Правовий поглядАналітика

Чи забезпечить стабільність банківської системи оптимізація процедур капіталізації та реорганізації банків?

14.03.2017 / 09:35
4681
+A
-a

Чи забезпечить стабільність банківської системи оптимізація процедур капіталізації та реорганізації банків?

У минулому 2016 році завершився основний етап реструктуризації банківської системи. Тим не менш за цей рік з ринку було виведено близько 20 банків, але саме в 2016 році фахівці банківського сектору відзначають позитивні зрушення на шляху стабілізації банківської системи в цілому.

Для поліпшення ситуації було прийнято низку нормативно-правових актів, деякі з них вже працюють. Ще низка законопроектів, направлених на стабілізацію банківського сектору, зареєстрована в парламенті. Одним із них є проект закону «Про спрощення процедур капіталізації та реорганізації банків» № 6010, який було прийнято в першому читанні наприкінці лютого.

Спершу все ж таки слід зазначити, що дія цього документа є тимчасовою. До 1 серпня 2020 року пропонується запровадити механізм спрощеної процедури капіталізації та реорганізації банків, зокрема в частині, що стосується: реорганізації банків шляхом приєднання; припинення здійснення банківської діяльності без припинення юридичної особи; спрощеної капіталізації банку.

Нагадаємо, що відповідно до внесених змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання негативному впливу на стабільність банківської системи, прийнятих в липні 2014 року, було суттєво підвищено вимоги до мінімального розміру статутного капіталу банків. Зокрема, банки до 11 липня 2017 року зобов'язані збільшити свої статутні капітали до  200 000 000 гривень (і продовжувати поступове збільшення їх розмірів до досягнення 500 000 000 гривень у 2024 році). Таким чином, у банків залишилось чотири місяці для того, щоб довести свої капітали до встановленого законодавцем розміру. Але відповідно до прогнозів дві третини банків не відповідатимуть таким вимогам.

Тому саме на законопроект № 6010 і розраховує банківський сектор, оскільки він дозволить суттєво зменшити ризики виведення банків з ринку та зменшити навантаження на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Більш того, цей документ розроблено Національним банком України спільно з експертами банківського сектору.

Визначення моменту виникнення правонаступництва по зобов’язаннях банку, що припиняється внаслідок приєднання, є важливим нововведенням. Передбачається, що таке правонаступництво щодо майна, прав та обов’язків банку, який приєднується, виникає у банку-правонаступника з моменту, визначеного передавальним актом, затвердженим загальними зборами банку, що приєднується.

Крім того, запропоновано можливість відкликання банківської ліцензії без ліквідації юридичної особи. На думку авторів законопроекту, це відкриє можливість банкам залишити банківський ринок за їх бажанням та продовжити діяльність юридичної особи, у тому числі у фінансовому (небанківському) секторі. При цьому для подібного відкликання банківської ліцензії без ліквідації банку банк, безумно, повинен попередньо виконати свої зобов’язання перед вкладниками та іншими кредиторами.

Також законопроектом передбачається, що банк, який припиняється, має право достроково виконати свої зобов’язання, пов’язані зі здійсненням банківської діяльності, включаючи право розірвання договорів в односторонньому порядку.

«У разі відсутності вкладника та іншого кредитора банку, що припиняється, у місці виконання зобов’язання або ухилення його від прийняття виконання зобов’язання банк, що припиняється, перераховує суму вкладу та нараховані на неї проценти, грошові кошти, цінні папери, належні клієнту або іншому кредитору банку, що припиняється, у депозит нотаріуса, нотаріальної контори відповідно до законодавства України. Перерахування таких коштів або цінних паперів здійснюється банком, що припиняється, у строк 30 календарних днів від дня повідомлення вкладника, клієнта або іншого кредитора про дострокове припинення зобов’язання», - зазначається в документі.

У частині проведення процедури спрощеної капіталізації банку законодавець запропонував механізм його проведення. Важливою нормою законопроекту також є те, що оскарження до суду або іншого компетентного органу рішень, пов’язаних із капіталізацією, реорганізацією шляхом приєднання, деномінацією акцій, відкликанням банківської ліцензії та інших заходів, передбачених цим законом, не зупиняють їх виконання.

«Національний банк упевнений, що малі та середні банки повинні мати цивілізовану можливість для консолідації та, таким чином, виконання вимог з докапіталізації. Наразі вимоги закону зі збільшення розміру статутного капіталу банку виконуються за рахунок додаткових внесків акціонерів банків. Проте Національний банк бачить і інший можливий шлях - ним може стати консолідація банківського сектору шляхом приєднання банків. Проте, зважаючи на те, що існуюча процедура приєднання банків наразі занадто складна та тривала, конче необхідно її спростити та скоротити», - зазначалось на сайті НБУ в день прийняття законопроекту в першому читанні.

Таким чином, з одного боку, прийняття вказаного законопроекту є своєрідним антикризовим заходом, а з іншого - цей захід є тимчасовим, і для повної стабілізації банківського сектору законодавцю слід продовжувати роботу над комплексними, а головне якісними, змінами в частині реорганізації банків.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика