Правовий поглядАналітика

Народна законодавча ініціатива: порівняльно-правовий аспект

28.12.2017 / 11:20
4765
+A
-a

Народна законодавча ініціатива: порівняльно-правовий аспект

Безпосередня участь громадян у вирішенні важливих загальнодержавних справ та питань у сфері місцевого самоврядування може здійснюватися за допомогою різноманітних засобів, зокрема, виборів, референдуму, відклику депутата або іншої посадової особи. Одним із таких способів є також інститут народної правотворчої (законодавчої) ініціативи, що заслуговує окремої уваги.

Вперше інститут народної правотворчої ініціативи з’явився у Сполучених Штатах. Його появу пов’язують із  прийняттям у 1715 році в штаті Масачусетс закону, згідно з яким право народної правотворчої ініціативи закріплюється на місцевому рівні. У 1898 році подібна за змістом поправка була внесена до Конституції штату Південна Дакота. Також протягом ХІХ ст. народна законодавча ініціатива була поступово прийнята усіма кантонами Швейцарії та за результатом референдуму 1891 року була закріплена тут на загальнодержавному рівні.

Сьогодні інститут народної правотворчості відомий у різних країнах світу та законодавчо закріплений на різних рівнях. На національному рівні законодавчо передбачений конституціями таких держав, як Австрія, Іспанія, Бразилія, Італія, Швейцарія, Польща, Болгарія, Албанія, Словенія, Румунія, а також країн колишнього СРСР: Білорусь, Грузія, Киргизстан, Латвія та Литва. На регіональному рівні право народної законодавчої ініціативи закріплено конституціями 24 штатів США, низки земель ФРН, конституціями кантонів Швейцарії, статутами іспанських національних областей(Країна Басків та ін.).

Виділяють як мінімум чотири варіанти реалізації інституту  народної правотворчої ініціативи (В.М. Руденко).

Ініціативні пропозиції громадян у відповідності до процедури, передбаченої законодавством, виносяться на всенародне голосування, уникаючи проходження пропозиції через представницькі органи державної влади.

У даному випадку показовим прикладом є Каліфорнія, США. У цьому штаті будь-який виборець може запропонувати проект поправок до Конституції штату або до звичайного законопроекту з будь-якого питання, що входить до компетенції штату. Якщо ініціатор не в змозі підготувати проект власноруч, до представницького органу штату надходить прохання про розробку необхідного проекту закону. У цьому разі прохання має бути підписане не менш як 25 виборцями.Представлений законопроект потім надходить на затвердження Генеральному аторнею штату, який здійснює експертизу, зокрема, перевіряє його відповідність до компетенції штату, оцінює фінансово-економічні наслідки прийняття законопроекту. Здійснивши підготовку офіційного висновку, Генеральний аторней розсилає його ініціаторам проекту, легіслатурі та Секретарю штату. У разі визнання законопроекту таким, що не суперечить вимогам законодавства, відбувається збір підписів під петицією за призначення референдуму

У представленому варіанті роль представницького органу державної влади є мінімізованою. Влада може розглядати запропонований законопроект, публічно виражати свою думку стосовно ініціативи, проте вона не має права вносити до законопроекту будь-які зміни. Практично всі передбачені конституціями штатів процедури здійснюються незалежно та без участі представницького органу державної влади. У той же час у законодавстві штатів значна увага приділяється захисту права народної ініціативи. Так, відповідно до сьомої поправки штату Арканзас у випадку визнання державним Секретарем штату петиції такою, що не відповідає нормам законодавства, посадовець зобов’язаний негайно повідомити про це ініціаторів та надати їм не менш як 30 днів для коректування сформованої ініціативи.

Цей варіант інституту народної законодавчої ініціативи у прямому сенсі є інститутом безпосередньою демократії, що пропонує вирішення публічно-правових питань самими громадянами, а не їх представниками.

Ініціативні пропозиції громадян у відповідності до процедури, передбаченої законодавством, вносяться до представницького органу державної влади з метою попереднього обговорення, а потім виносяться на всенародне голосування.

Попереднє обговорення законодавчим органом питань, що виносяться на референдум, практикується у 8 штатах США, у 5 з яких легіслатура зобов'язана винести на референдум альтернативний законопроект. Аналогічний механізм передбачено Конституцією Швейцарії, відповідно до якої представницький орган наділений правом протиставити ініціативі щодо зміни Конституції країни свій контрпроект. Крім того, подібні норми зустрічаються в конституціях окремих швейцарських кантонів, німецьких земель (Баден-Вюртемберг та ін.).

Зазначений варіант інституту народної законодавчої ініціативи, як і в попередньому випадку, передбачає вирішальну роль громадян у законодавчому процесі. Однак представницькому органу державної влади тут відводиться більш значне місце. Слід відзначити, що у багатьохкраїнах світузакріпилися й інші варіанти інституту народної законодавчої ініціативи, де регулювання права народної законодавчої ініціативи передбачаєпровідну роль представницького органу, а не громадян, які висунули ініціативу. Розглянемо й ці варіанти.

Ініціативні пропозиції громадян вносяться у представницький орган державної влади для їх розгляду і прийняття. У разі незгоди представницького органу прийняти пропозиції без істотних змін, вони виносяться на народне голосування.

Представлений варіант є передбаченим законодавством Латвійської Республіки. Відповідно до статті 78 Конституції  цієї країни не менше як одна десята частини виборців має право подати Президенту держави повністю розроблений проект поправок до Конституції або законопроект, який Президент передає до Сейму. Якщо Сейм не прийме проект без змін по суті, то він передається на народне голосування.

На відміну від раніше розглянутих варіантів, в даному випадку представницький орган наділений повноваженнями щодо прийняття на своєму пленарному засіданні закону, проект якого запропонований в порядку народної ініціативи. Участь громадян у голосуванні по законопроекту потрібно лише в тому випадку, якщо представницький орган істотно змінить його зміст. Таким чином, Конституція містить допущення внесення несуттєвих змін до законопроекту.

Ініціативні пропозиції громадян вносяться в представницький орган державної влади, який розглядає їх та самостійно приймає щодо них рішення.

Такий варіант інституту народної законодавчої ініціативи передбачений у законодавстві трьох держав Європейського Союзу: Австрії, Італії та Іспанії. У законодавстві зазначених країн при реалізації громадянами права законодавчої ініціативи прямо передбачена провідна роль представницьких органів державної влади, а не корпусу виборців. За підтримки ініціативи певною кількістю виборців вона вноситься у представницький орган державної влади. Процедура її розгляду цим органом практично нічим не відрізняється від розгляду законодавчих ініціатив інших суб'єктів правотворчої діяльності. По суті тут народна ініціатива близька до інституту петиції або до простих законодавчих пропозицій громадян. Не випадково, що ні в конституціях, ні у відповідних законах зазначених держав немає вказівки на обов'язковість розгляду ініціатив законодавчим органом. Оскільки ж переважна більшість законопроектів у згаданих країнах в законодавчий орган державної влади вносить уряд, інші ініціативи, а тим більше ініціативи, які надходять від громадян, мають не дуже багато шансів на успіх.

Дійсно, як свідчить практика, незважаючи на надання конституціями і відповідними законами змоги реалізації народної законодавчої ініціативи, парламенти згаданих держав неохоче йдуть на прийняття законів, запропонованих громадянами. Так, після закінчення сорока років після прийняття Конституції Італії, незважаючи на численні випадки подання законопроектів у порядку народної ініціативи в парламент цієї країни, жодна з пропозицій не була схвалена. Цей інститут практично не використовується в Іспанії, а також в її національних областях. Приблизно така ж ситуація спостерігається і в Австрії: неприйнятні для уряду ініціативи легко відхиляються урядовою більшістю в парламенті.

Таким чином, практика показує, що в країнах світу існують різні підходи щодо бачення народної законодавчої ініціативи як форми безпосереднього народовладдя. На думку американських дослідників, в цілому народна законодавча ініціатива зарекомендувала себе як бажане удосконалення на рівні законодавчого процесу, яке не є альтернативою такому процесу. Звернення до народної законодавчої ініціативи є доцільним лише тоді, коли яке-небудь питання не може бути вирішене за допомогою звичайної законодавчої процедури, коли законодавчий орган перестає бути представницьким і не бажає відповідати на потреби громадян ( Дж.Циммерман). У цьому плані народна ініціатива в сучасному суспільстві слугує одним із інструментів подолання політичного відчуження громадян від влади.

Даниїл Шаров, Українське право

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика