Правовий поглядАналітика

Які перспективи створення в Україні Служби фінансових розслідувань

14.03.2017 / 10:50
6732
+A
-a

Які перспективи створення в Україні Служби фінансових розслідувань

Служба фінансових розслідувань — нове поняття, нова структура, нові повноваження. Саме цей орган повинен стати правонаступником податкової міліції, яку «помилково» ліквідували напередодні нового року змінами до Податкового кодексу України і які набули чинності в січні цього року.

Тим не менш, незважаючи  на дискусію, яка розгорнулася як у парламенті, так і в і бізнес-середовищі щодо повноважень податкової міліції, з самого початку передбачалась її ліквідація вже в цьому році з одночасним прийняттям законопроекту про створення фінансової поліції. Цей законопроект було зареєстровано ще в березні минулого року, але далі включення його до порядку денного справа не дійшла.

Головною метою створення нового органу є вирішення глобальних проблем, пов’язаних з роботою податкової міліції, які негативно позначаються на бізнес-середовищі.

Серед них наявність великої кількості випадків безпідставного внесення податковою міліцією відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) та негативні результати їх розслідування. Черговою проблемою є велика кількість прийняття незаконних податкових повідомлень-рішень (ППР) органами ДФС України і як наслідок здійснення досудового розслідування кримінальних проваджень податковою міліцією. Крім того, достатня кількість випадків безпідставного неприйняття рішення про закриття кримінального провадження в разі встановлення судами адміністративної юрисдикції відсутності факту несплати податків. Але головним є неефективність роботи цього органу, тобто «незадовільний економічний ефект від діяльності податкової міліції».

Саме створення нового органу так довго і цілеспрямовано відстоював бізнес протягом декількох років, і цей технічний «ляп» дозволив знову активізувати роботу над законопроектом. І за справу вже взялось Міністерство фінансів України, спільно з робочою групою, організованою Прем’єр-міністром.

Наприкінці лютого Мінфіном було презентовано законопроект щодо створення органу протидії фінансовим злочинам — Служби фінансових розслідувань.

Передбачається, що до основних функцій новоствореного органу належатиме виявлення, припинення, розкриття та досудове розслідування злочинів у економічній, фінансовій та податковій сферах, а також аналітична і профілактична робота щодо виявлення факторів, які сприяють вчиненню таких злочинів.

Та все ж ключовим моментом законопроекту є заміна силового підходу розслідування фінансових злочинів на комплексний аналітичний.

Відповідно до презентованих положень документа передбачається оптимізація системи кримінальної юстиції у сфері протидії економічним злочинам, усунення дублювання функцій правоохоронних органів.

«Центральний орган виконавчої влади, що спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України», - йдеться в презентованих ключових аспектах законопроекту. Тобто відповідно до запропонованого статусу Служби вона стане демілітаризованою та вийде з-під контролю Державної фіскальної служби.

Серед основних повноважень автори виділяють прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, віднесені до її компетенції у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України, проведення оперативно-розшукових заходів та досудового розслідування в межах наданої компетенції; розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за злочини, що віднесені до її компетенції. Крім того, це  збір, аналіз та узагальнення інформації щодо злочинів, віднесених до її компетенції, факторів, що їх детермінують, а також прогнозування розвитку негативних процесів кримінального та криміногенного характеру в цій сфері.

До повноважень належатиме також отримання інформації про операції, рахунки, вклади, правочини фізичних та юридичних осіб від фізичних та юридичних осіб, депозитарних, фінансових установ.

«Результатом має стати системна протидія усьому спектру економічних злочинів, зменшення тиску на бізнес та позбавлення ДФС інструменту системної корупції», - зазначають в Мінфіні. Більш того, цей документ публічно підтримали основні бізнес-асоціації та громадські об'єднання.

Слушно нагадати, що саме назва «Служба фінансових розслідувань» останній раз фігурувала в 2014 році, а перші обговорення і спроби створити подібний інститут були вжиті ще десь років десять потому.

Тим не менш останній тиждень лютого у цьому питанні видався достатньо насиченим, оскільки вже наступного дня після презентації ключових положень законопроекту, на розгляд парламенту було винесено проект закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини. Цим законопроектом, окрім головної мети, пропонувалось фактично повернути повноваження податковій міліції, які були «помилково скасовані» наприкінці минулого року. Але народні депутати, які лобіюють створення нової служби, не підконтрольної ДФС, відстояли свою позицію і саме ця правка не була підтримана парламентом (свій голос «за» віддали лише 194 депутати).

День потому публічно під час години питань до уряду в парламенті, Прем’єр - міністр підтримав створення Служби фінансових розслідувань, що дає сподівання на суттєві зрушення у цьому питанні вже найближчим часом.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика