Правовий поглядАналітика

Трансформація повноважень Конституційного Суду України як гарантія захисту прав і свобод людини

14.06.2017 / 11:12
5383
+A
-a

Трансформація повноважень Конституційного Суду України як гарантія захисту прав і свобод людини

Єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні, завданням якого  є гарантування верховенства Конституції України як Основного Закону держави на всій території України, є Конституційний Суд України.

Діяльність Конституційного Суду України ґрунтується на принципах верховенства права, незалежності, колегіальності, рівноправності суддів, гласності, повного і всебічного розгляду справ та обґрунтованості прийнятих ним рішень.

Необхідно зазначити, що Конституційний Суд України є колегіальним органом, тож основна його діяльність полягає у прийнятті певних юридичних рішень, під час засідань та пленарних засідань.

Рішення Конституційного Суду України є остаточними. Вони не можуть бути оскаржені. Вісімнадцять суддів Конституційного Суду України за своїм складом відображають паритет трьох гілок влади в державі: по шість суддів призначаються Президентом України, Верховною Радою України та з’їздом суддів України. Об'єктом конституційної перевірки не можуть бути заяви, звернення та інші акти загальнополітичного характеру, що не мають прямого юридичного значення.

Донедавна формами звернення до Конституційного Суду були конституційне подання та конституційне звернення.

Зокрема, конституційне звернення - це письмове клопотання до Конституційного Суду України про необхідність офіційного тлумачення Конституції України та законів України для забезпечення реалізації чи захисту конституційних прав і свобод людини й громадянина, а також прав юридичної особи.

Однак 30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України №1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» .

Згідно з цим Законом суттєво змінилися повноваження Конституційного Суду України.  Відповідно до нової редакції статей 147, 150 Конституції України Конституційний Суд України не розглядає питань щодо офіційного тлумачення законів України.

Тож Конституційний Суд України більше не розглядає конституційні звернення громадян України, іноземців, осіб без громадянства та юридичних осіб. Конституційні звернення, надіслані після 30 вересня 2016 року, повертатимуться заявникам без розгляду.

Офіційне тлумачення Конституції України Конституційний Суд України здійснюватиме виключно за конституційними поданнями Президента України, щонайменше сорока п’яти народних депутатів України, Верховного Суду, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Крім цього, Конституцію України доповнено статтею 1511, згідно з якою запроваджено інститут конституційної скарги. Інститут конституційної скарги полягає у можливості особи звернутись до Конституційного Суду України із конституційною скаргою про перевірку на відповідність Конституції України Закону України, якщо така особа вважає, що використаний в остаточному судовому рішенні Закон України суперечить Конституції України. 

Крім того, статтю 55 Конституції України доповнено новою частиною, відповідно до якої кожному гарантується право звернутись із конституційною скаргою до Конституційного Суду України з підстав, установлених цією Конституцією, та у порядку, визначеному законом.

Проте, незважаючи на те, що норми Конституції України є нормами прямої дії, Конституційний Суд України ще не розглядає конституційні скарги, посилаюсь на те, що у Законі відсутні правові механізми реалізації цього конституційного права. Відсутність встановленого механізму конституційного права осіб на конституційну скаргу позбавляє можливості осіб на реалізацію такого права.

Тобто Верховна Рада України має врегулювати механізм здійснення особами конституційного права на конституційну скаргу та встановити механізм здійснення конституційного права осіб на конституційну скаргу шляхом внесення змін до чинного Закону України «Про Конституційний Суд України».

Для реалізації конституційних положень, до Верховної Ради України у травні 2017 року внесено на розгляд проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про Конституційний Суд України» (щодо реалізації конституційного права громадян на конституційну скаргу)», який 25.05.2017 включений до порядку денного парламенту.

Проектом цього Закону комплексно врегульовано такі питання:

- до повноважень Конституційного Суду України додано положення про прийняття Конституційним Судом України рішень щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України чи його окремих положень на підставі конституційної скарги особи у випадку, якщо такий Закон України чи його окремі положення застосовувались в остаточному судовому рішенні;

- формою звернень до Конституційного Суду України визначено також і конституційну скаргу;

- визначено поняття конституційної скарги, вимоги до неї, суб’єкти права на конституційну скаргу та здійснення представництва у провадженнях на підставі конституційної скарги;

- визначено положення щодо відмови у відкритті провадження за конституційною скаргою;

- визначено порядок конституційного провадження на підставі конституційної скарги;

- визначено форми розгляду справ на пленарному засіданні Конституційного Суду України;

- визначено строки проваджень на підставі конституційної скарги;

- визначено порядок прийняття рішення на підставі конституційної скарги, офіційного оприлюднення ухвал, рішень і висновків Конституційного Суду України;

- уточнено вимоги до змісту рішень та висновків Конституційного Суду України;

- визначено порядок виконання рішень Конституційного Суду України на підставі конституційних скарг.  

Таким чином, розгляд конституційних скарг у Конституційному Суді України буде розпочинатися після внесення Верховною Радою України відповідних змін до Закону України «Про Конституційний Суд України».

Підсумовуючи викладене, з впевненістю можна сказати, що завдяки запровадженню інституту конституційної скарги буде реалізовано індивідуальний доступ громадян до конституційного правосуддя, що у підсумку сприятиме забезпеченню верховенства права, захисту прав і свобод людини у відносинах з державою. 

За матеріалами ВААС

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика