Правовий поглядАналітика

Реалізація Плану дій Base Erosion and Profit Shifting (BEPS): чи готовий бізнес в Україні до його впровадження?

30.05.2017 / 12:40
4901
+A
-a

Реалізація Плану дій Base Erosion and Profit Shifting (BEPS): чи готовий бізнес в Україні до його впровадження?

Світова тенденція у сфері оподаткування протягом останніх років направлена на встановлення більш жорстких правил гри. План дій BEPS (Розмивання податкової бази і переміщення прибутку), який направлений на боротьбу з розмиванням бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування, є наочним прикладом.

Запровадження цього механізму в першу чергу було пов’язане з тим, що через прогалини та неузгодженості у міжнародному податковому законодавстві та національному законодавстві багатьох країн світу, міжнародні компанії зменшують або уникають зобов'язань зі сплати податку на прибуток, що призводить до втрати надходжень до бюджету країни.

Нагадаємо, що Україна з 1 січня 2017 року Україна також приєдналася до Програми розширеного співробітництва в рамках Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) та взяла на себе зобов’язання імплементувати мінімальний стандарт Плану дій BEPS – обов’язкові чотири заходи із п’ятнадцяти пунктів цього плану.

Зокрема, йдеться про удосконалення чинних угод про уникнення подвійного оподаткування шляхом включення до них запропонованих правил запобігання зловживанню угодою та підвищення ефективності механізмів вирішення спорів, удосконалення чинних національних правових норм стосовно документації з трансфертного ціноутворення та майбутнього обміну інформацією.

Наразі Мінфіні веде плідну роботу щодо удосконалення відповідних угод. У частині трансфертного ціноутворення (ТЦУ) слід зазначити, що в минулому році було розроблено окремий законодавчий акт, направлений на більш досконале врегулювання питань ТЦУ, але в подальшому переважна частина напрацювань була включена до Закону України № 1797-VIII, яким були внесені суттєві зміни до Податкового кодексу України.

Крім того, для реалізації мінімальних заходів необхідно запровадити правила щодо контрольованих іноземних компаній (КІК).

Наразі вже розроблено відповідний законопроект, але досі йде активне обговорення щодо деяких моментів документу. Утім, є великі шанси його реєстрації у парламенті вже найближчим часом. Зокрема, як зазначали експерти, правилами передбачається, що сплачувати податок будуть фізичні особи за ставкою 18%, а об'єктом оподаткування буде частина скоригованого прибутку контрольованих іноземних компаній, пропорційна частці, якою володіє український резидент. Крім того, звітній період становить один рік, а до звіту додається фінансова звітність та завірений аудиторський висновок. За ненадання звіту з КІК можуть бути введені штрафні санкції у розмірі 1000 мінімальних заробітних плат.

До речі, 28 квітня 2017 року Міністерством фінансів України було презентовано Дорожню карту реалізації Плану дій BEPS. Міністр фінансів Олександр Данилюк під час презентації проекту зазначив: «По-перше, ми повинні забезпечити оподаткування прибутку там, де створюється додаткова вартість, де здійснюється економічна діяльність. І по-друге, ми будемо протидіяти штучному виведенню прибутків з-під оподаткування з України».

Зрозуміло, що це лише перші кроки з реалізації Плану. Повна ж його реалізація затягнеться ще на декілька років. Наприклад, перші звіти будуть подаватися тільки в 2019 році і це за сприятливих прогнозів імплементації всіх необхідних норм. Крім того, тільки з 2019-го почне діяти крок 6 («тест основної мети»), який дозволить відійти від існуючого тлумачення статусу транзакцій з фіктивним контрагентом.

Таким чином, наразі все залежить від законодавця та якісної імплементації норм, передбачених мінімальними стандартами Плану дій BEPS, але бізнес повинен сам готуватися до нових правил гри на міжнародній арені та самостійно приводити свій бізнес у відповідність до світових стандартів та глобальних трендів.

Ольга Шпак

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика