Правовий поглядАналітика

Правове забезпечення ефективної системи поводження з батарейками та їх відходами

11.09.2017 / 11:42
4316
+A
-a

Правове забезпечення ефективної системи поводження з батарейками та їх відходами

Час від часу в засобах масової інформації можна почути про ту чи іншу екологічну проблему певної країни та шляхи її вирішення. Зокрема, нещодавно стало відомо, що у Кенії набула чинності заборона на використання поліетиленових пакетів. Так за покупку, продаж та використання таких пакетів загрожує штраф в розмірі до 38 тисяч доларів або тюремне ув’язнення на термін до 4 років

Нагадаємо, що Кенія стала сороковою країною в світі, де на законодавчому рівні обмежується використання пластикових пакетів. Так, наприклад, рік потому заборону на одноразові пластикові пакети було введено в Брюсселі.

Ще одна сфера — переробка вторинної сировини і утилізація небезпечних відходів, зокрема батарейок та акумуляторів.

У багатьох країнах світу відпрацьовані джерела живлення збирають і утилізують окремо від побутового сміття. Так, наприклад, у Німеччині діє понад 170 000 пунктів прийому, а на переробку надходить більше 50% усіх проданих батарейок і акумуляторів. У Чехії на переробку передається третина всіх куплених батарейок, а за утилізацію платять виробники.

Відповідно ж до статистичних даних в Україні щорічно завозять приблизно 2,5 тисячі тон батарейок, але тільки 1% з них збирається на переробку. У більшості випадків це лише ініціатива активістів і окремих громадських рухів.

Вирішити цю проблему дозволить проект Закону України «Про батарейки, батареї і акумулятори», розроблений Міністерством регіонального розвитку, який наразі знаходиться на громадському обговоренні.

Зокрема, метою розроблення проекту Закону є створення системи поводження з батарейками, батареями і акумуляторами та їх відходами шляхом запровадження розширеної відповідальності виробника батарейок та акумуляторів, що сприятиме зменшенню обсягів захоронення батарейок і акумуляторів на полігонах побутових відходів.

Відповідно до тексту законопроекту слід зазначити, що він не поширюється на такі типи батарейок, батарей і акумуляторів та їх відходи: які використовуються у військовому майні, призначеному для захисту національних інтересів України (озброєнні, боєприпасах, обладнанні, техніці та іншому майні, яке має спеціальне військове призначення); в об'єктах космічної діяльності, призначених для запуску і польоту космічних апаратів.

Водночас пропонується створити окремі електронні реєстри виробників та інших суб’єктів господарювання у цій сфері. Крім того, документом встановлюються вимоги до батарей, зокрема може бути закріплено на законодавчому рівні заборони використовувати в них окремі небезпечні речовини.

Більш того, виробники повинні маркувати усі батарейки, батареї і акумулятори, а також блоки батарейок символом, який означає роздільне збирання. Ще одне зобов’язання, яке покладається на виробників батарейок, батарей і акумуляторів, як портативних, так і промислових і автомобільних — організація роздільного збору цих джерел живлення, причому для споживача такий збір повинен бути безкоштовним. Пункти збору портативних батарей повинні будуть організовувати як виробники, так і органи місцевого самоврядування, а також ці особи зобов'язані надавати контейнери і здійснювати вивіз зібраних батарейок.

Передбачена законопроектом і відповідальність, але норма носить загальний характер і встановлює дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Ще один законопроект Мінрегіону, який наразі знаходиться на громадському обговоренні і також покликаний покращити ситуацію з утилізацію відходів —  проект Закону України «Про відходи електричного та електронного обладнання».

Метою даного акта є створення ефективної системи поводження з відходами електричного та електронного обладнання також шляхом запровадження розширеної відповідальності виробника.

Зазначимо, що цей законопроект було розроблено Мінрегіоном спільно з європейськими експертами проекту Twinning «Впровадження системи управління відходами електронного та електричного обладнання (WEEE) в Україні».

Так, документом на виготовлювачів електронного та електричного обладнання (ЕЕО) покладено цілу низку обов’язків, серед яких розробка і виготовлення ЕЕО таким чином, щоб сприяти їх подальшому повторному використанню, демонтажу, обробленню та відновленню відходів ЕЕО, їх компонентів і матеріалів. В той же час на виробники ЕЕО повинні: сприяти ремонт у і підготовці до повторного використання ЕЕО, яке було у вжитку.

Звичайно, що до прийняття цих документів пройде ще багато часу, але тим не менш перші суттєві кроки в цьому напрямку вже зроблені і яким документ буде в кінцевому варіанті, покаже лише час. 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика