Правовий поглядАналітика

Суд присяжних в Україні: французька модель і національні особливості

30.10.2017 / 11:13
7886
+A
-a

Суд присяжних в Україні: французька модель і національні особливості

Багато з нас мають уявлення, що таке суд присяжних, перш за все, завдяки таким шедеврам світового кінематографу, як «12 розгніваних чоловіків», «Убити пересмішника» та ін. У цих фільмах колегія присяжних постає перед нами у вигляді дванадцяти абсолютно різних за своїми соціальним статусом та світоглядом людей, від спільного рішення яких залежить доля обвинуваченої особи.  Проте чимало людей, безперечно, досі не мають гадки, що суд присяжних вже майже п’ять років працює і в Україні.

Український варіант суду присяжних містить значні відмінності від своїх аналогів у США, Британії, і навіть у Росії. На сьогодні у світі існує дві основні моделі суду присяжних: англійська (США, Британія) та французька (континентальна Європа). Англійська модель передбачає створення самостійної колегії присяжних засідателів з 12 осіб, які виносять вердикт незалежно від суддів. Окрім цього, за цією моделлю суд присяжних має вельми широку компетенцію. Наприклад, у Сполучених Штатах він може розглядати будь-яку цивільну або кримінальну справу за бажанням однієї зі сторін. У свою чергу, найбільшими характерними рисами французької  моделі є, по-перше, склад колегії присяжних, до якої, окрім засідателів, входять ще й професійні судді. А, по-друге, суд присяжних розглядає переважно кримінальні справи щодо тяжких злочинів. Тобто в даному випадку компетенція є значною вужчою, аніж в класичній моделі. І, по-третє, за континентальної моделі присяжні мають право брати участь в дослідженні фактичних обставин справи разом із учасниками процесу, у той час як класична модель цього не передбачає.

Україною було взято за основу саме французьку модель цього правового інституту. Однак варто зазначити, що в нашій країні за участю присяжних можуть розглядатись не лише кримінальні, але й цивільні справі. У кримінальній справі колегія за участі присяжних складається з двох професійних суддів та трьох присяжних засідателів. У такому складі справа може розглядатись за двох умов: щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі, та має бути клопотання обвинуваченого про розгляд його справи колегією. Тобто без бажання обвинуваченого (якщо їх декілька, принаймні одного з них) присяжні не можуть бути залучені до розгляду справи.

Щодо цивільних справ, тут колегія є дещо меншою: лише один суддя та двоє присяжних. У такому складі обов’язково слухаються такі категорії справ: обмеження цивільної дієздатності особи, визнання  недієздатною або поновлення її дієздатності; визнання особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; усиновлення; надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;  примусова госпіталізація до протитуберкульозного закладу.

Слід наголосити, що як в цивільній, так і в кримінальній справі рішення приймається суддями та присяжними колегіально. З одного боку, це може призвести до того, що думка присяжного буде багато в чому залежати від думки більш досвідченого у галузі права судді. Однак, з іншого боку, присяжні  схильні піддаватись впливу красномовства адвоката або прокурора. Наприклад, у 1995 році у США слухалась гучна справа О. Джей Сімпсона, який обвинувачувався у вбивстві своєї дружини та її приятеля. У минулому зірка футболу і кіногерой популярної комедії «Голий пістолет» Сімпсон домігся виправдувального вердикту, зібравши для цього команду адвокатів та підібравши з їх допомогою схильних до маніпулювання присяжних. Проте через декілька років під час дослідження тих самих обставин, але в рамках вже цивільної справи, Сімпсона було визнано винним у вчиненні двох вбивств та присуджено багатомільйонний штраф. 

Ця справа зайвий раз підтверджує справедливість слів відомого американського письменника Роберта Фроста: «Суд присяжних складається з 12 осіб, які повинні вирішити, чий адвокат є кращим». Тому розгляд справи присяжними разом із професійними суддями в рамках чинної в Україні моделі цього правого інституту повинен істотно зменшити вплив емоційності засідателів на процес винесення рішення.

000.png

001.png

002.png

003.png

004.png

005.png

006.png

007.png


Денис Григоров  для  «Українського права»  

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика