Правовий поглядАналітика

Особливості запуску програми малої приватизації в Україні

12.09.2018 / 15:26
2087
+A
-a

Особливості запуску програми малої приватизації в Україні

5 червня набули чинності затверджені Кабінетом міністрів України Правила прозорого продажу невеликих державних підприємств і компаній із значною часткою державного капіталу. Таким чином, була повністю сформована нормативна база, необхідна для старту в Україні програми малої приватизації.

Нещодавно пройшов вебінар, присвячений темі “Особливості продажу об’єктів малої приватизації”, доповідачем на якому був Олександр Грановський, практикуючий юрист і адвокат, директор електронного майданчика “25h8.auction” системи “ProZorro.Продажі”.

ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЬ?

Як повідомив спікер, на початку 2018 року в Україні здійснилась справжня нова реформа у сфері приватизації державного та комунального майна. Реформа була започаткована офісом “ProZorro.Продажі”. Головним їі ініціатором були Максим Нєфьодов, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України, та виконуючий обов’язки директора ДП “Прозорро.Продажі” Олексій Соболев. Саме вони ще в 2017 році пропонували започаткувати проведення приватизації державного і комунального майна через електронний майданчик – відкрито та прозоро.

Насправді, цьому процесу передувала довга співпраця з Фондом державного майна (ФДМ). Так, ще 19.07.2017 р. ФДМ було прийнято наказ № 1143, згідно з яким було затверджено порядок проведення пілотного проекту з продажу об’єктів малої приватизації із застосуванням електронної торгової системи «ProZorro.Продажі».

Але в дійсності цей порядок не запрацював, і всі очікували на прийняття відповідного Закону України “Про приватизацію державного і комунального майна” (далі – Закон), який набув чинності лиш 07.03.2018 р.

Також одним із основних нормативно-правових актів в цій сфері є постанова КМУ № 432 від 10.05.2018 року “Про затвердження порядку проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу” та постанова КМУ № 433 від 10.05.2018 року “Про затвердження Порядку відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об’єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків та визначення адміністратора електронної торгової системи”. Саме цією постановою і був визначений адміністратор електронно-торгової системи, яким стало ДП «Прозорро.Продажі».

Безпосередньо саме цьому підприємству була передана електронна торгова система «ProZorro.Продажі», через яку наразі здійснюється приватизація. Для відома, до цього нею володіла загальновідома організація Transparency International. Пізніше, відповідно до вищезгадуваної постанови, було проведено авторизацію електронних торгових майданчиків, через які і проводиться продаж об’єктів малої приватизації.

Таким чином, система «ProZorro.Продажі» складається з 2 частин:

1) центральна база даних, яка містить модулі аукціону;

2) авторизовані електронні торгові майданчики, яких наразі налічується близько 30 штук.

ПРИВАТИЗАЦІЯ – ЩО ЦЕ?

Поміж іншого, закон дав нове визначення поняттю приватизації. Під ним розуміється платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до Закону можуть бути покупцями.

Тобто в даному випадку приватизацію майна фактично прирівняли до його відчуження. В свою чергу, Закон України “Про управління об‘єктами державної власності” та прийнята на його виконання Постанова КМУ № 803 від 06.06.2007 р. “Про затвердження порядку відчуження державного майна”, розрізняють дві окремі процедури: і приватизацію, і відчуження державного майна (як більш широке поняття).

Таким чином, вбачається певна колізія в законодавстві, яку необхідно вирішити. Позиція Фонду державного майна полягає в тому, щоб привести усе законодавство у відповідність до новоприйнятого Закону та ототожнити згадувані пояняття задля уникнення протирічь.

ЩО МОЖНА ПРИВАТИЗУВАТИ?

Наразі слід зупинитись на об’єктах приватизації. Дане питання врегульовано ст. 4 Закону, який визначає, що до об’єктів державної і комунальної власності, що підлягають приватизації, належать усі об’єкти права державної і комунальної власності, крім тих, приватизація яких прямо заборонена цим Законом та іншими законами України.

Також в Законі описується перелік всього майна, що не може бути приватизоване, і встановлюються виключення, згідно з яким майно, яке перебуває на балансах державних підприємств, установ, організацій, що не підлягають приватизації, та яке не входить до складу єдиних майнових комплексів, що забезпечують основні види діяльності таких підприємств або більше трьох років не використовуються у виробничій діяльності і подальше їх використання не планується, належить до об’єктів, що підлягають приватизації.

Загалом об’єкти приватизації можна класифікувати на об’єкти малої приватизації та об’єкти великої приватизації.

Так, до об’єктів великої приватизації належать об’єкти державної або комунальної власності (єдині майнові комплекси державних підприємств та пакети акцій (часток) суб’єктів господарювання, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі), вартість активів яких згідно з даними фінансової звітності за останній звітний рік перевищує 250 мільйонів гривень.

В свою чергу, зі змісту ч. 1 ст. 5 Закону стає зрозуміло, що всі інші об’єкти приватизації відносяться до об’єктів малої приватизації, хоча в ч. 2 визначається детальний перелік таких об’єктів.

ХТО МОЖЕ ПРИВАТИЗУВАТИ?

Насправді, суб’єктами приватизації можуть бути фактично всі особи: державні органи приватизації, місцеві ради, органи приватизації територіальних громад та власне покупці. Останніми в свою чергу можуть бути як фізичні так і юридичні особи, в тому числі й іноземці та юридичні особи інших держав.

Водночас в ч.2 ст. 8 Закону передбачається доволі розширений перелік осіб, які не можуть бути покупцями, зокрема, це:

- покупці, які зареєстровані в офшорних зонах з непрозорою структурою власності, а також покупці, які походять з держави-агресора;

- юридичні особи, зареєстровані згідно із законодавством держав, включених FAТF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, а також юридичні особи, 50 і більше відсотків статутного капіталу яких належать прямо або опосередковано таким особам;

- фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України "Про санкції", а також пов’язані з ними особи тощо.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ МАЛА ПРИВАТИЗАЦІЯ?

Як зазначив спікер, примітним і цікавим для розгляду цього питання є те, що згідно зі ст. 15 Закону об’єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах.

Як вже вказувалось вище, на даний момент є діючими близько 30 авторизованих електронних торгових майданчиків.

Аби всі охочі мали змогу переглядати через мережу інтернет, які є доступні об‘єкти для відчуження, органи приватизації розміщують через авторизовані майданчики інформацію в центральній базі даних.

Щоб можна було уявити як це все відбувається, слід розділити процес приватизації на декілька етапів:

1) формування та затвердження переліку об‘єктів малої приватизації та його опублікування.

Так, 27.03.2018 року Фондом державного майна було видано наказ № 447 “Про затвердження переліків об’єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2018 році”;

2) розміщення переліку в системі “ProZorro.Продажі”;

3) прийняття рішення про приватизацію стосовно кожного об’єкта шляхом видачі відповідного наказу органом державної влади чи державним підприємством або ж прийняття рішення про приватизацію місцевою радою.

Наприклад, що стосується приватизації державного майна, то задля такого відчуження протягом 10 днів з дня прийняття відповідного рішення створюється аукціонна комісія, яка серед усього іншого визначає стартову ціну об’єкта та здійснює перевірку стосовно реєстрації прав власності на майно і, якщо таке право не реєструвалось у визначеному законом порядку, здійснює реєстрацію права власності. Положення про діяльність аукціонної комісії для продажу об’єктів малої приватизації було затверджено Наказом ФДМ № 486 від 06.04.2018 року;

4) проведення інвентаризації майна та його оцінки відповідно до законодавства;

5) затвердження умов продажу об’єктів приватизації, розроблених аукціонною комісією;

6) публікація інформаційного повідомлення в системі “ProZorro.Продажі”;

7) проведення аукціону, укладення договору купівлі-продажу.

Таким чином, безумовно, завдяки чітко прописаному на законодавчому рівні механізму приватизації та вже діючій системі електронних торговельних майданчиків великою перевагою реформи у сфері відчуження об‘єктів малої приватизації є прозорість та відкритість всього процесу приватизації.

Водночас, не менш важливою стала доступність інформації про об’єкт відчуження, коли кожен охочий може зайти в систему “ProZorro.Продажі”, вибрати цікаве йому майно і взяти участь в аукціоні з метою його придбання. Одночасно з цим, на практиці уже виникають певні поточні питання, які плаується вирішувати шляхом внесення законодавчих змін до чинних нормативно-правових актів.

  Наталія  Зозуля, “Українське право”


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика