Правовий поглядАналітика

Захист економічної конкуренції: розгляд справ АМКУ пропонують удосконалити

08.08.2017 / 13:40
5316
+A
-a

Захист економічної конкуренції: розгляд справ АМКУ пропонують удосконалити

Головною метою діяльності Антимонопольного комітету України є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності. Тривалий час цей важливий орган не реформувався як з точки зору структури, так і з точки зору законодавчого удосконалення його діяльності.

За останні декілька років такі зміни почали відбуватись, і навіть бізнес констатує їх позитивність як в комунікативному аспекті, так і на тлі законодавчих змін. Слід зазначити, що законодавче удосконалення діяльності АМКУ, в першу чергу, пов’язане з виконанням зобов’язань, взятих на себе державою з моменту підписання Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом. І останні чергові пропозиції групи народних депутатів стосуються забезпечення принципів процесуальної справедливості та підвищення ефективності проваджень у справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (законопроект № 6746, наданий на розгляд парламенту у липні цього року). Фактично мова йде про вдосконалення внутрішніх механізмів адміністративної процедури проведення перевірок антимонопольним органом.

Зокрема, Закон України «Про захист економічної конкуренції» запропоновано доповнити новою статтею, яка безпосередньо регламентує завдання та порядок провадження у справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Так завданнями провадження у справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції є всебічне, повне та об'єктивне з'ясування у розумні строки фактичних обставин у зв'язку зі встановленням ознак порушень законодавства про захист економічної конкуренції та прийняття обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

«Провадження у справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції повинно здійснюватися із дотриманням принципів верховенства права та правової держави. Дотримання прав та свобод осіб, що беруть участь у провадженнях про такі порушення», - йдеться у запропонованих змінах.

Крім того, законопроект передбачає встановлення строків, протягом яких має бути завершено розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Також суттєво розширено перелік прав осіб. Зокрема: забезпечується особі, щодо якої розпочато справу, право знати, у вчиненні якого порушення вона підозрюється; право особи користуватися послугами перекладача; забезпечення особі, яка бере участь у справі, права ознайомлюватись з матеріалами справи та всіма доказами, на яких ґрунтуються рішення АМК, в тому числі врегулювання з цією метою питань збалансування цього права з правом на захист конфіденційної інформації інших осіб тощо.

Передбачає законопроект і таке поняття, як консультації під час розслідування у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Зокрема, встановлюється, що органи АМКУ з власної ініціативи або за клопотанням заінтересованих осіб можуть проводити консультації з метою обговорення фактичних, економічних та правових причин, що дають підстави підозрювати порушення, його характеру, можливості добровільного припинення або виправлення дій, що мають чи можуть мати ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

За результатами проведення консультації складається протокол, який у п’ятиденний строк підписується органом Антимонопольного комітету України та приєднується до матеріалів справи. Особи, які беруть участь у справі, мають право ознайомитись із протоколом консультацій протягом п'яти робочих днів з дня його підписання та у такий же строк після ознайомлення надати до нього зауваження.

Ще одне запропоноване нововведення - закріплення на законодавчому рівні процедури врегулювання у справах про антиконкурентні узгоджені дії, а також перелік підстав та порядок звільнення від відповідальності за вчинення антиконкурентних узгоджених дій. Зокрема, головною умовою звільнення особи від відповідальності є необхідність раніше за інших учасників конкурентних узгоджених дій добровільного повідомлення АМКУ про такі дії, шляхом звернення із заявою про отримання листа-маркера або заявою про звільнення від відповідальності.

Законопроект визначає строки розгляду справ про захист конкуренції, порядок проведення перевірок, розширює права бізнесу, підозрюваного в порушенні законодавства про конкуренцію. Утім, публічної реакції регулятора на даний законопроект поки нема, але народні обранці сподіваються на його підтримку у парламенті. 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика