Правовий поглядАналітика

Наскільки ефективним є новий механізм адміністративного оскарження рішень ДФС

19.04.2017 / 11:42
5847
+A
-a

Наскільки ефективним є новий механізм адміністративного оскарження рішень ДФС

Вдосконалення інституту адміністративного оскарження платниками податків рішень органів Державної фіскальної служби, з одного боку, повинно було дещо розвантажити судову ланку, а з іншого - суттєво скоротити час та кошти для бізнесу.

Нагадаємо, що законодавче вдосконалення інституту адміністративного оскарження почалось в січні 2016 року затвердженням Порядку оформлення і подання скарг платників податків та їх розгляду органами Державної фіскальної служби. Документом передбачався перехід до більш прозорої і відкритої процедури, розширено обсяг прав платників податків. Водночас найголовнішою зміною, на думку експертів, повинен був стати перехід до одноланкової системи адміністративного оскарження.

Утім, довіри у бізнес-середовища до запропонованих змін процедури адміністративного оскарження цей механізм так і не отримав. Більше того, скаржники з кожним процесом доводили, що сама по собі процедура досі є закритою та відсоток рішень, прийнятих на користь платників податку, є зовсім невеликим. Прикладом того стало проведення гучних процесів із залученням преси та представників влади, громадськості, оскільки законодавець прямо не забороняв такої можливості.

Врешті Міністерством фінансів України були розроблені зміни до Порядку. Сама процедура змін була максимально відкритою, кожен бажаючий міг надіслати свої пропозиції та безпосередньо вплинути на процес.

І вже в листопаді місяці минулого року набув чинності наказ Міністерства фінансів України № 849, яким внесено зміни до Порядку оформлення і подання скарг платників податків та їх розгляду органами ДФС.

Нагадаємо, що у Порядку визначено, що розгляд матеріалів скарг платників податків відбуваэться у закритому засіданні, але закріплено можливість і відкритого розгляду виключно на підставі письмового клопотання платника податків про відкритий розгляд матеріалів скарги.

Крім того, до прав платників податків було додано можливість офіційно залучати до участі в розгляді скарги представників засобів масової інформації, а також здійснювати технічну фіксацію засідання за допомогою фото-, відеозйомки, звукозапису.

Скаржник також має право заявляти клопотання, що стосуються предмета розгляду скарги, в тому числі про участь та надання пояснень під час розгляду матеріалів скарги осіб, що проводили перевірку, приймали рішення (вчиняли дії) або брали участь у прийнятті оскаржуваного рішення.

Водночас контролюючий орган нижчого рівня зобов'язаний надіслати до контролюючого органу вищого рівня, що розглядає скаргу, в електронній або письмовій формі всі документи, що стосуються розгляду скарги. На думку розробників, це повинно було б позбавити платників необхідності «шукати» матеріали справи по різних інстанціях розгляду скарги в ДФС.

Не менш важливим кроком до прозорості та ефективності цього інституту стала можливість залучення до розгляду скарги представників Міністерства фінансів, Державної регуляторної служби та представників Ради бізнес-омбудсмена.

Важливою нормою Порядку є те, що позиція таких осіб та мотиви неврахування їх позиції (якщо вона не була врахована) повинні бути вказані у рішенні за результатами розгляду скарги.

До речі, саме залучення бізнес-омбудсмена у багатьох спорах бізнесу з ДФС дає позитивні результати. Більш того, як і в минулому, так і в поточному році серед всіх органів держаної влади за кількістю скарг лідером є Державна фіскальна служба України.

Але скаржнику слід пам’ятати, що звернення до Ради бізнес-омбудсмена можливо лише в тому випадку, коли немає процедури судового оскарження того питання, з яким представник бізнесу звертається до Ради.

Повертаючись до адміністративного оскарження, слід зазначити, що, незважаючи на удосконалений механізм, досі кількість рішень на користь платників податків дуже мала і загалом становить близько 10% від всіх розглянутих скарг податковими органами. Та все ж таки у бізнес-середовищі є припущення, що із запровадженням нового механізму та надання можливості залучення Ради бізнес-омбудсмена цей відсоток збільшився майже в двічі.

Утім, є випадки, коли за наявності рішення щодо оскарження податкового повідомлення-рішення на користь платника податків майже одразу відкривається кримінальне провадження. На жаль, у нашій державі ще досі кримінальне провадження є дієвим механізмом тиску на бізнес. Проте і бізнес навчився подавати скарги та відкривати провадження стосовно представників ДФС та правоохоронних органів.

Удосконалення різноманітних механізмів, пов’язаних з відносинами податкових органів та бізнесу на законодавчому рівні, зможе дати позитивний результат лише в тому випадку, коли буде змінено підхід контролюючих органів до відносин з платниками податків. А в нинішніх умовах більш ефективним, але водночас більш затратним і тривалим, є оскарження дій ДФС до адміністративних судів.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика