Правовий поглядАналітика

Нові порядки з питань блокування податкових накладних: сприяння реальному бізнесу чи можливість нових зловживань

11.03.2018 / 13:00
3803
+A
-a

Нові порядки з питань блокування податкових накладних: сприяння реальному бізнесу  чи можливість нових зловживань

Питання блокування податкових накладних після невеликої перерви знову набирає обертів. Нагадаємо, що минулорічними змінами до Податкового кодексу України систему моніторингу критеріїв оцінки ризиків податкових накладних (СМКОР) було фактично знову переведено в тимчасовий режим. Тобто Законом України від 7 грудня 2017 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» встановлено, що зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків не провадиться з 1 січня 2018. В той же час весь обов’язок щодо перезапуску системи було покладено на Кабінет Міністрів України.

Близько двох місяців Міністерством фінансів України разом з Державною фіскальною службою України розроблялись нові документи, якими визначався порядок перезапуску і подальшої роботи СМОКР. А вже 3 березня ц. р. на офіційному порталі уряду з’явилась Постанова «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 21 лютого 2018 року №117. Слід зазначити, що жодної попередньої інформації про затвердження документу на порталі розміщено не було. Втім документ прийнято і навіть опубліковано. Відповідно до постанови, вона набирає чинності через п’ятнадцять днів з дня її опублікування. Отже повноцінно перезавантаження системи слід очікувати вже 23 березня ц. р.

Постановою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок зупинення);Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації(Порядок роботи комісій); Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (Порядок розгляду скарг).

Відповідно до тексту Порядку зупинення, податкові накладні, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку. Отже документом вводяться нові критерії – позитивна податкова історія.

В той же час необхідно заначити, що безпосередньо обов’язок визначити критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку покладено на ДФС. Але процедура не така проста як на перший погляд, оскільки Служба погоджує критерії з Мінфіном.

«Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку» - прописується в документі подальший порядок погодження. Отже які насправді критерії будуть встановленні для платників податків сказати поки важко і все буде залежати виключно від роботи ДФС.

Варто зазначити, що для тих платників податків, які все ж таки підпадуть під критерії позитивної податкової історії встановлюється норма, відповідно до якої, їх податкові накладні з ризиковою операцією зупинятися не будуть.

Чергове нововведення стосується порядку розгляду пояснень та відповідних документів. Зокрема, відповідно тексту Порядку зупинення створюються комісії на регіональному та центральному рівні. У комісії регіонального рівня є п’ять днів після отримання пояснень та копій документів задля прийняті відповідного рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної. На центральному рівні комісія протягом семи робочих днів має право прийняти відповідне рішення.

«На період тестування окремого Реєстру податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирають чинності з дня їх прийняття. Рішення комісій регіонального та центрального рівнів у період функціонування окремого Реєстру податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, в тестовому режимі приймаються та надсилаються платнику податку без реєстрації в такому Реєстрі»- йдеться в Порядку зупинення. Зазначимо, що період тестування Реєстру передбачається на протязі місяця з дня набуття чинності постанови КМУ.

Таким чином розроблені документи на думку Міністерства фінансів повинні суттєво зменшити випадки блокування податкових накладних реального бізнесу, але експерти та практикуючі юристи при обговоренні документу ще в стані проекту не достатньо позитивно оцінювали ці нововведення, прогнозуючі, що суттєвого поліпшення ситуації в цьому напрямі у бізнеса не буде. Залишилось лише дочекатися повноцінного перезапуску системи. А там час визначить хто був правий.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика