Правовий поглядАналітика

Конкурентна політика та право США: сторічний досвід та практика застосування

25.04.2018 / 14:08
5179
+A
-a

Конкурентна політика та право США: сторічний досвід та практика застосування

Антимонопольне законодавство є досить новим явищем для української правової системи, правозастосування якого відбувається лише протягом останніх 16 років, а саме з моменту набрання чинності Законом України "Про захист економічної конкуренції" у 2002 році. Однак світовий досвід з цього питання є набагато більшим: уже протягом близько 120 років ця галузь права широко застосовується у США, яка була зачинателем антимонопольного законодавства та конкурентного права. 

Про це розповів Дж. Чандра Мазумдар, адвокат антимонопольного департаменту Міністерства юстиції США, під час відкритої лекції "Конкурентна політика та право: американський погляд", організованої Legal High School 23 квітня 2018 року. Маючи 15-тирічний досвід роботи в Міністерстві юстиції США, спікер поділився особливостями сучасного стану антимонопольного законодавства в цій країні, основними етапами його розвитку, а також тонкощами застосування цих положень на практиці, про що мова йтиме далі. 

Екскурс в історію розвитку антимонопольного законодавства США

Як зазначалось вище, спочатку, в 1900-х роках, конкурентне право було представлене на законодавчому рівні лише у США. Пізніше, в 1960-х, до них приєднались Велика Британія та Японія. У країнах Центральної та Західної Європи, Австралії та в Південній Америці це законодавство почало з’являтись в 1980-х роках, і лише на початку 2000-х завершилось формування мінімальної законодавчої бази з антимонопольного права майже у всіх країнах світу. На сьогодні конкурентне законодавство є приблизно в 130 країнах. 

Першою спробою контролю великого бізнесу на рівні федерального регулювання у США було запровадження в дію Комерційного акта про регулювання між штатами від 1887 року. Спочатку він був спрямований проти залізничних трастів, які активно розвивались в той час, з метою введення розумних та справедливих тарифів на залізничні перевезення, і лише пізніше його дія почала розповсюджуватись на інші види транспорту. 

Пізніше ці положення були удосконалені в так званому законі Шермана (на честь сенатора Джона Шермана), який було прийнято в 1890 році. Прийняття закону було зумовлене фактичним "придушуванням" великими підприємствами дрібніших конкурентів, а також з метою недопущення набуття великими компаніями надмірного політичного впливу. Мету цього закону, як зазначає Дж. Чандра Мазумдар, досить влучно пояснив Верховний суд США в 1993 році при розгляді однієї із справ, який зазначив, що "метою закону є не захист бізнесу від роботи ринку, а захист суспільства від ринкового збою. Закон спрямований не проти конкурентної поведінки, якою б жорсткою вона не була, а проти поведінки, яка несправедливим способом намагається зруйнувати саму конкуренцію. Ціллю є не піклування про побоювання приватного бізнесу, а намагання захистити інтереси суспільства". 

Через майже 25 років, в 1914, у США приймається так званий закон Клейтона (на честь законодавця та судді Генрі де Ламара Клейтона). Згідно із законом було заборонено концентрації, які можуть суттєво послабити конкуренцію або мають тенденцію до створення монополії, заборонено практики цінової дискримінації. Водночас цим законом було усунено недолік закону Шермана – було дозволено профспілки та сільськогосподарські кооперативи. Окрім того, дозволялось проводити мирні страйки, пікети та бойкоти. 

Одночасно з цим у США приймається ще один важливий акт, який діє і донині, а саме – закон про Федеральну торгову комісію (ФТК), згідно з яким серед видів відповідальності нарешті передбачались судові заборони та відшкодування шкоди споживачам, а не штрафи та ув’язнення. Тобто поширюється вплив адміністративного примусового правозастосування. 

У кінці 20-го століття, в 1976 році, у США з’являється ще один закон, який регулює зазначену сферу, названий на честь сенатора Філліппа А. Харта, сенатора Хью Д. Скотта молодшого і конгресмена Пітера У. Родіно молодшого (закон Харта-Скотта-Родіно). Згідно із законом, поміж іншого, передбачалась необхідність повідомлення Федеральної торгової комісії компанією, яка планує злиття з іншою компанією, не пізніше ніж за місяць до здійснення злиття. Органи мали розглянути дане повідомлення та оцінити відповідність злиття, яке очікується, вимогам законодавства. 

Хто ж реалізує антитрастові закони у США? Аналізуючи це питання, спікер акцентував увагу, що такими органами є Міністерство юстиції США, Федеральна торгова комісія, а також штати (через Генерального прокурору штатів) та кожна з компаній (шляхом приватного правозастосування: відшкодування збитків у потрійному розмірі, подання групових позовів, виплата гонорарів адвокатам тощо). 

Водночас, як підкреслив адвокат, повноваження державних органів з цього питання жодним чином не пересікаються, є диференційованими та чітко закріплені в законодавстві держави. 

Чому конкурентне право є важливим для бізнесу? 

Дж. Чандра Мазумдар виділяє такі причини важливості конкурентного права та антимонопольного законодавста для бізнесу:

- наявність ефективного правозастосування цієї галузі матиме результатом заохочення інновацій та підвищення економічної ефективності бізнесу в державі;

- як наслідок, це сприяє підвищенню продуктивності та економічному зростанню економіки;

- окрім цього, покращується конкурентоздатність на міжнародному рівні та усуваються торгові бар’єри, які встановлені приватними компаніями. 

Як повідомив американський адвокат, у 1991 році інститут McKinsey Global Institute провів дослідження розвитку 13 країн протягом 12 років. Результати дослідження дали змогу знайти відповіді на питання, які є не менш актуальними сьогодні, в тому числі для економіки України. 

Так, при визначенні чинника, завдяки якому одні країни стають багатими, а інші бідними, було встановлено, що ним є продуктивність. Натомість, що рухає продуктивністю? З метою пошуку відповіді на це питання дослідження розглядали вплив робочої сили, створення капіталу, корпоративного управління, освіти тощо, і результати показали, що найважливішим фактором є саме наявність конкуренції. 

Окрім цього, в Звіті про світовий розвиток 2005 року Світовий банк зазначає наступне: "Збільшення конкурентного тиску може підвищити вірогідність впровадження інновацій компанією більше ніж на 50%". Таким чином, як зазначив спікер, позитивний вплив конкурентного законодавства на розвиток бізнесу є очевидним і сприяє як підвищенню продуктивності окремої компанії, так і економічному зростанню економіки загалом. 

Чому конкурентне право є важливим для споживачів? 

Перш за все воно підвищує добробут громадян, забезпечуючи їх низькими цінами, вищою якістю товарів та послуг, та, звичайно ж, стимулює використання інновацій. Окрім цього, серед основних чинників Дж. Чандра Мазумдар називає також захищеність можливості громадян впливати на державні органи та підвищення рівня продуктивності і заможності населення. 

Адвокат підкреслив, що рівень добробуту максимізується внаслідок застосування конкурентного законодавства, а саме шляхом запобігання та коригування наслідків незаконних придбань, зберігання та застосування ринкової влади. Під поняттям "ринкової влади" розуміється здатність із прибутком підтримувати ціни на рівні вище конкурентного протягом значного часу. 

Однак сама по собі ринкова влада не є негативним явищем. Якщо така влада отримується за рахунок пропозиції кращого продукту, однак за меншою ціною, то вона є законною; у випадках якщо вона досягається у недобросовісний спосіб – вона є негативним явищем. 

Підсумовуючи, варто відзначити, що антимонопольне законодавство США має давню історію, вдосконалювалось та доопрацьовувалось шляхом прийняття нових законів та внесення змін до уже чинних. На даний час дієвість та ефективність закріпленого на нормативному рівні механізму підтверджується статистикою Міністерства юстиції США, згідно з якою щорічно компаніями-порушниками сплачуються мільярдні штрафи. 

Окрім цього, поширеною є практика застосування до порушників відповідальності у вигляді ув’язнень чи адміністративного правозастосування. Натомість показовою є також статистика добровільного вирішення цього питання. Так, за 2017 рік із 23 заходів щодо правозастосування антитрастового законодавства, ініційованих Федеральною торговою комісією, 15 закінчилось добровільним врегулюванням, що також підтверджує ефективність цього інституту. 

В Україні ж це законодавство потребує доопрацювання шляхом внесення відповідних змін до законодавства, про що свідчить низка законопроектів, зареєстрованих на сайті Верховної Ради України (№2431, 6723, 6746, 7206 та ін.). 

Зозуля Наталія, "Українське право"

 

 


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика