Правовий поглядАналітика

Удосконалення процесуального законодавства: преюдиційний запит

28.02.2018 / 10:40
4844
+A
-a

Удосконалення процесуального законодавства: преюдиційний запит

Питання єдності судовою практики завжди було на часі і одним із завдань судової реформи і нового процесуального законодавства є якраз врегулювання цього актуального питання.

Утім, низка народних депутатів пропонують удосконалити процесуальне законодавство новим механізмом – преюдиційним запитом. Відповідні зміни пропонується внести трьома окремими законопроектами до Господарського процесуального кодексу, Кодексу адміністративного судочинства та Цивільного процесуального кодексу.

Слід зазначити, що питання преюдиційного запиту для України не нове. Багато разів про необхідність його введення говорили на різноманітних міжнародних конференціях та круглих столах, в тому числі за участю Верховного Суду України. Більш того, декілька років тому в парламенті було зареєстровано низку законопроектів, якими пропонувалось ввести цей механізм, але до розгляду на пленарних засіданнях вони так і не дійшли.

Преюдиційний запит по суті – це  звернення судів до вищої судової ланки, які в процесі розгляду справи зіткнулись з труднощами в тлумаченні та застосуванні норм права. Зазначимо, що саме таке визначення надано цьому механізму в Договорі про Європейський Союз в частині забезпечення співпраці між національними судами держав - учасників Договору і Судом Справедливості ЄС.

Крім того, у деяких країнах діють подібні механізми, зокрема у Франції – це  консультативний висновок. Консультативний характер цього інституту полягає в тому, що суди нижчих інстанцій мають право запитувати висновки вищого органу судової влади лише у випадках інтерпретації нового законодавства. Правом розглядати такі запити наділений Касаційний суд Франції.

Щодо запровадження подібних механізмів в Україні велись доволі жваві дискусії в аспекті, який саме інститут слід запроваджувати.

Наразі ж народні депутати пропонують доповнити кодекси відповідною статтею, яка передбачає, що суд першої або апеляційної інстанції, у випадках відсутності висновків або неоднакової практики касаційної інстанції щодо правовідносин які є предметом розгляду, може прийняти ухвалу про звернення до Верховного Суду з клопотанням про надання висновку щодо застосування норми права, до виходу в нарадчу кімнату. (стаття 261-1 ЦПК України).

Крім того, пропонується закріпити, що преюдиційний запит складається у письмовій формі. «В ухвалі зазначається інформація про правове регулювання та фактичні дані щодо правовідносин котрі є предметом розгляду. Суд обґрунтовує необхідність надання висновку щодо застосування норми права або вказує на неоднакову практику касаційної інстанції та зупиняє судове провадження на час розгляду преюдиційного запиту.

Суд інформує учасників справи про можливість подання до Верховного Суду своїх пояснень щодо питання застосування норми права, порушеного в ухвалі», - йдеться у тексті статті.

Доповнюються кодекси і новим розділом «Преюдиційне провадження», що визначає порядок розгляду преюдиційного запиту та положенням щодо змісту та випадку постановлення судами першої або апеляційної інстанцій преюдиційного запиту.

Зокрема, передбачається, що преюдиційний запит має бути розглянутий протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття преюдиційного провадження.

Крім того, передбачені випадки відмови у відкритті преюдиційного провадження. Так, суддя-доповідач відмовляє у відкритті преюдиційного провадження, якщо: Верховний Суд вже викладав у своїй постанові висновок щодо питання правильного застосування норми права, порушеного в преюдиційному запиті; або правильне застосування права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо його застосування чи тлумачення.

«У разі якщо суддя-доповідач дійде висновку, що поданий преюдиційний запит є необґрунтованим, вирішення питання про відкриття провадження здійснюється постійною колегією суддів, до складу якої входить суддя-доповідач.

Провадження відкривається, якщо хоча б один суддя із складу колегії дійшов висновку про необхідність його відкриття» — передбачається в документі.

За результатами провадження Велика Палата ВС приймає постанову, яка набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає. Безпосередньо судові рішення суду у преюдиційному провадженні надсилаються суду, що ухвалив преюдиційний запит, котрий доводить їх до відома учасників справи.

Крім того, автори законопроектів передбачили і низу точкових змін у текстах усіх кодексів, які, на їх думку, повинні забезпечити «стандарт чіткості закону».

Чи на часі цей механізм, особливо з урахуванням того, що процесуальне законодавство вже передбачає для забезпечення єдності та послідовності судової практики механізм передачі справи для розгляду палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду, наразі спрогнозувати важко. Можливо, у першу чергу було б доцільним ретельно визначити та напрацювати єдину судову практику у спосіб, передбачений законодавством, а в разі виявлення певних прогалин чи недосконалості запроваджувати нові механізми. 

Ольга Шпак

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика