Правовий поглядАналітика

Законодавчі нововведення у регулюванні зберігання використання, реалізації пального

19.06.2019 / 10:17
1706
+A
-a

Законодавчі нововведення у регулюванні зберігання використання, реалізації пального

Як відомо, станом на сьогодні, в Україні не ліцензується діяльність з виробництва, оптової та роздрібної торгівлі і зберігання пального. Однак, як повідомлялось раніше, з 1 липня 2019 року вступають в силу зміни, внесені Законом України № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», які стосуються запровадження цього інституту. Водночас відповідальність у вигляді штрафу за зберігання пального без ліцензії відтерміновано до 01 січня 2020 року.

У зв’язку із цим у суспільства виникає багато питань як саме будуть реалізовані нові зміни в законодавство, як вони запрацюють на практиці, адже за, наприклад, зберігання суб’єктами господарювання пального без отримання ліцензії, передбачені доволі великі штрафні санкції на рівні 500 000,00 грн. А також відбулись зміни до Податкового кодексу, були врегульовані питання, що саме являє собою акцизний склад та, хто повинен сплачувати акцизний податок з реалізації пального.

Ці та інші суміжні питання юристи, бухгалтери та підприємці мали змогу обговорити під час одного із профільних заходів, що нещодавно відбулись на базі Групи компаній «Баланс», за участі генерального партнеру Центру професійних бухгалтерів. Нижче в матеріалі використовуються тези доповіді та презентації доповідача.

АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК З РЕАЛІЗАЦІЇ ПАЛЬНОГО

Так, як зазначалось вище, з 01.07.2019 р. набудуть чинності окремі норми Закону України від 23.11.2018 р. №2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів».

Цим законом, зокрема, внесено зміни в Закон України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у зв’язку з чим, після набрання чинності змінами, цей Закон буде регулювати також і діяльність з виробництва і обігу пального.

Згідно із пп. 14.1.1411 Податкового кодексу України (ПКУ), під пальним розуміються нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ (дистиляти, уайт-спірит, гас, мазут, паливо моторне, біодизель тощо).

Вже з 01.07.2019 р. об’єкти оподаткування акцизним податком доповнено операціями з реалізації з акцизного складу/акцизного складу пересувного.

При цьому не будуть вважатись реалізацією пального операції, зокрема, із фізичної передачі пального на митній території України у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками чи операції з використання пального, з якого сплачено акцизний податок, виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки суб’єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу.

Згідно із пп. 14.1.6 ПКУ акцизний склад – це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального. Під це визначення фактично підходять склад зберігання паливно-мастильних матеріалів, територія з резервуарами для зберігання пального, трубопроводами і паливороздавальними колонками.

Не є акцизним складом приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб’єкт господарювання (крім платника єдиного податку 4 групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1 000 кубічних метрів  та використовує пальне виключно для потреб власного споживання (це не розповсюджується на ті підприємства, які працюють за КВЕД 52.10. і зберігають пальне в інтересах третіх осіб) чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

А для платника єдиного податку 4 групи не встановлюється обмежень щодо місткості ємностей для навантаження-розвантаження і зберігання пального. В той же час обсяг отриманого пального такими суб’єктами не повинен перевищувати 10000 кубічних метрів.

Що саме являє собою один окремо взятий акцизний склад і чи є якісь обмеження по кількості резервуарів для зберігання пального?

В Індивідуальній податковій консультації від 17.04.2019 р. № 1649/6/99-99-12-02-02-15/ІПК ДФС дійшла до висновку, що з 01.07.2019 р. під акцизним складом слід розуміти загальну сукупність всіх розташованих на певній території резервуарів, які використовуються для навантаження-розвантаження, зберігання пального.

В свою чергу акцизним складом пересувним є транспортний засіб (будь-який, в тому числі й магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України (пп. 14.1.6-1 ПКУ). Під це визначення підпадають бензовози, автоцистерни. Водночас, спікер зауважив, що не є акцизним складом пересувним транспортний засіб, що використовується суб’єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального для потреб власного споживання чи промислової переробки.

Так, відповідно до пп. 230.1.2 ПКУ платники податку-розпорядники акцизних складів зобов’язані зареєструвати усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів – у відповідному Єдиному державному реєстрі, та усі акцизні склади – в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (СЕА РПСЕ). При чому, порядок ведення цього реєстру затверджено постановою КМУ від 22.11.2017 р. №891, а формат даних, структура та форми електронних документів – наказом Мінфіну від 27.11.2018 р. №944.

Спікер звернув увагу, що витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники на резервуарах АГЗС повинні відповідати вимогам законодавства та пройти повірку та/або оцінку відповідності, а, в свою чергу, метрологічні характеристики рівнемірів і витратомірів під час визначення обсягу обігу та залишку пального повинні відповідати вимогам законодавства.

Також цікавим є те, що ті особи, які вже є платниками акцизного податку зобов'язані були з 1 травня до 1 червня 2019 р. зареєструвати в СЕАРП усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 1 липня 2019 р., а суб'єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників акцизного податку з 1 липня 2019 р., зобов'язані до 1 липня 2019 р. зареєструватися платниками податку та зареєструвати в СЕАРП усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 1 липня 2019 року.

Відповідно до оновленого п. 117.3 ПКУ з 01.07.2019 р. здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому ПКУ, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та ФОП у розмірі 100% вартості реалізованого пального.

Також нові штрафні санкції за порушення правил обліку, виробництва та обігу пального на акцизних складах згідно із ст. 128-1 ПКУ полягають в наступному:

1) порушення порядку реєстрації витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі - штраф  20 тис. грн. за кожне порушення, за повторне протягом року – 50 тис. грн.;

2) відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального платником податку – розпорядником акцизного складу  - штраф 1 млн. грн., за повторне порушення протягом року – 2 млн. грн.;

3) незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до ДФСУ електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального - штраф 1000 грн. за кожний неподаний електронний документ.

Зазначені штрафні санкції вступають в силу поступово, в залежності від місткості резервуарів, які розташовані на акцизних складах їх розпорядників, а саме:

1) з 1 липня 2019 – якщо перевищує 20 000 куб. метрів;

2) з 1 жовтня 2019 року – якщо перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20 000 куб. метрів;

3) з 1 січня 2020 року – якщо не перевищує 1000 куб. метрів.

ЛІЦЕНЗУВАННЯ ПРАВА ЗБЕРІГАННЯ ПАЛЬНОГО

Взагалі, ліцензуванню, згідно з нововведеннями в законодавстві, підлягатиме і виробництво, і оптова та роздрібна торгівля пальним, але у цій статті ми зупинимось саме на його зберіганні, так як це є найбільш болючим питанням для більшості сільськогосподарських та логістичних підприємств.

Як зазначалось на початку публікації, 06 червня 2019 року Верховна Рада України прийняла закон (законопроект №10359), яким до 31 грудня 2019 року відтерміновано застосування  штрафу у разі зберігання пального без наявності відповідної ліцензії. Так, у таких підприємств є ще півроку, щоб у повному обсязі підготувати документи, які необхідні для отримання ліцензії на право зберігання пального та уникнути застосування до них штрафів за відсутність відповідної ліцензії.

Під місцем зберігання пального у Законі розуміється місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.

При чому, спікер зауважив, що суб’єкт господарювання має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової чи роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії. Додатково ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету, чи системи державного резерву, а також суб’єктами господарювання для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і, яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального буде вестись центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та буде розміщуватись у вільному доступі.

Відповідно до ст. 3 Закону № 481, до якого як і вказувалось вище вносяться зміни щодо регулювання виробництва і обігу пального, ліцензія або рішення про відмову у її видачі видається заявнику органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України, не пізніше 30 календарних днів з дня одержання зазначених у цьому Законі документів.

Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п’ять років, вартість річної плати за ліцензію складає 780,00 грн.

Для отримання ліцензії разом із заявою необхідно надати копії таких документів:

1) що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об’єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального. 

Це можуть бути копії договору оренди/суборенди земельної ділянки та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що засвідчує реєстрацію права на земельну ділянку. Спікер радить додатково ще додати схематичний план земельної ділянки, де знаходиться місце зберігання пального;

2) акту вводу в експлуатацію об’єкта або акту готовності об’єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.

Якщо об’єкти зберігання пального є нерухомістю, за словами спікера, для отримання цих документів необхідно буде звертатися в Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в області, а така процедура передбачає розробку проектної документації та може зайняти 1-1,5 роки.

Якщо об’єкти зберігання пального не є нерухомістю (наприклад, резервуари для наземного зберігання нафтопродуктів), для підтвердження вводу їх в експлуатацію необхідно підготувати копії актів введення в експлуатацію та інвентарних карток основних засобів за формами, чинними у відповідний період (форми ОЗ-1 «Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів», ОЗ-6 «Інвентарна картка обліку основних засобів» (наказ Міністерства статистики України від 29.12.1995 р. № 352), ОЗСГ-1 «Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів» (наказ Мінагрополітики України від 27.09.2007 р. № 701));

Тимчасово, до 1 січня 2022 року, суб’єкти господарювання можуть отримувати ліцензію на право виробництва пального, право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу в експлуатацію об’єкта або акта готовності об’єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об’єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об’єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року.

3) дозволу на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки), які видаються Державною службою з питань праці.

За попередньою інформацією документи на отримання ліцензії на право зберігання необхідно подавати до Головних управлінь ДФС в області, однак більш точна інформація може з’явитись виключно після затвердження відповідного порядку Кабінетом Міністрів України.

Як і зазначалось на початку публікації, штраф за зберігання пального без отримання ліцензії досить великий і становить 500 000,00 грн.

Підсумовуючи, очевидно, що вимоги до розпорядників акцизних складів законодавством досить диференційовані в залежності від системи оподаткування підприємства, місткості резервуарів для зберігання пального та об’єму отриманого підприємством пального за календарний рік. При цьому розпоряднику акцизного складу необхідно буде зареєструвати усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у відповідному реєстрі.

Окрім цього, кожне підприємство, яке зберігає пальне, хоч і в невеликій кількості, повинне отримати ліцензію на здійснення такої діяльності. І поки залишається лише чекати як на практиці будуть реалізовані законодавчі нововведення та з якими труднощами зіштовхнуться підприємці і, як наслідок, якою буде судова практика в даних питаннях.

 Зозуля Наталія, «Українське право»

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика