Правовий поглядАналітика

Нові механізми підтримки судом міжнародного комерційного арбітражу та третейського суду

14.08.2017 / 11:10
6253
+A
-a

Нові механізми підтримки судом міжнародного комерційного арбітражу та третейського суду

Вдосконалення механізмів виконання рішень міжнародних арбітражів та третейських судів дозволило би, на думку експертів, не тільки покращити інвестиційний клімат, але й розвинути систему альтернативного вирішення спорів.

Прийняті в першому читанні проекти процесуальних кодексів запроваджуються цілу низку змін в цій сфері. Нагадаємо мова йде про проект закону «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (законопроект №6232).

«З метою практичної імплементації положень Типового закону ЮНСІТРАЛ про міжнародний комерційний арбітраж у правилах цивільного та господарського процесів запроваджується низка інструментів підтримки міжнародного комерційного арбітражу та третейського суду, зокрема забезпечення судом позову та доказів у арбітражному та третейському процесі, визначаються обмеження і чіткі межі втручання судів у розгляд справ, які можуть вирішуватись міжнародним комерційним арбітражем або третейським судом» - йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Так в Цивільному процесуальному кодексі України в статті 85, яка регламентує витребування доказів, передбачається, що у випадках, передбачених законом, апеляційний загальний суд за місцем знаходження доказів може витребувати докази на прохання третейського суду чи міжнародного комерційного арбітражу або за заявою сторони (учасника) третейського (арбітражного) розгляду за згодою третейського суду чи міжнародного комерційного арбітражу у справі, що розглядається третейським судом (міжнародним комерційним арбітражем), у порядку, встановленому цією статтею.

У разі задоволення відповідної заяви суд може зобов'язати особу, у якої такі докази витребовуються, надати такі докази безпосередньо третейському суду або міжнародному комерційному арбітражу або стороні, за заявою якої такі докази витребовуються, для подальшого їх подання третейському суду (міжнародному комерційному арбітражу).

Крім того надається можливість допиту свідка за заявою сторони арбітражного (третейського) розгляду. Така процедура має проводитись на прохання третейського суду або міжнародного комерційного арбітражу або за заявою сторони (учасника) третейського (арбітражного) розгляду та за згодою третейського суду (міжнародного комерційного арбітражу) апеляційним загальним судом за місцем проживання (перебування) свідка.

Сторони (учасники) третейського (арбітражного) розгляду можуть брати участь у допиті свідка, ставити йому питання для уточнення його відповідей.

В ухвалі про виклик свідка суд вирішує питання забезпечення чи попередньої оплати витрат свідка, пов'язаних із його допитом.

Тим не менш найбільш важливі зміни торкнуться вдосконалення процесуальних механізмів в частині оскарження та визнання й виконання рішень міжнародного комерційного арбітражу.

Так, зокрема, передбачається можливість розгляду клопотань про скасування та видачу дозволу на виконання арбітражного рішення в одному судовому провадженні. Крім того, визначено особливості оскарження постанов міжнародного комерційного арбітражу щодо наявності у нього компетенції, винесених в порядку розгляду питань попереднього характеру. Зокрема, стаття 462 встановлює, що оскарження таких постанов, якщо місце арбітражу знаходиться на території України, здійснюється в порядку, передбаченому відповідною главою ЦПК України, з особливостями, встановленими міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або Законом України «Про міжнародний комерційний арбітраж».

Слід зазначити, що під час обговорення законопроекту на різних форумах і конференціях в цій частині, експерти неодноразово зазначали, що дані зміни носитимуть позитивний характер, оскільки вони в цілому направлені на розвиток альтернативних судовому способів розгляду спорів, що у свою чергу надасть змогу дещо розвантажити суди. Втім були і деякі нарікання на окремі нововведення, але як в цілому будуть працювати нові механізми можна буде зробити висновок лише після перевірки на практиці, та, звичайно,
у разі прийняття законопроекту у другому читанні.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика