Правовий поглядАналітика

Шлюбний контракт: практика застосування в Україні

25.10.2019 / 11:12
1750
+A
-a

Шлюбний контракт: практика застосування в Україні

Безсумнівно практика укладення шлюбних договорів в Україні, порівняно з іншими європейськими державами чи США, є мізерною. Зараз цей показник становить лише 1,8% – саме така кількість подружніх пар укладає цей договір, аби врегулювати всі можливі у майбутньому проблемні ситуації.

Нещодавно за підтримки АО «Клочков і партнери» було проведено тематичний захід, на якому адвокат Анна Осадча розповіла учасникам про практичну сторону шлюбних контрактів, а саме особливості укладення та зміни шлюбних контрактів, специфіку їх змісту та розглянула судову практику, яка склалась в Україні з приводу розірвання чи визнання недійсними шлюбних договорів.

У матеріалі нижче використовуватимуться тези із виступу спікера.

Як зазначалось вище, практика укладення шлюбних контрактів є несправедливо нерозвинута в Україні. На переконання спікер, окрім інших проблем, шлюбний контракт може попередити навіть розлучення подружжя. Причиною цьому є те, що у більшості випадків розірвання шлюбу спричинене неможливістю мирного вирішення подружжям майнових проблем.

Саме тому, аби забезпечити найбільш справедливі та рівні умови для обох з пари, подібний договір адвокат радить укладати на моменті становлення подружніх відносин, коли у пари поки ще немає суперечок та претензій один до одної. «Коли пара вирішує ці, на чийсь погляд, меркантильні питання, перебуваючи у відносинах взаємної поваги та любові, у подальшому подібні проблеми не виникатимуть і одна із можливих причин для розірвання шлюбу відпадає», – підсумувала адвокат.

Окрім того, що шлюбний договір здебільшого в побуті розглядається як механізм врегулювання майнових прав кожного з подружжя щодо майна, яке набуте до вступу до шлюбу або навпаки, це є також ефективним способом вирішення й інших питань, зокрема, що стосуються, наприклад, виховання дітей, ведення побуту та поділу подружніх обов’язків у сім’ї, утримання непрацюючого члена подружжя та дітей після розлучення тощо.

ОСОБЛИВОСТІ УКЛАДЕННЯ ШЛЮБНОГО ДОГОВОРУ

Хто та коли має право укласти шлюбний контракт?

Оскільки шлюбний договір невід’ємно пов’язаний із інститутом подружжя, то цей договір може бути укладений лише двома категоріями осіб: подружжям або парою, яка подала заяву на реєстрацію шлюбу, однак поки що не зареєструвала його. При цьому, в другому випадку, шлюбний договір набирає чинності лише після реєстрації шлюбу.

У якій формі укладається шлюбний контракт?

Шлюбний договір обов’язково укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

На який строк укладається шлюбний контракт?

Відповідно до положень ст. 96 Сімейного кодексу, у шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії, а також строки тривалості окремих його положень.

При цьому, в даній статті також передбачається можливість передбачити чинність договору або окремих його умов і після припинення шлюбу. На важливості даного положення звернула увагу адвокат, оскільки, якщо відповідного застереження у договорі не буде, то його умови буде складно застосувати після розірвання шлюбу між подружжям і, скоріш за все, цим скористається захисник іншого з подружжя.

Яка специфіка укладення шлюбного договору з іноземцем?

Як зазначила адвокат, дане питання регулюється Законом України «Про міжнародне приватне право». Відтак, першочерговим завданням подружжя є вибір права, яким керуватимуться сторони при укладенні цього договору. Це можна оформити шляхом укладення окремої угоди або зазначивши безпосередньо в шлюбному контракті.

У подальшому додаткових особливостей не виникає, єдина умова – при укладені договору керуватись правом держави, яке обрало та погодило подружжя.

Чи можливо змінити умови шлюбного контракту після його підписання?

Так, законодавство встановлює таку можливість. Зміна умов договору можлива як за згодою подружжя, однак даний правочин повинен відповідати певним умовам, так і за рішенням суду у випадку наявності підстав. У першій ситуації сторонам необхідно звернутись до нотаріуса та укласти додаткову угоду, яка також оформлюється в письмовій формі та підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.

Окрім цього, шляхом укладення аналогічної угоди, сторони можуть відмовитись від попередньо укладеного між ними шлюбного контракту. Одностороння відмова від договору не допускається, а розірвання договору відбувається за рішенням суду.

ЗМІСТ ШЛЮБНОГО КОНТРАКТУ: ЩО ВКЛЮЧАТИ, А ЩО НІ?

Перш за все, у шлюбному договорі можна врегулювати всі майнові права та обов’язки сторін як членів подружжя, так і батьків (щодо утримання дітей). Власне, допускається також визначення в договорі правового режиму майна: як такого, що належить одному з подружжя на праві приватної власності до вступу в шлюб, так і спільного майна чи такого, що передається одним із подружжя в інтересах родини.

Цікавим є те, що в договорі сторони вправі передбачити положення, що на майно, набуте в шлюбі, не розповсюджується режим спільної сумісної власності подружжя.

Сторони також можуть передбачити в договорі порядок поділу майна в разі розлучення, особливості утримання одного з подружжя, дітей чи інших осіб за рахунок майна іншого з подружжя, порядок користування житлом чи рухомим майном тощо.

Окрім цього, спікер зауважила, що на даний договір поширюються положення цивільного законодавства з приводу свободи договору: відтак, сторони вправі врегулювати в шлюбному договорі будь-які інші права та обов’язки сторін, за винятком деяких сфер, а саме в договорі забороняється передбачати положення, які:

1) прямо суперечать закону чи моральним засадам суспільства;

2) ставлять одну із сторін у вкрай невигідне становище;

3) стосуються особистих немайнових прав;

4) погіршують становище дітей, порівняно із встановленим законодавством мінімумом;

5) щодо передачі одному з подружжя нерухомого майна, яке потребує проведення державної реєстрації.

ВИЗНАННЯ ШЛЮБНОГО КОНТРАКТУ НЕДІЙСНИМ

Як і будь-який інший договір, шлюбний контракт може бути визнаний судом недійсним у разі виявлення порушень, передбачених законодавством. Однак в даній сфері особливу увагу слід приділяти не лише положенням законодавства, а й судовій практиці, яка склалась з даного питання та, за словами адвоката, є досить сталою протягом останніх двох років.

Так, адвокат зазначила, що Верховний суд у своїх рішеннях притримується позиції, що шлюбний договір може бути визнаний недійсним при наявності однієї чи декількох умов, наприклад, якщо:

1) зміст шлюбного договору суперечить законодавству України чи моральним засадам суспільства (в даному випадку виникає проблема із правовою невизначеністю та тлумаченням даного поняття суддями за внутрішнім переконанням);

2) укладення даного договору (чи його окремих частин) суперечило внутрішній волі одного з подружжя (тобто якщо договір укладався під впливом тяжких життєвих обставин, залякування, обману тощо);

3) укладення шлюбного контракту не було спрямоване на настання реальних наслідків (наприклад, адвокат навела приклад із судової практики, коли подібний договір укладався між подружжям з метою приховання майна чоловіка від кредиторів).

Підсумовуючи, з метою мінімізації ризиків визнання шлюбного контракту недійсним, адвокат радить комплексно та якісно підходити до підготовки шлюбного договору та, зокрема, закріпити в ньому декілька положень, які декларуватимуть, що обоє сторін вчиняють даний правочин відповідно до власної волі, що на них не чинилось стороннього впливу чи обману, що договір не містить положень, які ставлять одну із сторін у невигідне становище і т.д. 

Зозуля Наталія, «Українське право»

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика