Правовий поглядАналітика

Які механізми врегулювання ринку капіталу пропонує законодавець

28.10.2018 / 14:57
2034
+A
-a

Які механізми врегулювання ринку капіталу пропонує законодавець

Ще декілька років потому для багатьох українських фахівців таке поняття як «ринок капіталу» було недосяжним з позицій його державного врегулювання на світовому рівні. Досі ринок капіталу в Україні залишається значною мірою нерозвиненим, що у свою чергу на думку фахівців суттєво гальмує економічний розвиток країни.

Вирішити цю проблему ймовірно зможе законопроект № 9035 «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансових інструментів банків». Ініціатором законопроекту виступив Комітет Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності. Безпосередньо документом Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» запропоновано замінити новим законом - «Про ринки капіталу».

Автори пояснюють, що з метою вирішення низки проблем в цій сфері та для імплементації до національного законодавства України положень актів ЄС з урахуванням результатів технічної місії Міжнародного валютного фонду щодо аналізу законодавства України, яке регулює питання, пов’язані з емісією цінних паперів та розкриттям інформації на фондовому ринку, розроблено комплексний законодавчий акт, яким передбачено врегулювання відносин, що виникають під час розміщення та обігу цінних паперів, укладення й виконання деривативів та правочинів з ними.

Безпосередньо законопроект визначає правові засади функціонування ринків капіталу та організованих товарних ринків в Україні, провадження професійної діяльності на зазначених ринках. Новий закон має врегулювати відносини, що виникають під час емісії та обігу цінних паперів, укладення й виконання деривативів та правочинів з ними.

Водночас, стаття 1 законопроекту передбачає, що дія закону не буде поширюватись на відносини, пов’язані з укладенням і виконанням правочинів поза організованим товарним ринком щодо продукції, інструментів грошового ринку та іншого майна, визначеного родовими ознаками.

«Діяльність учасників товарних ринків (крім операторів організованих товарних ринків) регулюється законодавством про такі товарні ринки» - йдеться у частині 3 статті 1 законопроекту.

Досить детально автори запропонували визначити терміни та запровадили низку пояснень до їх застосування. Зокрема, терміни «асоційована особа», «ключовий учасник юридичної особи», «контролер», «ланцюг володіння корпоративними правами юридичної особи», «структура власності юридичної особи» та «учасник юридичної особи» вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Законі України «Про банки і банківську діяльність». Відповідні пояснення також стосуються таких термінів, як «принцип мовчазної згоди», «порогові значення пакету акцій» та «значний пакет акцій», тощо.

Структура документу складатиметься з десяти розділів: загальні положення, види цінних паперів, деривативи, професійна діяльність на ринках капіталу та організованих товарних ринках, діяльність пов’язана з ринками капіталу та організованими товарними ринками, емісія та обіг цінних паперів, збори власників облігацій і адміністратор, розкриття інформації на ринках капіталу та організованих товарних ринках, протидія зловживанням на ринках капіталу та організованих товарних ринках, регулювання ринків капіталу.

Так наприклад четвертий розділ «Професійна діяльність на ринках капіталу та організованих товарних ринках» містить перелік й опис видів професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, а також питання суміщення окремих видів професійної діяльності, опис вимог, що встановлюються до професійних учасників, та до їхньої діяльності, зокрема, опис обов’язків перед клієнтами.

Так, визначається, що професійна діяльність на ринках капіталу – це діяльність акціонерних товариств і товариств з обмеженою відповідальністю з надання фінансових та інших послуг у сфері розміщення та обігу цінних паперів, укладання деривативів, обліку прав на цінні папери та прав за цінними паперами, управління активами інституційних інвесторів, що відповідає вимогам, установленим до такої діяльності запропонованим Законом та законодавством.

Поєднання професійної діяльності на ринках капіталу з іншими видами діяльності забороняється. Втім законопроект містить низку виключень у цій сфері. Зокрема дозволено сумісництво при провадженні банком професійної діяльності з торгівлі фінансовими інструментами, клірингової діяльності та депозитарної діяльності, або здійснення компанією з управління активами діяльності з адміністрування пенсійних фондів та/або діяльності з управління іпотечним покриттям.

П’ятий розділ «Діяльність, пов’язана з ринками капіталу та організованими товарними ринками» передбачає опис видів діяльності з надання інформаційних послуг на ринках капіталу та регульованих ринках, яка потребує авторизації, вимоги, що встановлюються до осіб, які мають намір провадити діяльність з надання інформаційних послуг на ринках капіталу та організованих товарних ринках, а також порядок їхньої авторизації.

Відповідні зміни буде внесено і до низки кодексів, а також до Законів України «Про цінні папери та фондовий ринок», «Про інвестиційну діяльність», «Про приватизацію державного майна», «Про споживчу кооперацію», «Про заставу», «Про міжнародний комерційний арбітраж», «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» тощо.

Автори пропонують встановити, що закон набуде чинності з 1 січня 2020 року, окрім низки положень.

Отже, у разі прийняття, новий механізм, передбачений законопроектом, сприятиме, зокрема, підвищенню ефективності та надійності функціонування ринків капіталу, розвитку ринку корпоративних облігацій та створенню умов для забезпечення ефективного захисту прав власників корпоративних облігацій, облігацій внутрішніх місцевих позик, облігацій міжнародних фінансових організацій та іпотечних облігацій.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика