Правовий поглядАналітика

Суд присяжних в Україні: які зміни необхідні та яким чином їх впровадити?

23.05.2018 / 12:25
11956
2
+A
-a

Суд присяжних в Україні: які зміни необхідні та яким чином їх впровадити?

Незважаючи на тривалу історію існування, інститут присяжних в Україні продовжує привертати до себе увагу. Новини про присяжну, яка зірвала судовий процес, чи про нестачу присяжних в судах дуже швидко розлітаються серед представників правничої спільноти. 

Вирішити ці та інші проблеми Кабінет Міністрів України запропонував у законопроекті №7022. Водночас, як можна свідчити із його тексту, радикальних змін в цій сфері не пропонується: єдине суттєве нововведення - розширення компетенції суду присяжних стосовно кримінальних проваджень про злочини, за вчинення яких встановлене покарання не лише у вигляді довічного позбавлення волі, а й у вигляді позбавлення волі на строк більше 8 років. Однак, що робити з нестачею присяжних у судах та покращенням процедури їх відбору, в законопроекті не йдеться.  

Більш цікавим в такому разі видається альтернативний законопроект №7022-1. Серед його новел можна знайти не лише згадане вище розширення компетенції суду присяжних, а й збільшення їх кількості (до 12 осіб), розмежування функцій суду та присяжних (тобто присяжні прийматимуть вердикт стосовно факту вчинення злочину, а суд застосовуватиме міру покарання відповідно до положень КПК України), а також запровадження загального обов'язку громадян по здійсненню судочинства шляхом участі в суді присяжних. 

Остання з новел викликає найбільше цікавості і полягає в тому, що згідно із законопроектом список кандидатів до суду присяжних формуватиметься із реєстру виборців по кожному з регіонів. Тобто до цього складу може потрапити будь-який громадянин, окрім обмежень, встановлених законодавством. В США така практика є поширеною, і для кожного громадянина є честю брати участь в судовому процесі та виконувати свій громадський обов'язок. В Україні таке розуміння у людей поки що відсутнє. 

Задля більш ґрунтовного вивчення та дослідження цього питання платформа «Правозахисний порядок денний» організувала зустріч-дискусію, на якій обговорили основні проблеми впровадження в Україні суду присяжних та найоптимальніші шляхи вирішення цієї ситуації. Серед запрошених спікерів були співкоординатор Громадської ради доброчесності, адвокат родин Небесної Сотні Віталій Тітич, професор, голова правління Експертної групи "Сова" Михайло Савва та адвокат, правозахисник Андрій Осіпов. 

Перш за все, слід зауважити, що мало хто із правників, які знайомі з організацією роботи суду присяжних в Україні, може посперечатись щодо її гібридності. Так, більшість юристів українських «присяжних» називають «народними засідателями» і не помиляються. Система, яка існує в Україні, не є подібною самому розумінні інституту суду присяжних. Найчастіше для її найменування вживається поняття «шефенська модель». 

Однак, як вірно зауважив під час зустрічі Михайло Саава: «Тільки в країнах з високим рівнем правосвідомості шефенська модель суду присяжних є ефективною. В Україні з її рівнем недовіри до судової гілки влади, є необхідність створення реального суду присяжних, не дивлячись на можливі фінансові витрати». 

Водночас, виникає логічне запитання - якщо створення цього інституту є таким важливим для підвищення відчуття справедливості та покращення рівня довіри до суду, то чому це питання оминула судова реформа, в тому числі й зміни до процесуальних кодексів? 

Відчуття людей, що вони мають вплив на судочинство в державі і що цей вплив не буде нівельований подальшим переглядом прийнятого судового рішення, є запорукою для підвищення рівня довіри населення до суду та судової системи загалом. Про це зазначив Михайло Саава, провівши паралель із Російською Федерацією, де через місяць запроваджується суд присяжних на районному рівні (до цього з 1994 року було на обласному).  

До то ж і судді, як представники судової системи, на низці зустрічей висловлюють своє бажання та заявляють про необхідність в удосконаленні законодавства, що регулює діяльність присяжних. Фатальними є ситуації, коли в суді паралізується робота щодо розгляду окремих категорій справ через відсутність достатньої кількості присяжних. Спікери заходу навели випадок, коли в Галицькому районному суді міста Львова за власний кошт (без залучення додаткових коштів з державного бюджету) задля ефективного здійснення судочинства було зроблено окрему кімнату для присяжних, а також організовано публікацію ознайомлювальних буклетів. 

Як зазначив Віталій Тітич, ключовим моментом є те, що наше суспільство не має запиту на існування реального інституту народовладдя, який може бути реалізований в тому числі й через інститут присяжних. Наприклад, в США недопуск громадян цієї країни до участі в суді присяжних Великобританії стало однією з передумов для проголошення незалежності. В Україні ж люди не розуміють, що участь в судовому засіданні в якості присяжного є участю у здійсненні судової влади. Проте, тут все близько до аналогії з реалізацією виборчого права. Загальна недовіра до влади нівелює відповідні норми і положення законодавства. 

Постає питання, як виправити цю ситуацію? Під час заходу учасники виявили, що в зв'язку з відсутністю достатнього рівня правосвідомості населення з цього приводу найбільш оптимальним шляхом є прийняття відповідних законодавчих актів, які найбільш якісно регулюватимуть такі відносини, з подальшим просуванням цієї тематики серед суспільства. Необхідно донести людям, що можливість їх реальної участі в розгляді судових справ є реалізацією права громадянина на участь у діяльності влади і, водночас, виконанням відповідного обов’язку.

Підсумовуючи, слід погодитись із Михайлом Саавою, який зауважив, що суд присяжних може стати одним з ключових стовпів української демократії. Це є однією із гарантій, збереження демократії в країні, гарантією від неповернення у минуле. Таким чином, найбільш доцільним, вбачається, направлення погляду законодавця в бік підвищення ролі участі громадян в здійсненні судочинства шляхом внесення відповідних змін до законодавчих актів. Ці зміни сприятимуть не лише забезпеченню справедливості під час здійснення судового розгляду, а й підвищуватимуть рівень довіри суспільства до суду та судової системи загалом. 

Зозуля Наталія, «Українське право»

КОМЕНТАРІ  2 + Додати коментар
Ельза
задумка щодо участі народу у здійсненні правосуддя здається непоганою, але.....Чи хтось аналізував наскільки складно головуючому у справі професійному судді зібрати у кожне судове засідання присяжних, наскільки безвідповідально звичайні люди ставляться до своїх обов'язків і просто не приходять у день розгляду справи, а як правило у справі кілька обвинувачених, потерпілих, захисників, що призводить до постійних відкладень судових засідань. Знаю, що кажуть ці звичайні люди у нарадчій кімнаті, як вони бояться ухвалювати рішення, і що має робити суддя, коли присяжні вирішили виправдати вбивцю, як написати цей вирок, адже суддя несе кримінальну відповідальність за ст.375 КК, а присяжні ЖОДНОЇ відповідальності, лише пожаліти можуть. І кому сподобається, щоб убивці розгулювали по вулицях міста??? Вже не кажу про необхідність оцінити докази у справі на їх належність і допустимість відповідно до КПК. Щоб стати професійним суддею треба багато вчитися, здати усіляки перевірки та екзамени, постійно удосконалюватися, а щоб стати присяжним - жодних відборів. Тож постає питання : і хто судитиме???
S Flyer
  Львів ...Корупція та блат з призначеннями присяжних, - змова в Львівській міській раді та судах… Бувший голова Сихвського райсуду  Лєсной . https://varianty.lviv.ua/55919-suddiu-sykhivskoho-raionnoho-sudu-vidpravyly-u-vidstavku) давав вказівки чиновникам та депутатам ЛМР, кого в присяжні вибрати, а кого виключати зі списків, в ЛМР на замовлення все перегаласували.... там потрібні ручні, покірні та улесливі присяжні, щоб заглядали в рот суддям з слідчими та пґокурворами ... спочатку вибрали, а потім викинули без будь яких пояснень, бо тим суддям робила відводи по справах і має власну думку ... так і не відповіли по суті заяви від 11.09.2018р. ... https://ibb.co/k1LSXU
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика