Правовий поглядАналітика

Строк подання е-декларацій закінчується: відповіді на актуальні запитання

25.03.2018 / 21:00
35840
+A
-a

Строк подання е-декларацій закінчується: відповіді на актуальні запитання

Вже через тиждень, 1 квітня 2018 року, закінчується черговий етап е-декларування. Для України цей досвід є ще відносно новим, оскільки був запроваджений у 2014 році з прийняттям оновленої редакції "антикорупційного закону" (Закону України "Про запобігання корупції").

Механізм, прийнятий одразу після Революції Гідності під тиском громадськості та міжнародних експертів, на жаль, наразі важко назвати ефективним та дієвим, зокрема через проблеми в роботі НАЗК – органу, що за Законом наділений повноваженнями по перевірці поданих декларацій.

У будь-якому випадку з 1 січня 2018 року розпочався новий етап подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік. У зв’язку із значними обговореннями в ЗМІ та соцмережах "Українське право" у форматі "запитання-відповідь" вирішило нагадати деякі ключові моменти подання е-декларацій.

Хто повинен подавати е-декларацію у 2018 році?

Виключний перелік осіб, які за законом повинні подати електронну декларацію, визначений у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону. Умовно зазначених осіб можна поділити на такіі групи:

- найвищі посадові особи держави: Президент України, Голова ВРУ, Прем’єр-міністр, міністри, Генеральний прокурор, Голова НБУ та інші;

- депутати: народні депутати, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, держслужбовці та посадові особи місцевого самоврядування;

- представники судової влади: судді, члени ВРП, ВККС та інші посадові особи цих органів, посадові особи ДСА, присяжні;

- військові посадові особи ЗСУ та інших військових формувань, якщо вони одночасно перебувають на інших посадах, про які зазначається в межах цього питання;

- працівники правоохоронних та інших державних органів: поліцейські, посадові та службові особи прокуратури, СБУ, ДБР, НАБУ, НАЗК, ЦВК, дипломатичної служби та інших державних органів;

- антикорупціонери: представники громадських об’єднань та інші особи, які входять до складу конкурсних комісій при проведенні конкурсів на зазначені вище посади, члени ГРД, рад громадського контролю, фізичні особи, які отримують кошти чи майно в рамках проведення антикорупційних програм в Україні, надають послуги в цій сфері, здійснюють моніторинг антикорупційної політики в Україні, є керівниками чи входять до органів управління об’єднань, що здійснюють діяльність у сфері антикорупційної політики.

Водночас до таких осіб не відносяться: нотаріуси (державні та приватні), посадові особи організацій охорони здоров’я, освіти, науки, культури, мистецтва, сфері соціального обслуговувати тощо, працівники патронатної служби (за певними винятками).

Як подати електронну декларацію?

Подання декларацій на першому та другому етапі здійснюється згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному сайті НАЗК.

Для входу в систему, у декларанта повинен бути електронний цифровий підпис. Тут варто звернути увагу на термін його дії і його працездатність (реальну можливість його функціонування). Детальну інструкцію, як перевірити зазначені показники, можна знайти на сайті НАЗК. Окрім цього, декларантам варто зауважити певні обмеження, пов’язані із доступом до електронних поштових серверів у домені “.ru”, як наслідок, задля коректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, необхідно завчасно попіклуватись про зміну електронної скриньки у своєму персональному кабінеті.

Коли слід подавати декларацію і який звітний період вона охоплює?

Електронну декларацію в 2018 році зазначені особи повинні подати у період з 00 год. 00 хв. 01.01.2018 року до 00 год. 00 хв. 01.04.2018 року. Водночас, у разі зазначення помилкових відомостей, упродовж семи днів з моменту подання такої декларації суб’єкт декларування має можливість подати виправлену декларацію.

Окрім цього, у разі суттєвої зміни майнового стану (на суму більше 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (п.м.п.о.) декларант зобов‘язаний протягом 10 днів повідомити про це НАЗК.

У разі якщо декларацію не встигли подати вчасно чи не подали взагалі, це є підставою для притягнення декларанта до відповідальності за ст. 172-6 КУпАП чи ст. 366-1 КК України. Згідно із ст. 49 профільного Закону обов’язок щодо обліку подання декларацій суб’єктами декларування покладається на органи, в яких вони працюють. У такому випадку про даний факт повідомляється НАЗК, який надає декларанту десятиденний строк для подання декларації.

Подана декларація повинна охоплювати звітний рік (тобто період з 01.01.2017 року до 31.12.2017 року) та має містити інформацію станом на 31.12.2017 року.

Яка відповідальність передбачається за неподання чи несвоєчасне подання декларації або зазначення в ній недостовірних відомостей?

Відповідальність за вказані діяння передбачається у КУпАП та КК України.

Так, ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання декларації, неподання уточнень у разі суттєвої зміни майнового стану, подання недостовірних відомостей у декларації (якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму до 250 п.м.п.о.). За такі правопорушення передбачається відповідальність у вигляді штрафу від 50 до 2500 н.м.д.г. (в залежності від діяння). У разі вчинення такого правопорушення повторно протягом року відповідальність виявляється у вигляді штрафу з конфіскацією доходу та з позбавленням права обіймати певні посади на 1 рік.

Стаття 366-1 КК України передбачає суворішу відповідальність за подання декларантом недостовірних відомостей у декларації (на суму більшк 250 п.м.п.о.) чи за умисне неподання декларації, а саме штраф (від 2500 до 3000 н.м.д.г.) або громадські роботи (від 150 до 240 годин), або позбавлення волі (до 2 років) з позбавленням права обіймати певні посади (на строк до 3 років).

Яка інформація зазначаєтьсяв електронній декларації?

У межах декларації висвітлюється інформація про декларанта, членів його сім’ї та відомості про майно, яке знаходиться в їх володінні, а саме нерухомість, цінне рухоме майно (наприклад, транспортні засоби, ювелірні вироби), цінні папери, корпоративні права, доходи, грошові активи, а також зазначається інформація про членство декларанта в організаціях, про юридичні особи, бенефіціаром яких є декларант чи члени його сім’ї, про фінансові зобов’язання та видатки декларанта. Детальніше про питання, які виникають при заповненні декларації, читайте на сайті НАЗК.

Як відбувається перевірка електронних декларацій?

Згідно зі статтею 48 профільного Закону НАЗК уповноважена здійснювати такі види контролю та перевірки декларацій: щодо своєчасності подання, щодо правильності та повноти заповнення, логічний та арифметичний контроль.

Окрім цього, у випадках, визначених Законом, здійснюється повна перевірка декларації (наприклад, проводиться щодо осіб із високим рівнем корупційних ризиків, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище тощо).

Також з метою встановлення рівня життя декларанта та членів його сім’ї НАЗК має здійснювати вибірковий моніторинг, зокрема, на підставі відомостей із ЗМІ, отриманих від фізичних чи юридичних осіб або із інших відкритих джерел інформації.

Водночас, на практиці, вбачається велика проблема при перевірці декларацій. Так, станом на початок лютого 2018 року НАЗК перевірило лише 100 декларацій із сотні тисяч. Занепокоєння з приводу якості роботи НАЗК висловила і Єврокомісія. Водночас перевірка відомостей, внесених у декларації, більш успішно здійснюється ще одним органом, а саме НАБУ.

Довідково: 

Станом на 21 березня 2018 року до Реєстру подано 526 055 щорічних декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, що, виходячи із статистики, складає менше половини загальної суми декларацій, які мають надійти до 1 квітня. Також багато декларантів у соцмережах обговорюють проблеми, з якими вони стикаються при вході в свій персональний кабінет та заповненні декларацій.

Як наслідок, радимо не зволікати та найоперативніше заповнити свою декларацію, якщо Ви цього не зробили раніше. Також нагадуємо, що при НАЗК працює оперативний штаб для допомоги суб’єктам декларування, до якого можна звернутись, в тому числі, й по телефону.


Зозуля Наталія, "Українське право"

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика