Правовий поглядНаукова думка

Шлях Рафаеля Лемкіна до концепції геноциду

25.11.2018 / 20:10
5756
+A
-a

Шлях Рафаеля Лемкіна до концепції геноциду

Стаття підготовлена професором Варшавського університету Адамом Редзіком на основі доповіді, яка  відбулася у рамках Міжнародної наукової конференції «ГОЛОКОСТ І МІЖНАРОДНЕ ПРАВО» (HOLOCAUST AND INTERNATIONAL LAW) 25-26 жовтня 2018 року в Одеському Будинку вчених та була присвячена 70-річчю прийняття Конвенції про попередження злочину геноциду і покарання за нього, 9 грудня 1948 року.

Проблематика Конференції знайшла відображення у низці  інтерв’ю (телеканал А-1 (Одеса)) з Володимиром ВарданяномМиколою Гнатовським, Оксаною Довгополовою та Павлом Козленком, Сергієм Єрмошкиним та Миколою Пашковським.

 

В останні роки ми спостерігаємо збільшення інтересу не тільки до Конвенції ООН про попередження злочину геноциду і покарання за нього від 9 грудня 1948 року, а й до життя і діяльності людини, яка винайшла термін геноцид, а потім сприяла прийняттю Конвенції ООН. Ця людина була польським юристом, прокурором, а потім адвокатом, учнем Львівської школи кримінального права професора Юліуша Макаревича - Рафаель Лемкін (1900-1959). Він став одним з головних героїв книги професора Лондонського університету Філіпа Сендса (P. Sands) під назвою East West Street.

Щоб простежити шлях, який привів Лемкіна до питання про найсерйозніші злочини, скоєні стосовно груп людей і відсутності відповідальності за них, необхідно ознайомитися з його біографією, а саме з тими її сторінками, які сприяли формуванню поняття «геноцид».

Рафаель (Рафал) Лемкін народився 24 червня 1900 року в садибі Безводне (Bezwodna / Bezwodne, нині білоруське селище Безводне), на півдні від Волковиська, в комуні Мендзижец (Międzyrzecz), в сім'ї єврейських фермерів Юзефа і Белли. У нього було два брати: Самуель (помер близько 1917 року) і Еліас (помер у 1983 році). У родинному будинку говорили на трьох мовах: ідиш, російська та польська. У ранньому дитинстві сім'я переїхала до садиби Озерисько (Ozierzysko, нині білоруське селище Озеріско) в комуну Ізабелін (приблизно двадцять кілометрів по прямій на захід від Безводного), де Лемкін провів своє дитинство. У матері була своя домашня бібліотека. У ній переважно була російська література, але, ймовірно, були і польські книги, в тому числі видатного польського письменника, лауреата Нобелівської премії Генріка Сенкевича. Після переїзду сім'ї Лемкіна в сусідній Волковиськ близько 1913 року, сини почали навчання у школі. За деякими даними, Рафаель пішов у школу у Вільнюсі. Під час польсько-більшовицької війни 1919-1920 років він був причетний до надання допомоги польській армії.

З анкетних формулярів, заповнених Лемкіним в Університеті Яна Казимира у Львові, з'ясовується, що він деякий час жив у Білостоці та після здачі випускних іспитів 30 червня 1919 року одержав атестат зрілості. Неможливо визначити, як він це зробив, тому що в той час у Білостоці не було державної середньої школи. Восени 1919 року Рафаель Лемкін відправився до Кракова і вступив на юридичний факультет Ягеллонського університету. Він повністю прослухав два семестри 1919/1920 навчального року, серед інших лекції професорів Станіслава Врублевського, Станіслава Естрейхера, Станіслава Кутшеби, Рафала Таубеншляга, Міхала Ростворовського і карикатуриста і філософа права Едмунда Кжимуського.

У 1920 році проти Лемкіна було порушено дисциплінарне провадження, так як під час вступу на 1920/1921 навчальний рік він приєднав до анкетного формуляру свідоцтво, що підтверджувало його службу в польовому суді другої польської армії. Виявилося, що це неправда. Він служив у санітарних відділеннях, але не в польовому суді. Хтось доніс університетській владі про підробку. Було порушено дисциплінарне провадження проти Лемкіна. Воно закінчилося його відрахуванням з Ягеллонського університету. Завдяки милості декана юридичного факультету професора Станіслава Кутшеби він не отримав так званого «вовчого квитка», а свідоцтво про те, що він залишив Ягеллонський університет. З цим документом Лемкін відправився до Львова, де вступив на факультет права і політичних наук в університеті Яна Казимира.

У Львові в університет він був зарахований 12 жовтня 1921 року. Йому були зараховані предмети, які він прослухав у Кракові в перший рік навчання. Під час навчання Лемкін був найбільш пов'язаний з професором Юліушем Макаревичем, відомим фахівцем з кримінального права, представником соціологічної школи і головним автором польського Кримінального кодексу 1932 р. Рафаель Лемкін брав участь в семінаріумах Макаревича на протязі декількох років. Там він підготував свої перші наукові праці. Макаревич писав про зв'язок Лемкіна зі своїм семінаріумом в передмові до перекладу радянського Кримінального кодексу 1922 р. (Kodeks Karny Republik Sowieckich, Wydawnictwo Seminarium Prawa Karnego 1926) виконаного Лемкіним і Тадеушом Кохановичем. Серед інших вчених консультантами Лемкіна могли бути фахівці в галузі кримінального права, конституційного права і міжнародного публічного права (права народів), а саме, в Кракові Едмунд Кшимський і Міхал Ростворовський, у Львові - криміналісти Петро Стебельский, Юліан Новотний або конституціоналісти і фахівці з міжнародного права Станіслав Стажинський і Людвіг Ерліх. Швидше за все, у Львові Лемкін познайомився також з доцентом і суддею Верховного суду Емілем Станіславом Раппапортом.

Він отримав ступінь доктора 9 липня 1926 року на підставі здачі трьох комплексних іспитів, а не докторської дисертації. Промоутером тобто професором, який брав докторську присягу, під час урочистого вручення докторського ступеня був професор Освальд Бальцер, і він був занесений в диплом доктора Лемкіна як промоутер (він не повинен був мати ніяких більш тісних зв'язків з новопроголошеним доктором).

Під час навчання у Львові Рафаель Лемкін цікавився радянським і нацистським кримінальним правом, а також міжнародним кримінальним правом. Він спостерігав за судовим процесом над Сагомоном Теліріаном, який 15 березня 1921 року в Берліні застрелив колишнього міністра внутрішніх справ Туреччини Талаата Пашу, відповідального за геноцид вірмен в 1915-1918 роках. Над тілом мерця він сказав: «за мою матір». У результаті відомого у всій Європі судового процесу Теліріан був виправданий присяжними. У своїй автобіографії (Totally Unofficial ..., стор. 20) Лемкін пише, що він розмовляв зі своїми професорами в університеті про те, чому міжнародна спільнота не реагувала, коли в Туреччині відбувалися вбивства сотень тисяч вірмен. Ці професори повинні були відповісти йому, що це суверенна влада держави. Здається, що співрозмовниками Лемкіна могли бути криміналісти або конституціоналісти. Однак це питання залишається в сфері припущень. З Макаревичем Лемкін був, без сумніву, найближчим. Хто ще був його співрозмовником? - Стажинський? Ерліх? Або ж, можливо, Раппапорт?

Після навчання Лемкін, ймовірно, проходив військову службу в Гродно, а потім почав готувати документи для прокурорської посади (аплікацію). Можливо, завдяки професору Вацлаву Маковському в семінаріумі якого він деякий час навчався у Варшавському університеті, або як згадують, що завдяки Емілю Станіславу Раппапорту, Лемкін знайшов посаду секретаря Апеляційного суду у Варшаві. У 1927 році він опублікував переклад нового кримінального кодексу Радянської Росії з передмовою професора Вацлава Маковського (Kodeks karny Rosji sowieckiej: 1927), а в 1929 році опублікував переклад нацистського кримінального кодексу - також з передмовою Маковського (Kodeks karny faszystowski). У тому ж році він входив до складу редакційної комітету, виданого французькою мовою в Варшаві «Revue Polonai sede Législation Civileet Criminelle». Législation Criminelle».

Після завершення аплікації Лемкін був призначений заступником прокурора районного суду в Бережанах (Львівський апеляційний суд), але незабаром він був переведений до Варшави. На додаток до виконання професії прокурора Лемкін працював секретарем (протоколістом) в секціях і підкомітетах кодифікаційної комісії Польщі, в чому ймовірно, допоміг йому Е. С. Раппапорт, який з 1924 року обіймав посаду генерального секретаря Комісії. Завдяки Раппапорту Лемкін також читав лекції в приватному університеті в Варшаві - Вільний Польський університет (Wolna Wszechnica Polska).

Кілька забутими і недооціненими є регулярні конференції представників кодифікаційних комісій Європи (Конференції по уніфікації кримінального права), які почали проходити з 1927 року під егідою Міжнародної асоціації кримінального права (AIDP – Association Internationale de Droit Pénal). Перша зустріч відбулася у Варшаві. З польської сторони в їх організації брали участь Е. С. Раппапорт і Вацлав Маковський.

Ймовірно, Раппапорт сприяв інтересу молодого учня львівської школи криміналістів до проблем міжнародного кримінального права на практиці і зробив його (за підтримки професора Маковського, який також був високопоставленим державним чиновником) членом польських делегацій на конгресах і міжнародних конференціях. Крім того, з 1930 року Лемкін був членом-секретарем польського товариства кримінальної правотворчості, яке є польським відділенням AIDP. В останні роки перед війною він був генеральним секретарем Товариства.

У наступні роки Рафаель Лемкін був делегатом польського уряду на численних конференціях і конгресах. У червні 1930 року він був учасником польської делегації на третій Міжнародній конференції з уніфікації кримінального права в Брюсселі, а в вересні на X Міжнародному конгресі у кримінальних справах та пенітенціарних установ, який проходив у Празі 25-30 вересня 1930 року. У грудні 1931 року брав участь на 4-й Міжнародній конференції з уніфікації кримінального права в Парижі, в ході якої виступив з доповіддю про свідоме використання коштів, які можуть викликати загальну небезпеку. В серпні 1932 р. він брав участь у Першому Міжнародному конгресі порівняльного права, організованому Міжнародною академією кримінального права в Гаазі. У 1933 році він представив доповідь про роль кримінального суду в світлі сучасного права і кримінології на третьому Міжнародному конгресі з кримінального права в Палермо. Це лише деякі з цих конгресів.

У 1933 році Рафаель Лемкін мав стати делегатом 5-ої Міжнародної конференції з уніфікації кримінального права в Мадриді. У той час він був заступником прокурора районного суду в Варшаві. Для конференції він підготував доповідь, що закликає міжнародне співтовариство регулювати п'ять злочинів «перед лицем права народів», в тому числі той, який насправді був першою версією визначення «геноциду» або «варварства». У доповіді, підготовленій і опублікованому на польській, французькій та німецькій мовах, він включив проект короткої міжнародної конвенції, в якій визначив «варварство» як: «Хто через ненависть до расової, релігійної чи соціальної спільноти або з метою винищення цієї спільноти, здійснює злочинний акт проти життя, тілесної цілісності, свободи, гідності або основ економічного існування людини, що належить до такої громади і підлягали за цей злочин варварства покаранню ... якщо його діяння не грозить більш суворе покарання у відповідному кримінальному законодавстві. Виконавець підлягав такому ж покаранню, якщо його діяння було направлено проти особи, що оголосила свою солідарність або заступилася за один з вищезазначених колективів»]. Другий злочин міжнародного права, який полягав в знищенні творів культури і мистецтва даної релігійної, расової або соціальної групи, він назвав «вандалізмом» (стаття 2). Третій злочин міжнародного права: заподіяння морської, наземної і повітряної катастрофи (стаття 3), перебої в телекомунікації (стаття 4) і свідоме поширення людських хвороб (стаття 5).

В останній момент склад польської делегації в Мадрид змінився. Можливо, що Лемкіна від поїздки в Мадрид відсторонили міністр юстиції Чеслав Михайлівський і професор Раппапорт. Деякі вказують на те, що причиною могли бути проблемні реакції деяких держав на тези Лемкіна, особливо в Німеччині. Відзначається, що Польща в той час домагалася угоди з Німеччиною про ненапад, яка, нарешті, відбулася в січні 1934 роки (Декларація про незастосування сили між Німеччиною і Польщею від 26 січня 1934 року). Однак слід пам'ятати, що до того, як Юзеф Пілсудський вирішив укласти угоду з Гітлером, він протягом багатьох місяців намагався переконати Францію в превентивній війні з Німеччиною, про що знали німці (з квітня 1933 року це питання було предметом зустрічей гітлерівського уряду). Французи не цікавилися превентивною війною. Це зрозуміло, тому що такий вчинок важко пояснити громадськості. Однак пророкування і побоювання Пілсудського виявилися пророчими.

Лемкін не виступив з доповіддю в Мадриді, тому що не був учасником конференції, але він переконався, в тому, що подані ним тези були представлені у вигляді роздруківки для учасників конференції. На жаль, в той час вони не викликали широкого інтересу. Повинні були пройти кілька років, катаклізм Другої світової війни, смерть мільйонів людей, Голокост, щоб міжнародне співтовариство зрозуміло важливість регулювання найбільш серйозних злочинів проти людини на міжнародному форумі.

Коли у вересні 1939 року Рафаель Лемкін покинув Польщу, він зустрівся з професором Броніславом Врублевським у Вільнюсі і запевнив його, що він повернеться до концепції «варварства». Незабаром Лемкін реалізував цю обіцянку. У 1944 році він описав злочин, який назвав варварством в 1933 році як «геноцид», - і зробив це у своїй знаменитій книзі The Axis Rulein Occupied Europe. Протягом наступних чотирьох років - з великою самовіддачею - він боровся за реалізацію концепції в міжнародному праві. Зрештою, це відбулося в 1948 році - 9 грудня. На наступний день італійський журналіст запитав його, коли він вперше почав думати про геноцид. Він відповів: «У дитинстві, коли я прочитав«Quo vadis» мого земляка Сенкевича».

Треба було чекати 50 років, щоб створити постійний міжнародний суд, до юрисдикції якого належить злочин геноциду.

Адам Редзік

 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Хто і чому в Україні проти військової юстиції ? donum auctoris Хто і чому в Україні проти військової юстиції ?
Військові стверджують, що на війні немає місця дилетантизму. Ба, більше – в армійському середовищі дилетанти є за...
Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду Феміда Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду
Редакція ІА Українське право рекомендує до ознайомлення з розповіддю керівниці апарату суду Наталії Місько, котра...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі п...
Січень 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика