено відповідальність у двох статтях  Кримінального Кодексу України. Так, статтею 365 КК передбачено покарання за несанкціоноване втручання в роботу систем електрозв’язку, що призвело до витоку інформації або до порушення встановленого порядку її маршрутизації.  В свою чергу, статтею 176 КК кардшейрінг визначається одним із видів порушення авторського права і суміжних прав. Обидві вищезгадані статті Кримінального кодексу передбачають покарання до 6 років позбавлення волі.

Хто саме несе кримінальну відповідальність за кардшейрінг?

У розумінні  Закону України «Про авторське право і суміжні права» суть кардшейрінгу полягає в забезпеченні доступу до телекомунікаційних програм в обхід системи захисту. Тобто кримінальну відповідальність несуть всі особи, які, власне, й забезпечують цей доступ: адміністратори кардшейрінгових сервісів; виробники й продавці телекомунікаційних приставок із вбудованим кардшейрінговим обладнанням; безпосередні установники цього обладнання. Що стосується звичайних користувачів, то вітчизняна, як і зарубіжна судова практика засвідчують, що вони, як правило, не притягуються до кримінальної відповідальності.

Як відбувається розповсюдження кардшейрінгу в Україні?

Як зазначив Павло Миколюк, директор юридичної фірми «Vindex» на конференції «Медіаправо 2017», сьогодні змінюється вся технологія кардшейрінгу. Раніше система була побудована як мережевий маркетинг із розповсюдженням кардшейрінгових карток спеціальними установниками обладнання. Однак зараз продавці приставок зрозуміли, що вони можуть заробляти самотужки, і тому почали продавати своє обладнання із вже вбудованими налаштуваннями. Як наслідок, наразі користувач може купити приставку в інтернеті і самостійно підключитись до сервісу. Таким чином, роль установника обладнання нівелюється й продавці приставок отримують більший прибуток. Варто зазначити, що, окрім плати за купівлю обладнання, користувач ще має сплачувати адміністраторам кардшейрінгових сервісів щомісячну абонентську плату, яка є істотно нижчою за купівлю пакетів від законних правовласників.

Якими є особливості розслідування злочинів щодо вчинення кардшейрінгу?

Провідну роль у боротьбі із кардшейрінгом займають правовласники. Перш за все, вони збирають необхідну інформацію стосовно порушників і передають її до поліції. Варто зазначити, що розслідування цих злочинів входить до компетенції Департаменту кіберполіції. Проте, за словами Павла Миколюка, процес розслідування кардшейрінгу не сильно відрізняється від розслідування інших злочинів. Спочатку відкривається кримінальне провадження, після чого здійснюється оперативна закупівля незаконного обладнання або послуг. Потім відбуваються слідчі дії (обшуки, допити, різні експертизи), пред’явлення підозри і нарешті - суд. Як відзначив пан Миколюк, у середньому розслідування такого злочину може займати близько 6 місяців.

Також у розслідуванні кардшейрінгу може брати участь й СБУ. Дуже часто надавачі кардшейрінгових послуг відкривають користувачам доступ до заборонених російських телеканалів, що є достатньою підставою для залучення у розслідування співробітників Служби безпеки.

Слід зазначати, що, як правило, до кримінальної відповідальності притягаються продавці приставок або установники обладнання. В той час як адміністратори кардшейрінгових сервісів нерідко знаходяться за межами України, що значно ускладнює їх притягнення до кримінальної відповідальності.

Невтішні висновки

Протягом тривалого часу супутникові оператори різних країн, маючи на меті боротьбу із кардшейрінгом, вдосконалювали свої системи захисту, проте зазвичай згодом пірати все одно зламували цю систему, як наприклад, систему “Indeto 2”, яку, як вважалось до цього, неможливо було обійти. У зв’язку із цим постає питання доцільності додаткових систем безпеки, адже вони в кінцевому рахунку можуть не покрити витрати по їх запровадженню. Окрім цього, зменшенню попиту на кардшейрінг мало би сприяти зниження вартості платних пакетів операторами, проте питання, чи готові оператори на такий крок, залишається відритим. Крім того, в умовах України принаймні в найближчі декілька років ще буде зберігатись попит на заборонені російські телеканали, доступ до яких можна отримати не інакше, ніж за допомогою таких незаконних способів обходу блокування, як кардшейрінг. Все це суттєво актуалізує необхідність якісної протидії кардшейрінгу на основі ґрунтовного аналізу та відповідних досліджень.

Денис Григоров, Українське право

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика