Правовий поглядАналітика

Юристи визначили найбільш значущі зміни до Податкового кодексу 2018 року

01.02.2018 / 10:06
7404
+A
-a

Юристи визначили найбільш значущі зміни до Податкового кодексу 2018 року

30 січня в Києві за підтримки Асоціації правників України відбулось засідання «Зміни до Податкового кодексу України». В рамках цього засідання  юрист фірми «Алексєєв, Боярчуков та партнери» Сергій Протасов виокремив найбільш значущі зміни до Податкового кодексу, що вже набули чинності 1 січня 2018 року, і які, власне, ми пропонуємо до вашої уваги.

Податок на додану вартість

Розширено пільгове оподаткування ПДВ операцій з постачання та ввезення на митну територію України медичних виробів. Раніше в нас була диференційована ставка ПДВ з імпорту медичних виробів – 7 і 20%, де ставка 7% застосовувалась лише до тих медичних виробів, які внесені в перелік, затверджений КМУ, то з 01.01.18 ставка 7% застосовується до всіх без виключення виробів медичного спрямування, які відповідають вимогам технічних регламентів.

Встановлено новий 15-денний строк для реєстрації розрахунку коригування у разі зменшення вартості товару.

Тимчасово звільнено від оподаткування ПДВ експорт деяких видів зернових культур, зокрема: з 1 вересня 2018 року до 31 грудня 2021 року - соєвих бобів; з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2021 року-  насіння свиріпи або ріпаку.

Встановлено термін розстрочення до 1 січня 2020 року при сплаті ПДВ у разі імпорту обладнання. Втім, як зауважує пан Протасов, законодавець встановив імперативну норму щодо імпорту обладнання, яке має бути використане для виробництва саме в Україні. Якщо така умова не буде дотримана, платник податків буде зобов’язаний сплатити ПДВ, яке він мав сплатити під час імпорту та ще додатково пеню у розмірі 120% від облікової ставки НБУ за весь період з моменту імпорту цього товару до менту сплати ПДВ в повному обсязі.

Уточнено умови звільнення від ПДВ постачання програмної продукції. Законодавець уточнив, яка продукція відноситься саме до програмної і, крім цього, було уточнено негативне визначення «роялті». Тобто, було зазначено, які самі платежі не відносяться до роялті. «Якщо загалом характеризувати ці зміни, то можна сказати, що з 1 січня 2018 року звільняються від оподаткування ПДВ операції з перепродажу та/або розповсюдження відповідної програмної продукції через поширення на них вищезазначеного негативного визначення роялті», - додав пан Протасов.

Звільнено від оподаткування ПДВ операцій з ввезення та постачання електрокарів, що правда, лише на рік до 31 грудня поточного року.

Акцизний податок

Збільшено розмір акцизного податку на тютюнові вироби. Передбачається поступове до 2025 року підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби, а саме: у 2018 році – на 29,7%  з урахуванням попередньої індексації та у подальшому до 2025 року  - на 20% щорічно до досягнення мінімального стандарту ЄС (90 євро за 1000 штук сигарет).

Вилучення квасу з підакцизних товарів.

Перенесено на один рік (з 1 січня 2019 року) строк обов’язкового використання витратомірів-лічильників та/або рівномірів-лічильників на акцизних складах.

Податок на прибуток підприємств

Змінено строк подання податкової декларації за рік для платників податків на прибуток підприємств з квартальним звітним періодом: податкова декларація, яка розраховується з наростаючим підсумком за рік відтепер подається у 60-ти денний строк після закінчення звітного періоду (раніше протягом 40 днів). Слід зазначити, що дана норма запроваджена з 01.01.18 року, а отже стосується й річної податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2017 рік.

Доповнено правила трансфертного ціноутворення. З 01 січня 2018 року  господарські операції, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні, визнаються контрольованими, якщо обсяг таких господарських операцій не перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий рік. Також надано великому платнику податків право звернутись до Державної фіскальної служби з заявою про попереднє узгодження ціноутворення у контрольованих операціях.

Податок на доходи фізичних осіб

З 01.01.18 звільняється від оподаткування вартість путівок працівникам у розмірі до 5 мінімальних заробітних плат. Як зауважив Сергій Протасов: «Дана пільга не містить застережень щодо застосування лише до певних категорій працівників, наприклад, щодо людей з обмеженими можливостями, тому можна вважати, що цю норму можна застосовувати до всіх працівників без виключення».

Створено Єдину базу даних для звітів про оцінку з метою запобігання штучного заниження бази оподаткування при продажу нерухомого майна. 

Екологічний податок та рентна плата

З 01.01.18 було збільшено розмір ставок екологічного податку і рентної плати: екологічного податку – на 11,2%; рентної плати за користування надрами в цілях, не пов’язаних із видобуванням корисних копалин, рентної плати за спеціальне використання води та рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів з урахуванням індексу цін виробників промислової продукції – на 16,8%.

Запроваджено стимулюючі ставки рентної плати на видобуток природного газу. Так, із нових свердловин з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до/понад 5000 метрів (крім природного газу, видобутого під час виконання договорів про спільну діяльність) встановлено ставки у розмірі 12% та 6% відповідно. Таким чином, законодавець заохочує видобувальників до розробки свердловин із більш низькими покладами газу.

Податок на майно

Було вдосконалено порядок адміністрування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Якщо контролюючий орган до 1 липня поточного року не надіслав або не вручив фізичній особі податкове повідомлення-рішення на сплату податку на нерухоме майно та/або земельного податку, то така фізична особа звільняється від відповідальності за несвоєчасну сплату такого податку. Крім того,  з 1 січня 2018 року річна сума платежу з орендної плати не може бути меншої розміру земельного податку.

Спрощена система оподаткування

Запроваджено оподаткування податком на репатріацію виплат платників єдиного податку на користь нерезидентів. Так, з 1 січня 2018 року платник єдиного податку, який здійснює на користь нерезидента-юридичної особи або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва на території України) будь-які виплати з доходів із джерелом походження з України, здійснює нарахування та сплату податку на репатріацію за ставкою 15% або іншою ставкою, передбаченою угодою про уникнення подвійного оподаткування.

Платників єдиного податку звільнено від обов’язку сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів засновникам, учасникам, акціонерам. Відтепер дивіденди, одержані від платників єдиного податку українськими акціонерами, оподатковуватимуться на загальних підставах.

Нові критерії відбору великих платників

За новими критеріями відбору обсяг доходу від усіх видів діяльності платника за останні чотири послідовні податкові квартали з 1 млрд грн змінюється на суму, еквівалентну 50 млн євро. Також загальна сума податків, зборів, платежів, сплачених до Державного бюджету України, з 20 млн грн змінюється до суми, еквівалентної 1 млн євро, у разі якщо сума таких податків, зборів, платежів, крім митних платежів, перевищує еквівалент 500 тисяч євро.

Відповідальність контролюючих органів

Встановлено норму про відшкодування шкоди, завданої платнику податків незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи контролюючого органу за рахунок коштів державного бюджету, передбачених для фінансування відповідного контролюючого органу незалежно від вини посадової або службової особи.

Даниїл Шаров, Українське право

 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика