Правовий поглядАналітика

Про фінансові гарантії надання медичних послуг: законопроект уряду

03.04.2017 / 10:48
2917
+A
-a

Про фінансові гарантії надання медичних послуг: законопроект уряду

Кабінет Міністрів України продовжує працювати над законопроектами про реформу охорони здоров’я. «Гроші ходять за пацієнтом» - головний постулат медичної реформи, анонсованої урядом на поточний рік. До речі, про зміну концепції надання медичної допомоги мова йде вже не перший рік. Багато питань виникає і в сфері державних закупівель лікарських засобів. Та вже з 1 квітня стартувала програма «Доступні ліки» для пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями, діабетом та бронхіальною астмою.

Тим не менш частину умов для повноцінного запуску механізму досі ще не виконано. Безпосередньо напередодні запуску цієї програми було повідомлення, що остаточно не вирішено питання з переліком розпорядників бюджетних коштів, з яким аптеки укладали договори. Мова йде про договори, які аптеки на добровільних умовах підписують з місцевими органами влади, що надає їм можливість стати учасниками програми.

Але, повертаючись до принципу «гроші ходять за пацієнтом», слід зазначити, що це перехід до страхової медицини. Утім, для повноцінного і ефективного створення страхової медицини в нашій державі необхідно не тільки законодавчо врегулювати запровадження нових механізмів, але й підготувати як представників медичних закладів, так і населення.

Незважаючи на те, що в країнах Європи такий механізм працює давно і достатньо ефективно, в багатьох пострадянських державах до запровадження страхової медицини йшли багато років, а деякі і взагалі відмовились від переходу. Мова йде, зокрема, про країни Центральної Азії. Перші кроки із запровадження обов’язкового медичного страхування в цих країнах було зроблено ще в середині 90-тих років. Найбільш яскравим прикладом ефективної медичної реформи в цих країнах є Казахстан. Утім, відповідний закон було прийнято лише в минулому році, але повноцінно механізм ще не запроваджено в дію. До того ж, не дивлячись на перші кроки ще в 90-х роках минулого століття, лише з 2008 року почалась повноцінна підготовка не тільки в законодавчому руслі.

В Україні, на жаль, кардинальні зміни почались тільки в минулому році, але лише в контексті підготовки інфраструктури, населення. Зокрема, було авансовано календарний план реформування системи фінансування охорони здоров’я та інші зміни, які повинні відбутися в медичній галузі в 2017 - 2020 роках. Передбачається запровадження нової моделі фінансування для первинної медичної допомоги, створення правових основ для нової системи фінансування охорони здоров’я, створення єдиної електронної системи обміну медичною інформацією, запровадження нової моделі фінансування медичної допомоги для вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги. А з 2018-го передбачається її запровадження в усіх закладах, що надають стаціонарну допомогу.

Окрім затвердження методики аналізу витрат закладів охорони здоров’я, протягом 2017 року також передбачили запровадження навчальних програм для працівників медзакладів щодо функціонування в умовах фінансової і управлінської автономії.

Утім, зрозуміло, що без законодавчих ініціатив жоден запропонований механізм не в змозі працювати. В останній день березня Міністерство охорони здоров’я разом із Кабінетом Міністрів України презентувало законопроект «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів».

Зокрема, презентований законопроект встановлює механізми компенсації медичної допомоги, визначає державний пакет медичних послуг та лікарських засобів, оплата яких гарантовано проводиться державою за рахунок коштів державного солідарного медичного страхування повністю або частково за єдиними для всіх тарифами покриття, які щороку затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Водночас досі в країні відсутній механізм реалізації державних гарантій безоплатного надання медичних послуг, а також не встановлено меж при їх наданні. Відповідно до Конституції України та рішення Конституційного Суду України від 2002 року наразі існує термін «медична допомога» та термін «медичні послуги», причому останній виходить за межі медичної допомоги.

Законопроект також передбачає, що виконання функцій страховика і єдиного замовника з централізованої закупівлі медичних послуг, контролю за дотриманням умов договорів про медичне обслуговування населення здійснюватиме новий центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом — Національна служба здоров'я України. У законопроекті визначені її повноваження, організація надання медичних послуг, типова форма договору про медичне обслуговування населення тощо.

Водночас, зрозуміло, що цей законопроект буде прийнято не досить швидко, оскільки, незважаючи на задекларовані урядом наміри, практика свідчить, що іноді шлях від реєстрації в парламенті до прийняття у другому читанні досить тривалий. Зрештою, у разі затвердження презентованого законопроекту у цьому році, для повноцінної реалізації медичної реформи в українських реаліях, дійсно, необхідні роки.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика