Правовий поглядАналітика

Рівних можливостей для доступу до професії приватного виконавця не існує

24.04.2017 / 11:00
6076
1
+A
-a

Рівних можливостей для доступу до професії приватного виконавця не існує

Нарешті в Україні введено інститут приватних виконавців. 5 жовтня 2016 року набули чинності два закони: «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень судів і рішень інших органів» та «Про виконавче провадження». Положення відповідних законів, які регламентують діяльність приватних виконавців, вступили в силу з січня 2017 року. Наразі відбувається підготовка спеціалістів в цій сфері, а саме: навчання, стажування та складання кваліфікаційних іспитів.

Стаття 18 Закону «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень судів і рішень інших органів» встановлює, що приватним виконавцем може бути громадянин України, який досяг 25 років, має вищу юридичну освіту не нижче другого рівня, володіє державною мовою, має стаж роботи у галузі права після отримання відповідного диплома не менше двох років та склав кваліфікаційний іспит.

Стаття 20 цього Закону каже, що особа, яка виявила намір здійснювати діяльність приватного виконавця, до подання заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту зобов’язана пройти навчання і стажування приватного виконавця.

Від проходження стажування приватного виконавця звільняються особи, які мають стаж роботи державного чи приватного виконавця, адвоката, нотаріуса, арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) не менше одного року або помічника приватного виконавця не менше двох років.

Зрозуміло, чому законодавець звільняє від стажування осіб, які мають досвід роботи державним виконавцем або помічником приватного виконавця. Але не зрозуміло, чому від проходження стажування звільняються арбітражні керуючі, нотаріуси, адвокати. Чому не звільняються від стажування, наприклад, юристи пенсійних фондів, податкової служби? Одним дали перевагу, а іншим - ні. За такою логікою всіх юристів потрібно звільняти від обов’язкового стажування.

Порядок допуску до професії приватного виконавця не зазначає, які особи звільняються від стажування, лише містить норму щодо документів, які подаються до Кваліфікаційної комісії приватних виконавців, в тому числі копію свідоцтва про проходження особою стажування (крім осіб, які відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» звільнені від проходження стажування).

Навчання майбутніх приватних виконавців здійснює Інститут права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України.

Логічним було б звільнити від обов’язкового навчання осіб, які звільняються від проходження стажування в органах ДВС. Єдиною вимогою для допуску до професії приватного виконавця для таких осіб має бути складання кваліфікаційного іспиту. Підготуватися до такого іспиту для зацікавленої особи не складно. Позиція Інституту права при Мін’юсті така, що не складе кваліфікаційний іспит особа, яка не пройшла навчання. Такі висновки були зроблені за результатами пробного тестування. Але, дивлячись на тестові питання, які розроблено до кваліфікаційного іспиту, з впевненістю можна сказати, що не тому люди не пройшли тестування, що лекції не відвідували, а тому, що більшість питань, м’яко кажучи, некоректна, незрозуміла, а є й такі, які мають двоякі відповіді. Обов’язкове навчання має бути для осіб, які не мають відповідного стажу роботи в органах ДВС, і за бажанням всіх інших.

До того ж навчання не є безкоштовним. Місячні курси вартують більше шести тисяч гривень, але для тих, хто не є мешканцем Києва, ці кошти автоматично перетворюються в двадцять тисяч, включно з витратами на переїзд, проживання, харчування. А потім ще витрати на складання іспиту, одна мінімальна заробітна плата за отримання свідоцтва приватного виконавця. Тобто не всі особи мають рівний доступ до професії, а лише ті, хто може це собі дозволити.

Відповідно до ст. 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.

Але ніяких рівних можливостей для доступу до професії приватного виконавця не існує. Як приклад, Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державних службовців для громадян, які претендують на зайняття таких посад, ніякого платного навчання не передбачає, а одразу - тестування. І посвідчення держслужбовцям також видають безкоштовно.

На мій погляд, потрібно вносити зміни до Закону щодо скасування обов’язкового навчання осіб, які мають необхідний стаж роботи в органах ДВС. Та хто ж відмовиться від такого прибутку...

Денис Матвійчук, 

учасник бойових дій, діючий учасник АТО

  

КОМЕНТАРІ  1 + Додати коментар
Великова Наталья
Прийміть до уваги, що адвокати, нотаріуси та арбітражні керуючі вже свої кваліфікаційні іспити здали  !!!
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика