Правовий поглядАналітика

Особливості проведення експертизи комп’ютерної техніки, програмних продуктів відео- та звукозаписів

13.09.2018 / 11:29
2188
+A
-a

 Особливості проведення експертизи комп’ютерної техніки, програмних продуктів відео- та звукозаписів

У зв'язку з розвитком новітніх технологій значного поширення набуває такий вид експертизи як експертиза комп'ютерної техніки, програмних продуктів, відео- та звукозаписів. Особливого значення вона набуває завдяки закріпленню на нормативному рівні в процесуальному законодавстві електронних доказів.

З метою обговорення окремих особливостей комп'ютерної криміналістики, дослідження програмного забезпечення, електронної пошти та веб-ресурсів, дослідження засобів фіксації та матеріалів фіксації (фотоапаратів, телефонів, диктофонів, відеореєстраторів тощо) секцією судових експертів Асоціації правників України було проведено семінар за участю Кирила Ускова, експерта з питань інженерно-технічної експертизи та експертизи звукозапису з більш ніж двадцятирічним досвідом в цій сфері.

Комп’ютерна криміналістика

Цифрова форма зберігання інформації з'явилась з метою забезпечення максимального зберігання інформації, уникнення можливих пошкоджень (як це може статись з паперовим носієм) тощо.

Що можна отримати завдяки комп'ютерній експертизі? Перш за все, це виявлення інформації, яке здійснюється експертами за допомогою пошукових програм-систем, пошук в яких здійснюється або за ключовими словами, або за зображенням (наразі в деяких програмах працює виявлення за пошуком зображення печатки/штампа).

Що стосується копіювання інформації, яка знаходиться в цифровій формі, то спікер зауважив, що оригінал та копія таких файлів співвідносяться як 1 до 1 (тобто на 100%). Найбільше проблем, які виникають на практиці, пов'язані з відсутністю оригіналу файла або доступу до нього.

Однозначно не менш поширеними є випадки дослідження даних, які видалені або дослідження причини видалення даних. Як зазначив експерт, часто використовується методика видалення даних за допомогою електромагнітного способу, який вилучає дані вінчестера. Здебільшого це реалізується за допомогою сторонніх засобів, які механічним шляхом вставляються в комп'ютер. В такому разі протягом буквально півгодини роботи комп'ютера здійснюється вилучення даних в повному обсязі.

Дата та час складання інформації є також специфічною проблемою, зберігання якої залежить від матеріального носія. Непоодинокими випадками є записування інформаціі на флешки, диски, дискети «задньою датою». В цьому плані матеріальні носії є вразливими, і тому у разі якісної роботи виконавця виявити відповідне порушення під час експертизи досить складно.

Натомість у разі некоректної роботи флеш-накопичувача або його втрати, зникає і інформація, записана на ньому, тому така інформація дуже рідко коли зберігається виключно на носієві. Водночас останні нові моделі флеш-накопичувачів у разі виявлення певних несправностей самостійно зберігають інформацію, записану на ній, без можливості видалення чи запису нових файлів.

Що стосується зберігання інформації на комп'ютері, то там наявна достатня кількість службової інформації, яка дає можливість встановити дійсну дату та час створення або зміни інформації. На відеореєстраторах по аналогії з комп'ютерами є певний обсяг інформації та журналів дій, однак вірогідність виявлення порушень є меншою ніж на комп'ютері.

Щодо виявлення факту віддаленого доступу (наприклад, за допомогою програми TeamViewer), то наразі є технічна можливість встановлення такого факту, часу та дати сеансу, однак неможливо прослідкувати, які програми відкривались в межах сеансу, які файли створювались чи завантажувались тощо.

Дослідження програмного забезпечення

Найбільшою проблемою в даному випадку є відсутність необхідної документації або її неповнота. У разі, якщо її створювати у відповідності до технічних вимог, то затрати на її розробку становитимуть 40-50% вартості програмного забезпечення.

У разі замовлення програмного забезпечення однією особою у іншої, найважливіше зібрати максимально інформації, яка становить зміст технічного завдання. Однак здебільшого на практиці таке завдання має вигляд комплексу різноманітних документів та матеріалів, наприклад: замовлення до договору, листування між сторонами, схеми, малюнки, відео- чи звукозаписи із семінарів та зустрічей, які проводились між сторонами тощо. Лише сукупність зазначених матеріалів дає можливість експерту зрозуміти, яке ж програмне забезпечення розроблялось.

Дослідження електронної пошти

Коли учасники судового спору подають до суду у якості доказів електронне листування, виникає питання щодо доведення їх достовірності.

Електронна пошта є досить позитивним інструментом, однак все ж існують деякі проблеми. По отриманому електронному листу експерт має змогу дізнатись відомості про відправника, дату та час відправки. За час, поки лист надходить адресату виникає низка маршрутних записів та службової інформації, які дають можливість прослідкувати його шлях відправки.

Водночас є питання щодо підтвердження факту отримання електронного листа. Протокол електронної пошти не гарантує, що відправлений лист надійде адресату. Щоразу це є лотереєю, і хоч здебільшого все працює справно, однак у разі виникнення певної помилки експерт не має можливості встановити, де «загубився» електронний лист, поки немає можливості проаналізувати комп'ютер відправника чи фактичного отримувача.

Водночас у сучасних поштових системах запроваджується робота ідентифікаторів повідомлень, які зберігають інформацію про роботу з листом. Наприклад, якщо отримувач листа натисне кнопку «відповісти», однак змінить тему листа та видалить історію листування, то все ж експерт має можливість встановити, що лист було отримано адресатом.

Що стосується пошуку чи відновлення інформації із месенджерів, то на відміну від електронної пошти наразі відсутні певні методики роботи цих програм, що, як наслідок, ускладнює роботу експерта. Водночас слід розуміти, що видалення повідомлення із месенджера не гарантує його видалення назавжди, оскільки тривалий час історія зберігається.

Також корисним інструментом експерта є відновлення резервного копіювання з месенджерів або аналіз даних, скопійованих на комп'ютер.

Фоноскопічне дослідження

Криміналістичне дослідження звукових слідів або криміналістична фоноскопія полягає у дослідженні звукових файлів та слідів.

Задля якісного та ефективного проведення подібної експертизи важливо зберігати не лише безпосередньо звуковий файл, а й пристрій, за допомогою якого було створено файл. Наявність пристрою, на якому створено та збережено файл, дає можливість порівняти звукозапис із іншими файлами, що допомагає в підтвердженні його оригінальності. Будь-яка експертиза копії файлу (не оригіналу) не є стовідсотковою та може бути поставлена під сумнів.

Водночас, в окремих випаках експерт все ж має можливість за метаданими отримати інформацію про час, дату та геодані створення файлу, однак це залежить від низки факторів.

Також спікер поділився, що левову частину в його практиці складають справи щодо проведення комп'ютерно-технічної експертизи. Непоодинокими є випадки шахрайства, коли одна із сторін фальсифікує повідомлення електронної пошти, змінює їх рух чи видаляє їх. Що стосується політичних справ, то спікер поділився випадком, коли довелось аналізувати файли із судовим рішенням, текст якого узгоджувався між суддею та третіми особами шляхом переписки та перемовин.

Захід був цікавим для практикуючих експертів та викликав низку дискусій з проблемних питань. Секція судових експертів продовжуватиме серію обговорень з даного питання, яке неодноразово обговорювалось в професійних колах.

Зозуля Наталія, «Українське право»

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика