Правовий поглядАналітика

Президентський законопроект пропонує мінімізувати випадки подвійного громадянства

07.05.2018 / 10:33
5785
+A
-a

Президентський законопроект пропонує мінімізувати випадки подвійного громадянства

«В Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом» - закріплює стаття 4 Конституції України.

Останнім часом все частіше можна почути, що деякі політичні діячі мають подвійне громадянство. На цьому найчастіше наголос робиться у кримінальних судових процесах стосовно вказаних осіб.

Крім того відомі і такі факти, що досить вагомий відсоток пересічних громадян у певних регіонах України також мають подвійне громадянство. Зокрема, мова йде про Закарпаття та східні регіони країни.

Вирішити цю проблему можливо буде завдяки Президентському законопроекту № 8297 яким запропоновано внести зміни до Закону України «Про громадянство України» щодо удосконалення окремих положень.

Слід зазначити, що ще одну проблему, яку піднімає цей документ відповідно до пояснювальної записки є недосконалість міграційного законодавства України. Зокрема, йдеться про незаконне набуття громадянства України за фіктивними підставами, документами та відомостями, дійсність яких неможливо перевірити.

Так законопроект уточнює повноваження державних органів, які беруть участь у вирішенні питань громадянства України. Крім того виключається можливість подання особою декларації про відмову від іноземного громадянства на підставі того, що вартість оформлення припинення іноземного громадянства (підданства) перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України;

Обмежується у часі і строк, протягом якого має бути оформлено належність до громадянства України осіб, визнаних громадянами України. Зокрема такий строк встановлено до 1 травня 2018 року.

Безпосередньо суттєвих змін зазнала стаття 8 Закону. Новим положенням встановлюється, що особа, яка набула громадянство України і у повнолітньому віці подала декларацію про відмову від іноземного громадянства, зобов'язується у місячний строк повернути паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави та у десятиденний строк письмово повідомити уповноважений орган України про повернення паспорта іноземної держави. Зазначимо, що діюча норма не містить будь яких строків та приписів щодо обов’язковості письмового повідомлення про повернення паспорта.

У частині врегулювання питання щодо осіб, які мають статус біженця в Україні статтю також доповнено положенням, відповідно до якого на таких осіб покладено обов’язок подати свої паспортні документи іноземної держави до уповноваженого органу України. У цьому разі уповноважений орган України вживає в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, заходів для повернення паспортних документів іноземної держави до уповноважених органів іноземної держави.

Ще одне нове положення яким доповнено статтю 8 Закону стосується обмежень набуття громадянства за територіальним походженням. Так передбачається, що громадянство України за територіальним походженням не набуває особа, яка:

1) вчинила злочин проти людства чи здійснювала геноцид;

2) засуджена в Україні за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (до погашення або зняття судимості) з урахуванням рівня загрози для національної безпеки держави;

3) вчинила на території іншої держави діяння, яке визнане законодавством України тяжким або особливо тяжким злочином.

«Повнолітня особа, яка є іноземцем або особою без громадянства, яку до досягнення повноліття було усиновлено громадянами України або подружжям, один з якого є громадянином України, проте набуття громадянства України такої особи усиновлювачами оформлено не було, реєструється громадянином України незалежно від того, проживає вона постійно в Україні чи за кордоном, за її особистим клопотанням» - таких змін може зазнати стаття 11, яка врегульовує питання набуття дітьми громадянства України внаслідок усиновлення. Подібних зміни запропоновано внести і в наступну 12 статтю Закону, яка регламентує набуття громадянства України внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування.

Крім того передбачено змінити підстави для втрати громадянства України (стаття 19 Закону). Так норма, яка регламентує перелік недобровільних випадків набуття громадянства, зокрема доповнено новим положенням, яке встановлює, що не вважається добровільним набуттям іншого громадянства у разі набуття громадянства Російської Федерації в результаті здійснення протиправних та недобросовісних дій на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя окупаційною адміністрацією Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України.

Слід зазначити що дана стаття доповнення також низкою підстав для втрати громадянства України.

У частині повноважень відповідних органів, у проекті пропонується до функцій Комісії при Президентові України з питань громадянства додати обов’язок узагальнювати інформацію та аналіз стану дотримання порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства, прийняті рішення про оформлення набуття громадянства України та виконання рішень Президента України з питань громадянства.

На думку авторів запропоновані зміни в першу чергу направлені на зменшення ризиків зловживань особами, які претендують на громадянство України, та мінімізацію випадків подвійного громадянства.

Ольга Шпак для Українського права

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика